Jak pozbyć się trądziku?
Co jest najważniejsze w leczeniu trądziku? Uwaga i konsekwencja. Błędy i zaniedbania prowadzą natychmiast do zaostrzenia objawów. Z tego powodu leczenie powinno być w znacznym stopniu zindywidualizowane.
Dlatego też, jak na razie, pytania o jeden niezawodny sposób na trądzik mijają się z celem. Dostępne na rynku środki są zawodne, zawodna bywa też wiedza lekarzy, u których się leczymy, niemniej jednak odpowiednio dobrane leczenie, zdrowa przeciwtrądzikowa dieta i odpowiednia pielęgnacja skóry. Jednym słowem ważnych jest kilka czynników i często wystarczy jeden z nich zaniedbać, a problem trądziku się nasila.
Jak leczyć trądzik? Podstawą są dieta i odpowiednia pielęgnacja skóry.
Dieta przeciwtrądzikowa
Może wiecie, a jeśli nie to zaraz o tym usłyszycie, że łojotok nasila się pod wpływem tłustego jedzenia (nasyconych tłuszczy zwierzęcych) i jedzenia słodkiego. Jeśli takimi pokarmami raczymy się na co dzień to zjawisko nasilonego trądziku nie powinno nas dziwić. Zamiast nasyconych kwasów tłuszczowych powinniśmy zjadać nienasycone (oliwy), a słodycze odstawić całkowicie lub ... zjadać owoce, choć z owocami też przesadzać nie można.
Zdrowe odżywianie – taka zasada obowiązuje nas zawsze i bez jej przestrzegania z trądzikiem raczej się nie uporasz. Tymczasem co robią nastolatki? Zajadają się tłustymi chipsami, fast-foodami, słodkimi batonami i czekoladą, a co robią osoby dojrzałe? Zjadają tłuste mięsa, piją alkohol i nie potrafią odstawić używek. Nic dziwnego, że u jednych zmorą jest trądzik młodzieńczy, a w przypadku drugich bardzo dokuczliwy staje się trądzik różowaty.
Pielęgnacja cery trądzikowej
Wbrew pozorom, nawet przy rozszerzonych porach i zdawałoby się 'zgrubiałej' skórze cera trądzikowa jest cerą wrażliwą i po takie kosmetyki, przeznaczone do pielęgnacji cery wrażliwej, należy sięgać na co dzień. Mycie twarzy wodą i mydłem (zwyczajnym) nie jest najlepszym pomysłem. Lepiej jest oczyszczać twarz specjalnymi specyfikami, najlepiej takimi, które są przeznaczone do pielęgnacji skóry trądzikowej. Są one na tyle łagodne, że skórze nie zaszkodzą, ale też na tyle 'ukierunkowane', że zadziałają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i oczyszczająco. Pamiętajmy też o tym, że wysuszanie skóry również do niczego nie doprowadzi, bo skóra przesuszona zacznie tym bardziej bronić się przy pomocy zwiększonej produkcji łoju. Skórę trzeba nawilżać, oczywiście przy pomocy odpowiednich specyfików nawilżających.
Ważne: wskazane jest stosowanie kremów, które po wniknięciu w skórę oddziałują na nią trochę dłużej lecząc i łagodząc objawy trądziku.
Leczenie dermatologiczne
Większość osób cierpiących na trądzik decyduje się na leczenie samodzielne, ale takie podejście do trądziku nie załatwia sprawy. Konieczna jest przynajmniej konsultacja z dermatologiem. W końcu to fachowiec od problemów skórnych i trądziku. Leczenie samodzielne nie zawsze zresztą wystarczy. W ostrych postaciach trądziku, szczególnie w tych, którym towarzyszą objawy ogólnoustrojowe (np. bóle stawów i mięśni) konieczne jest stosowanie zaawansowanych leków dostępnych jedynie na receptę. Faktem jest, że dermatolodzy wykazują często nadmierną gorliwość w przepisywaniu antybiotyków, ale antybiotyki to nie jedyne leki, którymi można leczyć trądzik (zresztą czasami ich zastosowanie jest uzasadnione, przecież walczymy również z bakteriami!). Oprócz antybiotyków w postaci tabletek i maści do stosowania miejscowego w leczeniu trądziku wykorzystywane są również retinoidy i pochodne innych witamin (retinoidy są pochodnymi witaminy A).
Poza tym, już bez recepty, w aptekach dostępne są środki takie jak maść cynkowa czy mydło siarkowe, które czasem również warto wykorzystać.
Sposoby domowe
O ile opierają się na naukowych przesłankach – warto po nie sięgnąć. Na pewno rozwiązaniem nie jest stosowanie alkoholi i spirytusu do przemywania twarzy, ale już drożdże są jak najbardziej godne polecenia. Można z nich robić maseczki i przyjmować doustnie (drożdże piwne lub spożywcze, ale dopiero po sparzeniu ich tj. zabiciu).
Warto też sięgnąć po profesjonalne kosmetyki i suplementy przeciwtrądzikowe, bo przecież walka z trądzikiem powinna być prowadzona również od wewnątrz. Bardzo szerokie spektrum działania przeciwtrądzikowego wykazuje wspominany już suplement Acnezine – sprawdź jak działa na trądzik.
Cierpliwość się opłaci
Tak jak pojawienie się trądziku poprzedza wiele różnorodnych zmian w organizmie tak i jego usuwanie trwa trochę, wymaga więc czasu i cierpliwości. Jedynie one dają pewne gwarancje, że przy umiejętnym, bezpiecznym postępowaniu trądzik zniknie i już się nie pojawi.