Jak optymalnie wykorzystać przestrzeń w małej łazience?


2012-12-11
Niewielkie pomieszczenia wymagają określonej dyscypliny dekoracyjnej. O tym jak dobrać wyposażenie domowego salonu kąpielowego, by pogodzić te dwie funkcje mówi Rafał Petryszyn, ekspert z firmy TECE. W przypadku łazienek, których metraż to nie więcej niż cztery metry kwadratowe liczy się każdy centymetr. Jeśli chcemy, aby na takiej powierzchni zmieścić umywalkę, prysznic i toaletę trzeba sięgnąć po sprawdzone rozwiązania, które zapobiegną stworzeniu wrażenia ciasnej „klitki". Łazienka o niewielkim metrażu może być bowiem urządzona przestrzennie i prezentować się stylowo. W czym zatem tkwi sekret udanej aranżacji?
Funkcjonalne rozwiązania
Urządzanie łazienki należy rozpocząć od uwzględnienia minimalnej wolnej przestrzeni przy każdym urządzeniu, tak by można było z nich, na co dzień wygodnie korzystać. Przy umywalce powinna ona wynosić ok 100 x 70 cm, przed wanną czy brodzikiem przynajmniej 50 cm. Wkalkulowując te wytyczne warto sięgnąć po funkcjonalne rozwiązania polecane przez ekspertów.
„ Zamiast tradycyjnej wanny lepiej zdecydować się na kabinę prysznicową, którą zazwyczaj na małym metrażu umieszcza się w rogu pomieszczenia lub, jeśli łazienka ma wnękę, między dwiema ścianami. W przypadku, gdy zamiast kwadratowej zastosujemy, popularną ostatnio, kabinę pięciokątną albo półokrągłą, zaoszczędzimy trochę miejsca. Wybierając takie rozwiązanie możemy zainstalować gotową kabinę lub w całości ją wymurować i wyłożyć płytkami. Powszechnie jest także konstruowanie ścian kabiny z hartowanych szklanych tafli lub luksferów. W małych łazienkach zdecydowanie odchodzi się też od brodzików na rzecz odwodnień liniowych, które idealnie „wtopione" w powierzchnię podłogi pozwalają zyskać dodatkowe centymetry w łazience, tworząc jednocześnie bardziej nowoczesny i funkcjonalny charakter wnętrza" - mówi Rafał Petryszyn, ekspert z firmy TECE. Dostępne na rynku odwodnienia liniowe mogą być wykonane ze stali, szkła lub być dostosowane do kamiennych powierzchni. Argumentem przemawiającym za odwodnieniem liniowym jest także aspekt bezpieczeństwa. Pozbawiona progów w postaci brodzika, łazienka jest dostosowana zarówno do potrzeb najmłodszych jak i najstarszych czy ograniczonych ruchowo domowników.

Ekonomiczna wygoda
Mała łazienka stawia nas przed wyborem między tradycyjnym kompaktem stojącym, a miską ustępową mocowaną na stelażach ukrytych w ścianie. Z uwagi na bardziej ekonomiczne zagospodarowanie wnętrza, coraz częściej wybierane są miski ustępowe, w których instalacje i zbiornik na wodę są niewidoczne.
„Najmniejsze miski ustępowe mają od 46 cm długości. Standardowy kompakt stojący ma natomiast zwykle około 67-70 cm długości i 35-37 cm szerokości. W przypadku małego metrażu to naprawdę znacząca różnica. Planując sedes wiszący w małej łazience, należy jednak pamiętać, że do długości miski trzeba dodać szerokość stelaża, ok 12 cm, i płyty gipsowo-kartonowej, którą go obudowujemy, czyli w sumie 15-20 cm. Warto wygospodarować jednak to miejsce. Idealnie dopasowana do powierzchni ściany obudowa nowoczesnego terminalu podnosi walory estetyczne wnętrza, stanowiąc jednocześnie barierę oddzielającą użytkownika od technicznego wyposażenia terminalu, zainstalowanego w module ścianki przedniej. Takie rozwiązanie stwarza również dodatkowe możliwości aranżacyjne. Jeśli nie zabudujemy ścianki instalacyjnej do samego sufitu, nad stelażem powstaje półka, którą można odpowiedni wykorzystać" dodaje ekspert z firmy TECE.
Na rynku dostępne są już terminale WC, które dzięki prostej estetyce, doskonale dopasowują się do aranżacji każdej łazienki. Pierwszeństwo dla prostej formy, precyzja wykonania, klasyczne kolory i nowoczesne materiały sprawiają, że rozwiązanie to współgra z różnego rodzaju armaturą i ceramiką łazienkową.
Jasne barwy z wyrazistym akcentem
Wrażenie przestrzenności w małej łazience z pewnością spotęguje jasna kolorystyka, która optycznie zwiększy pomieszczenie. Na niewielkiej powierzchni dobrze sprawdzą się niewielkie płytki, najlepiej z fugami o tym samym lub zbliżonym odcieniu. Całość aranżacji warto ożywić eleganckim i funkcjonalnym dodatkiem.

„Ciekawym urozmaiceniem jednolitej, pod względem dominującej barwy, aranżacji łazienki mogą być wyraziste akcenty kolorystyczne w postaci niezwykle popularnych kolorowych przycisków spłukujących do WC. Niezwykle bogata oferta wzorów, barwi i materiałów, z jakich są one wykonane pozwala dopasować dostępne modele do dowolnego wnętrza." - mówi ekspert z firmy TECE. Skutecznym zabiegiem stylistycznym będzie również zastosowanie dużych lustrzanych powierzchni, nie tylko w okolicy umywalki, ale również na jednej ze ścian. Łazienka wyda nam się większa również wtedy, gdy zadbamy o odpowiednie oświetlenie górne oraz w strategicznych punktach takich jak, lustra, umywalka czy podwieszany sufit.
Wbrew pozorom, zaadoptowanie małej łazienki może okazać się zadaniem trudniejszym niż urządzenie dużego salonu kąpielowego. Niewielka łazienka zmusza nas bowiem do kompromisów między tym, co chcemy a tym, co możemy mieć. Ograniczona powierzchnia pomieszczenia wymaga doboru odpowiednich sprzętów i elementów armatury łazienkowej. Dzięki powyższym poradom eksperta uzyskanie wrażenia harmonii i przestrzenności projektu nie powinno sprawić nam jednak problemu.


"TECE" Sp. z o.o.
Ul. Wrocławska 61
57-100 Strzelin
tece@tece.pl
www.tece.pl

Przedsiębiorstwo "TECE" Sp. z o.o. jest znanym producentem i dystrybutorem innowacyjnych produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej, specjalizującym się w produkcji wysokiej jakości systemów instalacyjnych przeznaczonych do obiektów przemysłowych oraz budownictwa ogólnego. Obecnie grupa TECE posiada 20 własnych oddziałów i przedstawicielstwa handlowe w ponad 31 krajach.

Nadesłał:

GutPR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl