Jak prawidłowo zagęszczać mieszankę betonową?


Jak prawidłowo zagęszczać mieszankę betonową?
2012-06-13
Daniel Cekała, Kierownik Technologii i Jakości w Lafarge Kruszywa i Beton S.A.

 

Zagęszczanie mieszanki betonowej ma na celu szczelne wypełnienie formy mieszanką oraz wyeliminowanie pustek w układanym betonie. Zagęszczanie mieszanki może być przeprowadzane:

Ręcznie – rzadko stosowane, jest możliwe do przeprowadzenia przy mieszance o konsystencji ciekłej, polega na sztychowaniu, np. prętem stalowym

Mechaniczne – polega na wibrowaniu ułożonej mieszanki. Najczęściej stosowane są wibratory wgłębne (buławowe), a także powierzchniowe i przyczepne.

Efektywność wibrowania jest uzależniona od składu mieszanki betonowej, częstotliwości i amplitudy drgań oraz czasu wibrowania. Ustalone dla konkretnych warunków parametry wibrowania powinny być tak dobrane, aby zachowana została jednorodność mieszanki. Nieodpowiednio dobrana częstotliwość drgań i czas wibrowania mogą być powodem segregacji składników mieszanki (grube frakcje kruszywa opadają na dno formy, a zaprawa gromadzi się w górnej warstwie) oraz wprowadzenia zbyt dużej ilości powietrza do mieszanki. 

Uwaga! Podczas zagęszczania mieszanki wibratorem buławowym, należy zapewnić nakładanie się poszczególnych pól działania wibratora, nie pozostawiając przestrzeni niedowibrowanych.

Szczegółowe informacje o produktach Lafarge można znaleźć na stronie internetowej producenta www.lafarge.pl.

Informacje o Lafarge

Lafarge to światowy lider w produkcji materiałów budowlanych, zajmujący czołowe pozycje we wszystkich branżach swojej działalności: w produkcji cementu, kruszyw i betonu. Grupa Lafarge zatrudnia na świecie 68.000 pracowników w 64 krajach. W 2011 roku odnotowała sprzedaż na poziomie 15,3 mld euro. W uznaniu dla strategii spółki i jej aktywności na rzecz ochrony środowiska, międzynarodowa organizacja pozarządowa "Carbon Disclosure Project" już po raz drugi umieściła Lafarge wśród 10 najlepszych firm światowych, działających przeciwko globalnemu ociepleniu. Innowacyjność jest jednym z priorytetów firmy, która aktywnie wspiera zrównoważone budownictwo i architektoniczną kreatywność. W Polsce Lafarge prowadzi działalność od 1995 roku.



Nadesłał:

GlobalBrand

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl