Jak powinno wyglądać CV?


2013-01-04
Curriculum Vitae stanowi rzetelne podsumowanie zdobytego poziomu wykształcenia oraz przebiegu ścieżki kariery zawodowej. To właśnie życiorys wraz z listem motywacyjnym mają stworzyć obraz kandydata jako osoby najodpowiedniejszej do zatrudnienia na wolne stanowisko pracy.
Profesjonalnie napisane CV powinno być przejrzystym, czytelnym i estetycznym dokumentem, mieszczącym się na kartce formatu A4, pozbawionym jakichkolwiek błędów stylistycznych, językowych i ortograficznych. Zaleca się utrzymanie jednego stylu oraz stosowanie krótkich wypowiedzi w formie równoważników zdań, odpowiednio wypunktowanych w porządku odwrotnym do chronologicznego. Tym, którzy zastanawiają się jak napisać CV w sposób profesjonalny z pomocą przychodzą serwisy internetowe, które dostarczają cennych wskazówek o zasadach sporządzania tego nowoczesnego życiorysu, a nawet oferują gotowe wzory CV dla kandydatów na rozmaite stanowiska w wielu branżach.

Generalnie w curriculum vitae zamieszcza się trzy grupy informacji o kandydacie na dane stanowisko pracy. Pierwszą z nich stanowią dane osobowe i kontaktowe (warto zwrócić uwagę na brzmienie adresu e-mail) wraz z aktualnym zdjęciem portretowym, zamieszczanym po prawej stronie dokumentu. W kolejnym nagłówku powinny znaleźć się informacje na temat wykształcenia – wymienienie ukończonych szkół z podaniem daty ich rozpoczęcia i zakończenia, wskazaniem kierunku bądź specjalności oraz nazwy placówki edukacyjnej. Trzecią grupę danych w CV wypełniają informacje o zdobytym doświadczeniu zawodowym, a jeśli ubiegamy się o pracę po raz pierwszy warto w tym miejscu wymienić przebyte praktyki, staże, czy nawet dorywcze prace wakacyjne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w życiorysie zamieścić wzmiankę o ukończonych kursach, umiejętnościach w zakresie obsługi komputera, czy znajomości języków obcych.

Curriculum Vitae jako nowoczesny rodzaj wizytówki powinno w sposób estetyczny i czytelny przedstawiać rzetelne informacje o kandydacie na dane stanowisko pracy tak, aby pracodawca zainteresowany jego osobą zaprosił go na rozmowę kwalifikacyjną, która być może otworzy drogę do dalszego rozwoju zawodowego.

Nadesłał:

omega234

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl