Jak prawidłowo napisać wypracowanie
Zadanie polegające na napisaniu wypracowania to wielki problem niejednego ucznia. Samodzielne napisanie wypracowania przerasta ich umiejętności. Z czego wynika tak duży problem, mimo iż zadanie to piszemy w swoim ojczystym języku?
Czynników, które sprawiają iż samodzielne napisanie wypracowania wiąże się z olbrzymimi problemami jest wiele, niektóre wynikają z własnej winy a inne niosą od nas zależne. Zdecydowanie więcej czynników jest jednak tych na które mamy wpływ i przez nasze działanie sami doprowadziliśmy do sytuacji w której nie potrafimy napisać pracy domowej.
Najczęściej powtarzającym się elementem jest brak motywacji oraz samodzielności, mimo iż uczeń jest wstanie napisać samodzielnie wypracowanie to jednak nie podejmuje się tego wyzwania zarówno twierdząc iż jest zbyt czasochłonne ale również będąc w przekonaniu, że coś może nie wyjść, a wtedy nasza praca poszłaby na marne. Ten problem jest popularny, jednak jeżeli rodzic lub nauczyciel widzi takie zjawisko powinien bardzo szybko reagować, zmuszając ucznia do samodzielnej pracy. Nauczyciel widzą, iż dany uczeń ma spore trudności by samemu napisać wypracowanie powinien pomóc a nawet często przymknąć na niektóre błędy oko, tak by ten otrzymał notę pozytywną, zachęcającą go do dalszej pracy.
Drugim bardzo ważnym problemem jest łatwość dostępu do wszelkich pomocy dydaktycznych. Zarówno w kioskach jak i w internecie można nabyć ogromną ilość gotowych opracowań. Uczniowie często idą dalej i zdobywają zeszyty swoich starszych kolegów czy koleżanek. Zazwyczaj tematy zadań domowy są takie same albo bardzo podobne i odpisanie wypracowania z zeszytu starszych znajomych sprawia, iż nauczyciel niema szans odkryć iż nie jest to samodzielna praca.
Problemem jest również zmieniający się styl życia, coraz mniej rozmawiamy ze sobą, a coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem. Nie lubimy mówić, a jeżeli już to robimy to odpowiadamy niepełnymi zdaniami, nie rozmawiając ani nie wymieniając opinii na różne tematy.
Czy to dobry kierunek? Myślę iż nie. Rozmowa i umiejętność komunikacji to bardzo ważny element, który niejednokrotnie pomoże nam w życiu prywatnym jak i zawodowym.