Jak ogrzać garaż?


Jak ogrzać garaż?
2014-10-09
Garaż to pomieszczenie, w którym powinniśmy utrzymać w miarę optymalną temperaturę. Nieważne, czy garaż przylega bezpośrednio do budynku, czy jest konstrukcją wolno stojącą, powinniśmy solidnie przemyśleć tę kwestię.

Jaka powinna być temperatura garażu?

Wiele z tych, którzy budują dom, zakładają automatycznie, że w garażu powinna panować temperatura taka sama, jak w innych domowych pomieszczeniach. Tymczasem nic bardziej mylnego. Ogrzewanie w takim skrajnym pomieszczeniu gospodarskim powinno być minimalne i powinno wynikać głównie z solidnego ocieplenia całego budynku. Ogrzewając garaż na równi z pomieszczeniami mieszkalnymi, zwyczajnie marnujemy ogromną ilość energii, a co za tym idzie, również pieniędzy.


Tak naprawdę temperatura panująca w garażu powinna być minimalna, wystarczy kilka stopni powyżej zera, a więcej tylko wtedy, gdy sąsiaduje on z pokojami sypialnymi, by zimno nie przechodziło przez ściany. Warto pamiętać, że temperatura wyższa niż 7-8° C radykalnie przyspiesza korozję auta.

 

Właściwe ocieplenie

Ogrzewanie każdego garażu powinno opierać się na solidnym ociepleniu – niezależnie od tego czy garaż przylega do budynku mieszkalnego, czy nie. Jest to najważniejsza sprawa w tym wypadku, inaczej wszelkie ogrzewanie będzie nieefektywne i nieekonomiczne. Najlepszym ociepleniem garażu będzie styropian. Nie zabezpieczona wełna mineralna nie jest odporna na działanie wilgoci, a wjeżdżając codziennie ośnieżonym, czy mokrym autem, wilgoci nie unikniemy, chyba że dysponujemy niezwykle wydajnym systemem wentylacji. Tworzenie takiego systemu w tym wypadku jest jednak zupełnie nie opłacalne. Posadzkę zaś można zaizolować twardym styropianem EPS 100, bądź odpowiednio zabezpieczoną wełną mineralną o dużej gęstości (nawet 200 kg/m³).


Dogrzewanie garażu

Wiadomo, że na czas zimowych prac przy aucie warto wpierw tymczasowo dogrzać pomieszczenie. Jeśli garaż mieście się w bryle domu, wówczas można zainstalować grzejniki korzystające z centralnego ogrzewania, oczywiście odpowiednio wyregulowane. Natomiast garaż wolnostojący dogrzewa się przeważnie ogrzewaniem elektrycznym. Ogrzewanie oparte na gazie w tym wypadku nie jest ani korzystne, ani bezpieczne. Tutaj najlepiej spełnią się grzejniki konwekcyjne, ewentualnie wydajne grzejniki ceramiczne. Zaletą bowiem obydwu jest szybkość działania, dzięki czemu już po kilkunastu minutach od włączenia urządzenia znacząco podwyższy się temperatura pomieszczenia.

Nadesłał:

monrou

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl