Jak przygotować się do dłuższej podróży
Wakacje dobiegają końca, ale wczesna jesień to wciąż znakomita pora na to, żeby wybrać się na dłuższą przejażdżkę samochodem. Jednak jeżeli planujemy pokonać dłuższą trasę autem musimy pamiętać o tym, żeby odpowiednio się do takiej podróży przygotować.
Wakacje dobiegają końca, ale wczesna jesień to wciąż znakomita pora na to, żeby wybrać się na dłuższą przejażdżkę samochodem. Jednak jeżeli planujemy pokonać dłuższą trasę autem musimy pamiętać o tym, żeby odpowiednio się do takiej podróży przygotować. Problemy na trasie mogą spotkać każdego, niezależnie od doświadczenia i warunków atmosferycznych.
Stan pojazdu i mapy
Na dobry początek zacznijmy od sprawdzenia stanu technicznego samochodu, czyli układu hamulcowego i kierowniczego, opon i zawieszenia. Nie zapomnij też o sprawdzeniu świateł i wycieraczek – przepalona żarówka w reflektorze czy kierunkowskazie może skończyć się bardzo nieprzyjemnym mandatem, który zdecydowanie uszczupli wakacyjny budżet. Przegląd samochodowy możemy wykonać w warsztacie samochodowym – jest zresztą obowiązkowy – lub przeprowadzić go samodzielnie, ale tylko wtedy, jeśli wcześniej samochód oglądał już specjalista. Przy okazji możemy sprawdzić, czy mamy kompletne obowiązkowe wyposażenie samochodu, którym jest trójkąt ze znakiem homologacji oraz gaśnica. Nie zaszkodzi też uzupełnić apteczkę samochodową. Nie zapomnijmy też sprawdzić, jak sytuacja przedstawia się pod maską pojazdu – w razie potrzeby uzupełnijmy olej, płyn do spryskiwaczy oraz płyn w chłodnicy, a także paliwo. Z rzeczy niezwiązanych z obowiązkowym wyposażeniem auta zadbaj o GPS oraz dobre mapy lub atlas drogowy (a najlepiej jedno i drugie), szkoda marnować urlopu na błądzenie po kraju czy Europie!
Bagaż i pasażerowie
Kiedy stan samochodu jest już sprawdzony i z radością konstatujemy, że z pojazdem wszystko jest w najlepszym porządku, zatroszczmy się o bagaże. Oczywiście najlepszym miejscem do przechowywania wszystkich walizek i plecaków jest bagażnik, czasami jednak zdarza się nam wrzucać drobniejsze na tylne siedzenie. Pamiętajmy o tym, że bagaże powinny być rozłożone równomiernie, tak, żeby nie powodować przeciążeń w aucie, dodatkowo nie powinny latać luzem po kokpicie, ponieważ może to doprowadzić do poważnego wypadku. Na koniec, kiedy wszyscy są już spakowani i gotowi do drogi, upewnijmy się, czy pasażerowie mają zapięte pasy oraz czy mamy odpowiednio ustawiony fotel i lusterka.
W czasie jazdy warto robić częste postoje. Zbyt długie prowadzenie auta może niekorzystnie wpłynąć na nasz refleks i konfrontacje. Pamiętajmy, że jedziemy odpocząć! Głupio zaczynać urlop od stłuczki lub mandatu.
Źródło: http://www.nawigacja-samochodowa.com.pl/
Nadesłał:
Kazimiera
|