Jak przygotować pokój na raczkowanie dziecka
Odpowiednio przygotowany pokój pozwoli dziecku na bezpieczne poznawanie świata najbliższych przedmiotów. Jak tego dokonać i o jakie ułatwienia i zabezpieczenia się postarać?
Czas raczkowania jest prawdziwą dumą dla rodziców – ich dziecko zaczyna poznawać świat samodzielnie i rozwija się bardzo szybko. Za sprawnością intelektualną idą ruchowa i manualna, a że dziecięce paluszki są małe i bardzo ciekawskie, trzeba zawczasu zabezpieczyć je przed mniej lub bardziej groźnym wypadkiem.
Pierwsze, co przychodzi nam na myśl, jest zaślepienie kontaktów elektrycznych – na szczęście na rynku dostępny jest duży wybór tego typu zabezpieczeń i nie musimy uciekać się do prowizorki, aby skutecznie rozwiązać ten problem – od zwykłych plastikowych wtyczek z bolcami po takie z dodatkowym zabezpieczeniem przed wyciągnięciem. Jest to podstawowy poziom ochrony młodego człowieka w jego pokoju.
Podłoga, jeśli jest śliska na przykład po niedawnym lakierowaniu desek barlineckich, dobrze aby była przykryta dywanem lub wykładziną. Co prawda są dostępne dziecięce skarpetki z materiałem antypoślizgowym, jednak jego skuteczność nie jest stuprocentowa. Wykładzinę możemy wybrać spośród wielu deseni przeznaczonych dla dzieci. W przypadku chłopców sprawdzą się te, które przedstawiają wielozakrętowe ulice - w niedalekiej przyszłości stanowić będą one tor wyścigów samochodowych napędzanych siłą ramion dziecka i rodzica.
Raczkowanie jest pierwszym etapem nauki chodzenia. Zanim jednak będzie postawiony pierwszy samodzielny krok, poprzedzi go czas prób i błędów – warto zadbać o to, by w zasięgu małych rąk nie było książek czy cięższych przedmiotów takich jak donice z kwiatkami na podstawkach. Sprawdzą się tutaj szafy z zakrytymi szufladami i półkami ukrytymi za drzwiczkami. W tym wypadku przydadzą się blokady na drzwiczki i szuflady, które uniemożliwią ich przypadkowe otwarcie.
Konieczne będzie zakrycie wszystkich kantów i ostrych krawędzi mebli. Sprawi to, że ewentualne guzy będą niewidoczne, a możliwość zadrapań i otarć zminimalizujemy do zera. Okna powinny zostać zaopatrzone w specjalne ograniczniki, które skutecznie uniemożliwią ich otwieranie bez pomocy dorosłych.
Warto zadbać o to, by maluch przebywał jedynie w przygotowanej dla niego przyjaznej przestrzeni – aby nie opuszczał pomieszczenia, przyda się barierka przyczepiana do drzwi. Ma ona jeszcze jeden plus – uniemożliwi przedostanie się do pokoju dziecięcego naszych domowych zwierząt jeśli nie chcemy dopuścić do kontaktu poza zasięgiem rodzicielskiego wzroku. Inne sugestie i rady odnośnie urządzania pokoju znaleźć można tutaj.
Nadesłał:
ggraper
|