Jak uchronić dziecko przed ukąszeniem owadów? Poznaj 4 skuteczne porady!


2015-08-08
Ukąszenia i użądlenia mogą być naprawdę niebezpieczne. Dlaczego?
Z nastaniem ciepłych dni Twoje dziecko jest narażone na ukąszenia rozmaitych owadów, zwłaszcza komarów, meszek, kleszczy. Szczególnie bezlitosne są komary, które potrafią uprzykrzyć wspólny czas spędzony na świeżym powietrzu. W zasadzie nie ma możliwości, aby uniknąć miejsc, gdzie latem występują owady. Powinnaś wiedzieć, jak obronić dziecko przed ukąszeniem czy użądleniem, które może być naprawdę niebezpieczne. Dlaczego?
 
Po ukąszeniu na skórze dziecka powstaje odczyn zapalny, który wywołuje obrzęk 
i zaczerwienienie w okolicy ukąszonego miejsca. Jeżeli zostanie ono rozdrapane przez dziecko lub wda się infekcja, może dojść do zapalenia ropnego czy gorączki. Niektóre owady przenoszą również choroby, a także wywołują reakcję alergiczną, która może mieć różny stopień nasilenia. Jej najgroźniejszą wersją jest wstrząs anafilaktyczny, który następuje w ciągu zaledwie kilku sekund! 
 
Jak skutecznie ochronić dziecko?
Zachowaj zdrowy rozsądek – przede wszystkim pamiętaj o tym, co zwabia owady oraz gdzie występują. 

Komary (a także meszki) najczęściej spotkasz nad zbiornikami wodnymi, ponieważ przyciągają je wilgotne miejsca. Dlatego powinnaś unikać wystawiania pojemników z wodą, ale również… stosowania intensywnych zapachów, np.: perfum.
 
Kleszcze występują głównie w lasach, ale także łąkach, zaroślach, czy parkach miejskich. Aby uniknąć ugryzienia, najlepiej nie spacerować pod drzewami, unikać jasnych kolorów ubrań oraz osłonić ciało dziecka – założyć długi rękaw, czapkę czy kapelusz.
 
Osy przyciąga słodki zapach, ale również intensywne kolory np. ubrań czy zabawek. 
 
Pszczoły z kolei mogą się pojawić, kiedy nadchodzi burza. Owady stają się niespokojne, gdy powietrze osiąga wysoką temperaturę. Staraj się, aby Twoje dziecko jadło słodycze w zamkniętym lub osłoniętym pomieszczeniu, było ubrane 
w stonowane kolory ubrań, bądź szczególnie ostrożna w czasie upałów.
 
Moskitiera do wózka, moskitiera do łóżeczka – skutecznie ochroni dziecko przed ukąszeniami owadów. Najlepiej wybrać taką, która ma grubą siatkę, jest łatwa 
w montażu i można ją uprać. W zależności od powierzchni mocowania możesz kupić moskitierę do wózka – przyda się zwłaszcza podczas spacerów lub do łóżeczka, dzięki czemu obronisz dziecko przed ukąszeniami podczas gorących, letnich dni.  

Preparaty odstraszające komary – na rynku jest wiele dostępnych środków: spray przeciw komarom, Roll On, żel czy sztyft przeciw komarom. Czym się kierować przy wyborze? Zwróć uwagę zwłaszcza na skład produktów, szczególnie, jeżeli Twoje dziecko nie ma jeszcze dwóch lat. Preparat powinien być jak najbardziej naturalny, nie zawierać alkoholu, barwników ani parabenów, a zwłaszcza DEET, który jest popularnym środkiem chemicznym dodawanym do produktów przeciw komarom. DEET został uznany przez Komisję Europejską za niebezpieczny dla zdrowia dzieci poniżej 2 roku życia oraz kobiet w ciąży. Najlepiej jeżeli preparat zawiera naturalny i skuteczny środek odstraszający, taki jak Citrodiol – wyciąg z australijskiego gatunku eukaliptusa (zawierają go np. środki odstraszające komary Chicco). Zwracaj uwagę nie tylko na skład preparatów, ale również czas działania – niektóre środki zachowują skuteczność tylko do pół godziny, dlatego sięgaj po te, które działają nawet do trzech godzin, zarówno w dzień, jak i w nocy. Preparaty powinny odstraszać wszelkiego typu komary, w tym te najbardziej drażniące i coraz częściej występujące: azjatyckie komary tygrysie. 

Urządzenie ultradźwiękowe przeciw komarom – produkt, który odstrasza komary poprzez emisję ultradźwięków, które nie wpływają negatywnie na organizm człowieka. Na rynku są dostępne urządzenia do gniazdka oraz przenośne, czyli takie, które działają nawet do 100 godzin na małej baterii alkalicznej 1,5V. Można je zamocować do paska, ubrania czy wózka za pomocą praktycznego klipsa. Najlepiej, jeżeli urządzenia ultradźwiękowe wspomagają dodatkowo zastosowane metody odstraszania, czyli wspierają skuteczność preparatów przeciw komarom.

Ukąszenie – co zrobić?
Jeśli mimo wszystko Twoje dziecko ukąsi owad, to przede wszystkim zdezynfekuj zaczerwienione miejsce. Następnie posmaruj je łagodzącym sztyftem po ukąszeniu. Aby zminimalizować świąd, zastosuj okład z lodu lub z plasterka cebuli. Jeżeli po kilku dniach obrzęk nie zniknie, pojawi się ropień lub gorączka, udaj się z dzieckiem do  lekarza i poinformuj go o ukąszeniu. 

Nadesłał:

Chicco
http://www.chiccopolska.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl