Jak sfinansować termomodernizację?
Przeprowadzenie termomodernizacji budynku, w szczególności wielorodzinnego, wiąże się z koniecznością zaangażowania znacznych nakładów finansowych. Inwestorzy mają możliwość skorzystania z różnych źródeł dofinansowania remontu na preferencyjnych warunkach – np. z dopłatami rządowymi.
Audyt energetyczny jest konieczny by uzyskać wsparcie finansowe
Jeżeli ubiegamy się o pomoc finansową instytucja dofinansowująca wymaga optymalnego wykorzystania środków na termomodernizację. Efektywność termomodernizacji jest uzależniona od wielu kryteriów, których spełnienie możliwe jest poprzez wprowadzenie ulepszeń dobranych odpowiednio do potrzeb danego budynku. Zakres tych prac określony jest w audycie energetycznym. Audyt energetyczny budynku przedstawia również kosztorys inwestycji oraz przewidywane zmniejszenie zużycia energii i kosztów ogrzewania. Specjaliści z portalu termomodernizacja.pl podkreślają, że opracowanie audytu wymaga gruntownego przygotowania merytorycznego, precyzji i doświadczenia.
Dofinansowanie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów
Jednym z najczęściej wykorzystywanych źródeł finansowania termomodernizacji jest premia termomodernizacyjna - wypłacana ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Warunkiem koniecznym do uzyskania premii jest zaciągnięcie kredytu w banku komercyjnym oraz przeprowadzenie audytu energetycznego. Po zakończeniu inwestycji, część kredytu jest spłacana ze środków FTiR. Przedsięwzięcia termomodernizacyjne muszą zawierać ulepszenia ograniczające zużycie energii w określonej ustawą wielkości.
Środki regionalne – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Do dyspozycji inwestorów udostępniono również regionalne środki finansowe z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).
Przykładowo, w województwie małopolskim w roku 2012 Fundusz udziela pomocy finansowej na prace termomodernizacyjne obejmujące np.:
- docieplenie przegród budowlanych o łącznej powierzchni powyżej 600m2,
- modernizację kotłowni
- zastosowanie kolektorów słonecznych.
Pomoc polega zazwyczaj na udzieleniu pożyczki na warunkach preferencyjnych. Innymi formami wsparcia są dotacje lub dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych. Poza krakowskim Funduszem, wsparcie dla prac termomodernizacyjnych oferują obecnie również FOŚiGW z siedzibą w takich miastach jak: Katowice, Kielce, Toruń i Szczecin. Szczegółowe informacje uzyskać można na stronach internetowych każdego z Funduszy oraz na www.nfosigw.pl.
Dofinansowanie na kolektory słoneczne
Atrakcyjnym źródłem wsparcia finansowego, skierowanym do osób prywatnych i wspólnot mieszkaniowych, są dopłaty na zakup i montaż kolektorów słonecznych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Pomoc występuje w formie dotacji w wysokości 45% wartości kredytu bankowego. Środki z kredytu z dotacją przekazywane są bezpośrednio na konto wykonawcy lub dostawcy dóbr i usług na podstawie wystawionych faktur bezgotówkowo. Kredyt na zakup i montaż kolektorów uzyskać można w jednym z sześciu banków, które podpisały umowę z NFOŚiGW.
Przed rozpoczęciem inwestycji warto wybrać sprawdzonego wykonawcę projektu instalacji kolektorów słonecznych oraz projektu budowlano-wykonawczego. Bazę wiarygodnych firm wykonawczych znaleźć można m.in. w serwisie termomodernizacja.pl.
Termomodernizacja.pl - wiedza i usługi profesjonalistów
Termomodernizacja.pl to specjalistyczny portal branżowy skierowany do inwestorów zainteresowanych tematem termomodernizacji i planujących zlecenie prac z jej zakresu oraz do ich wykonawców – doradców, audytorów energetycznych, projektantów i przedsiębiorstw budowlanych. Serwis integruje działania zleceniodawców i wykonawców oraz umożliwia komunikację między nimi.
Za pośrednictwem portalu zleceniodawca może złożyć zapytanie dotyczące kompleksowego wykonania termomodernizacji lub każdego z etapów prac obejmujących doradztwo związane z przeprowadzeniem inwestycji lub pozyskaniem dotacji, sporządzenie kosztorysu, inwentaryzację budynków, audyt energetyczny, projektowanie oraz wykonanie prac termomodernizacyjnych. Wykonawcy zarejestrowani w serwisie podlegają weryfikacji mającej na celu potwierdzenie ich wiarygodności.
Portal termomodernizacja.pl stanowi również źródło informacji na temat inwestycji i praktycznych porad zarówno dla zleceniodawców, jak i wykonawców. Więcej informacji na stronie www.termomodernizacja.pl.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, Priorytet 8 Społeczeństwo informacyjne- zwiększanie innowacyjności gospodarki, Działanie 8.1.wspieranie działalności gospodarczej dziedzinie gospodarki elektronicznej INNOWACYJNA GOSPODARKA Narodowa Strategia Spójności UNIA EUROPEJSKA Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje. Inwestujemy w waszą przyszłość!
Nadesłał:
termomodernizacja.pl
|