2013-07-01
Dane szacunkowe, na temat liczby Polaków przebywających w Zjednoczonym Królestwie, nie są do końca znane. Jednak powszechnie wiadomo, że jest ich bardzo dużo.
Wielu z nich wyjeżdża na prace sezonowe, ale w większości, Polacy wiążą przyszłość z Wielką Brytanią. Dlatego zakładają tam rodziny, kupują samochody i domy.
Kryzys gospodarczy nie ominął także Anglii. Spłacanie hipoteki może okazać się trudne w dobie zawirowań gospodarczych.
Windykacja nieruchomości jest ostatnim krokiem pożyczkdawcy, aby odzsykał pożyczone pieniądze. Jak zatem uniknąć problemów ze spłatą rat kredytu hipotecznego w Anglii?
Ciężko, coraz ciężej
Zasada jest bardzo prosta - niespłacanie rat wiąże się z utratą kupionego domu czy mieszkania. Obowiązuje ona na całym świecie, nie tylko w Anglii.
Osoby posiadające kredyt hipoteczny w Anglii, nie mają łatwego życia w dobie kryzysu. Rosnąca inflacja i wzrost oprocentowania kredytów, wiąże się także z większymi comiesięcznymi ratami. Warto zastanowić się na aktualną sytuacją gospodarczą i skonfrontować ją z możliwościami pożyczkobiorcy tak, aby nie wisiało nad nami widmo windykacji nieruchomości.
Niższe oprocentowanie
Dobrym posunięciem jest zmiana takiej pożyczki, na tę z niższym oprocentowaniem. Wcześniej warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, aby podjąć właściwą decyzję. Być może zmiana wcale nie wyjdzie na dobre.
W przypadku osób, które posiadają więcej niż 20% wartości nieruchomości, mogą otrzymać bardziej atrakcyjne oferty. W poszukiwaniu ofert dobrze skorzystać z internetowych porównywarek stawek, można także zasięgnąć opinii doradcy.
Spłata odestek
Inną alternatywą jest Interset only. Oznacza to, że w przypadku pożyczki hipotecznej, można spłacać jedynie odsetki. To również znacząco może obniżyć ratę.
Jest to doskonale rozwiązanie krótkofalowe, które pozwala uniknąć windykacji. Należy pamiętać, że spłacane są wówczas tylko odsetki, a nie rzeczywista rata za nieruchomość.
Jednakże zmiana pożyczki na Interest only może sprawiać wiele trudności, ponieważ często zdarza się, że pożyczkodawcy wcale nie wyrażają na to zgody.
Więcej czasu
Można zwrócić się także z prośbą do pożyczkodawcy o wydłużenie terminu spłaty pożyczki hipotecznej. Pozwoli to na uzyskanie nieco większej swobody finansowej i zmniejszenie raty.
Zazwyczaj takie pożyczki udzielane są na 25 lat i więcej. Polegają one na spłacie małych sum wraz z odsetkami za nieruchomość przez ten okres. Jednak w przypadku wydłużeniaterminu spłat, trzeba liczyć się z większym odsetkami. W momencie polepszenia się sytuacji finansowej, zawsze można powrócić do poprzedniego systemu spłacania rat.
Sprzedać dom
Sprzedaż nieruchomości, na którą ciężko się pracowało jest bardzo drastycznym krokiem, ale być może stanowi najlepsze rozwiązanie, aby uniknąć windykacji i jego utraty.
Zamiana na mniejszy, a co za tym idzie, tańszy jest dobrą alternatywą. Oczywiście decydując się na taki krok, trzeba liczyć się z kosztami przeprowadzki, dodatkowymi remontami i odsetkami karnymi ze strony pożyczkodawcy.
W momencie kiedy zmiana domu nie skutkuje poprawą sytuacji finansowej, być może warto wynająć mieszkanie. Mogą one być nawet kilkukrotnie tańsze. Ceny ich wynajmu są zależne od lokalizacji. Te bliżej centrum są naturalnie droższe, dlatego dobrze poszukać mieszkania w spokojniejszych dzielnicach oddalonych od niego.
Ubezpieczyć się
Biorąc pożyczkę, być może warto ją ubezpieczyć. Wiele banków oferuje tego rodzaju zabezpieczenia, które pozwolą uniknąć zadłużenia. Jak w przypadku wszystkich umów, dobrze dokładnie przeczytać umowę, w której mogą pojawić się pewne kruczki.
Należy pamiętać, że wzrost bezrobocia determinuje wzrost cen ubezpieczenia. Nierozerwalnie łączy się to także z coraz trudniejszym uzyskaniem ubezpieczenia w przypadku utraty pracy.
Takie umowy budzą wiele kontrowersji. Większość z nich skonstruowana jest w taki sposób, że ubezpieczyciel wypłaca ubezpieczenie w przypadku osób, które są bardzo chore i nie mogą pracować lub pracującym na cały etat. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą nie mogą liczyć na ubezpieczyciela.
Jak widac jest kilka możliwości, aby uniknąć popadnięcia w spiralę długu i stracenia nieruchomości.Warto przeanalizować swoją sytuację maetrialną i wybrać ofertę, która będzie najbardziej korzystna.
Tekst napisany z pomocą windykatorów SAF.