Jak poradzić sobie z problemami ze spłatą kredytu?


2012-08-22
Coraz więcej osób dotyka problem ze spłatą kredytów hipotecznych i zobowiązań zaciągniętych w bankach. W takim wypadku najlepiej byłoby skorzystać z pieniędzy odłożonych „na czarną godzinę”. Co jednak zrobić, gdy nie posiadamy takich oszczędności?

S.O.S dla kredytu hipotecznego

Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) zaznaczają, że najważniejsze to stawić czoła problemowi i jak najszybciej zacząć działać. Wówczas kredytobiorca ma największe szanse, aby porozumieć się z bankiem i wspólnie znaleźć wyjście z sytuacji. Im większe zaległości w spłacie, tym mniejsze są możliwości wyjścia z takiej sytuacji, a w skrajnych przypadkach może dojść do wypowiedzenia umowy kredytowej przez bank i wizyty komornika. Eksperci ZFDF podsuwają kilka rozwiązań, które mogą pomóc w przypadku pierwszych problemów ze spłatą rat. –Jeśli pojawiają się problemy ze spłatą rat kredytu, można wystąpić do banku z wnioskiem o wydłużenie okresu kredytowania, o ile nie jest jeszcze ustalony na maksymalnym poziomie. Dzięki temu obniży się miesięczna kwota zobowiązania. Należy jednak pamiętać, że równocześnie z wydłużeniem okresu kredytowania rośnie koszt odsetkowy kredytu. – mówi Łukasz Kosiński, Credit House Polska i ZFDF.

Wakacje od kredytu

Jeśli kredytobiorca widzi, że może mieć problem ze spłatą rat, może także skorzystać z wakacji kredytowych, a więc czasowego zawieszenia spłaty rat. – Prawo do wakacji kredytowych zapisane jest w umowie. Zazwyczaj trwają one od 1 do 6 miesięcy – o ich długości decyduje bank. Różne są też zasady zawieszenia rat – w niektórych bankach są to całe raty, a w innych  jedynie ich część kapitałowa, co oznacza, że nadal trzeba spłacać odsetki. Jeśli kredytobiorca chce skorzystać z tej możliwości, musi poinformować bank przed upływem terminu spłaty raty, z reguły dwa tygodnie wcześniej – mówi Arkadiusz Rojek, Powszechny Dom Kredytowy S.A., ZFDF.

Połączenie kilku kredytów w jeden

Jeśli raty kredytu są zbyt wysokie, warto też poszukać bardziej korzystnych ofert w innych bankach. Jeśli takie są, można rozważyć przeniesienie kredytu. A co w przypadku, gdy kredyt hipoteczny nie jest jedynym zobowiązaniem finansowym wobec banków, jakie się posiada? – W sytuacji gdy kredytów jest kilka, warto pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym, który połączy je w jeden. Dzięki niemu spłacać można posiadane kredyty hipoteczne, gotówkowe, samochodowe, na karcie i debet w koncie. Dzięki niższemu oprocentowaniu, koszt miesięcznych rat może obniżyć się nawet o kilkadziesiąt procent – wyjaśnia Arkadiusz Rojek, Powszechny Dom Kredytowy S.A., ZFDF.

Którekolwiek rozwiązanie się wybierze, w przypadku problemów ze spłatą kredytu trzeba działać jak najszybciej. Tylko wtedy istnieją największe szanse na wyjście z tej trudnej sytuacji. 

Nadesłał:

pr@zarowkamarketing.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl