Jak radzić sobie z zapaleniem gardła?
Zapalenie gardła to jedna z najczęstszych infekcji w okresie jesienno-zimowym, ale także wiosennym. Może być wywołana przez wirusy, bakterie lub grzyby. Aby zwalczyć chorobę, musimy najpierw poznać jej przyczynę.
Podstawowymi objawami infekcji są ból gardła i trudności przy przełykaniu. Pieczenie i drapanie może wzmagać się podczas mówienia. Zapalenie gardła powoduje także chrypkę, kaszel i uczucie suchości, może też być połączone z obrzękiem i przekrwieniem błony śluzowej. Czasem u chorego pojawia się gorączka. Objawy różnią się w zależności od rodzaju zapalenia gardła – w przypadku zwykłego ból jest umiarkowany, gardło nieco zaczerwienione, gorączka niezbyt wysoka. Suche zapalenie gardła charakteryzuje się bardzo podrażnioną błoną śluzową i brakiem flegmy. Zapalenie ropne wiąże się natomiast z silnym bólem przy przełykaniu i mówieniu, wysoką gorączką i powstawaniem ropnych czopów w gardle oraz na migdałkach.
Wirusowe czy bakteryjne?
Najczęstszą przyczyną zapalenia gardła są wirusy. Drugą możliwością jest infekcja bakteryjna, czyli znana wszystkim angina. Najrzadziej pojawia się grzybicze zapalenie gardła, często w połączeniu z zakażeniem całej jamy ustnej. Zaczerwieniona, przekrwiona błona śluzowa gardła oraz powiększone i zaczerwienione migdałki zwiastują wirusowe zapalenie gardła. Infekcja powodować może niezbyt wysoką gorączkę, możliwe jest także pojawienie się niewielkich pęcherzyków wypełnionych płynem. Bakteryjne zapalenie gardła objawia się krwistoczerwonym, malinowym kolorem błony śluzowej i migdałków. Język również przybiera kolor malinowy, zauważalne jest też powiększenie języczka. Pojawić się może kremowy nalot na migdałkach, języku i w gardle. Jeśli zaobserwujemy do tego powiększenie węzłów chłonnych i gorączkę przekraczającą 38°C, to możemy być prawie pewni takiego właśnie podłoża choroby. Grzybica gardła i migdałków podniebiennych powoduje powstanie kremowego, lśniącego nalotu, niekiedy w postaci grubego kożucha, którego oderwanie powoduje krwawienie. Węzły chłonne są powiększone i bolesne. W przypadku podejrzenia infekcji grzybiczej konieczne jest pobranie wymazu.
Jak leczyć zapalenie gardła?
Najczęściej spotykaną – wirusową – infekcję gardła leczyć można za pomocą środków zawierających substancje przeciwzapalne, na przykład ibuprofen. Skuteczną pomocą na chore gardło będą też tabletki do ssania np. Sebidin, zawierający zwalczającą bakterie chlorheksydynę oraz wspomagającą regenerację gardła witaminę C. Ulgę w bólu przynieść może płukanie gardła roztworem soli kuchennej, roztworem sody oczyszczonej, naparem z kurkumy, szałwii lub rumianku. Bakteryjne zapalenie gardła wymaga wizyty u specjalisty. Po stwierdzeniu podwyższonej temperatury ciała, powiększenia węzłów chłonnych i obecności nalotu ropnego na migdałkach lekarz przepisać może antybiotyk. Aby złagodzić ból gardła wywołany przez paciorkowce, konieczne jest zastosowanie leków zawierających paracetamol, NLPZ lub sterydy. Leczenie grzybiczego zapalenia gardła, migdałków i jamy ustnej polega przede wszystkim na utrzymywaniu odpowiedniej higieny. Podawane są leki przeciwgrzybicze, zazwyczaj w postaci płukanek doustnych.
Chociaż zapalenie gardła jest bardzo często występującą chorobą, nie powinniśmy go lekceważyć. Warto umieć samodzielnie rozpoznać rodzaj infekcji, co pozwala na szybkie podjęcie odpowiednich działań.
Nadesłał:
slawek
|