Jak urządzić mieszkanie idealne – style dominujące w 2016 roku


Jak urządzić mieszkanie idealne – style dominujące w 2016 roku
2017-01-30
Nowy rok to czas postanowień, planów, ale i podsumowań. Wraz z redaktor wydania albumu Homebook Design 2016 - Anną Poprawską – sprawdzimy, jakie trendy królowały w naszych wnętrzach w minionym okresie.

Portal Homebook.pl już po raz trzeci wydał album Homebook Design, w którym zostały zaprezentowane efekty pracy najlepszych projektantów i biur architektonicznych w kraju. Zdjęcia kilkudziesięciu różnorodnych aranżacji stanowią inspirację dla osób, poszukujących wskazówek podczas projektowania swojego wymarzonego wnętrza. Książka w pigułce przedstawia najmodniejsze style, które zdobyły nasze serca w roku 2016.

 

Inspiracje z dalekiej północy

 

Jednym z trendów, które podbiły nasze wnętrza w minionym roku był styl skandynawski. To trend, który nigdy nie wychodzi z mody, a w 2016 roku czerpaliśmy z niego pełnymi garściami. Proste formy i jasne kolory to środki, po które chętnie sięgamy już od kilku sezonów. Funkcjonalne rozwiązania oraz wykorzystanie stonowanych barw nadają wnętrzu lekkości i sprawdzają się nawet w niewielkich pomieszczeniach. Nic więc dziwnego, że aranżacje z dalekiej północy są inspiracją do powstania wielu wspaniałych projektów.

 

Styl skandynawski to przede wszystkim minimalistyczne, proste rozwiązania – także, jeśli chodzi o kolorystykę. Pamiętajmy, że wąska gama barw nie musi być monotonna. W jednym z projektów w albumie Homebook Design 2016, całe wnętrze bazuje na bieli, szarości i czerni, które zostały przełamane drobnymi, ale silnymi akcentami kolorystycznymi. W sypialni szarości zostały skontrastowane z turkusowym taboretem i ozdobną, granatową lampą nad łóżkiem. Dodatkowo, surowe drewno na głównej ścianie ociepla wnętrze i dodaje mu przytulności. Możemy się również zdecydować na wprowadzenie ciekawego wzoru, który będzie korespondował z założeniami kolorystycznymi, a jednocześnie stanie się charakterystycznym, oryginalnym punktem w pomieszczeniu. Silnym trendem, który wielokrotnie pojawia się na stronach albumu są graficzne, monochromatyczne mozaiki z kafli podłogowych. Motyw ten zastosowano między innymi podczas projektowania mieszkania w stylu skandynawskim, gdzie małe płytki w kształcie rombów zostały ułożone w geometryczny, trójkolorowy wzór. Wykorzystanie podobnego motywu w kuchni czy łazience stworzy niebanalną dekorację pomieszczenia.

 

Pomimo chłodnej kolorystyki, wnętrza w stylu skandynawskim wydają się ciepłe i przytulne, a to dzięki wykorzystaniu dużej ilości drewna i naturalnych materiałów. Ciekawe dodatki w postaci stolików nocnych z surowych bali lub blatu z wypłowiałych - niczym za sprawą wody morskiej - desek to oryginalne rozwiązania charakterystyczne dla tego stylu. Możemy zestawić je z nowoczesnymi dodatkami. Połączenie prostego, ciosanego stołu z nowoczesnymi plastikowymi krzesłami stworzy nieoczywistą kompozycję korespondującą z minimalistycznymi meblami w reszcie pomieszczenia.

 

„Styl skandynawski już od kilku sezonów nie traci na popularności. Jest prosty, uniwersalny, a co najważniejsze, sprawdza się nawet w niewielkich mieszkaniach. Pamiętajmy jednak, że nie musimy się go restrykcyjnie trzymać. Może stać się punktem wyjścia, bazą dla naszego projektu. Modyfikując go według własnych upodobań, stworzymy mieszkanie idealne, czyli takie, które w najdrobniejszym szczególe odpowiada naszym gustom i potrzebom. Tak właśnie powstał projekt domu w Karczewie, który znajdziemy w albumie Homebook Design 2016. Całe wnętrze luźno nawiązuje do skandynawskiego klimatu dzięki połączeniu chłodnych barw i naturalnego drewna” – opowiada architekt wnętrz z portalu Homebook.pl, Anna Poprawska.

 

Nowe - stare wnętrze

 

Popularność eklektyzmu w wystroju wnętrz spowodowana jest dużą dowolnością, jaką nam on daje. Łączenie różnych stylów i epok pozwala na pełną swobodę w projektowaniu, dzięki czemu możemy stworzyć niebanalne i jedyne w swoim rodzaju aranżacje. Nowoczesność z klasyką, stare z nowym, minimalizm z prowansalskim detalem - każdy chwyt jest dozwolony, a my możemy popuścić wodze fantazji i eksperymentować z najróżniejszymi zestawieniami. Pozornie niepasujące do siebie meble i dodatki mogą stworzyć idealnie współgrającą całość. W albumie Homebook Design 2016 znajdują się przykłady zestawienia nowoczesnych mebli z kolekcją obrazów w bogato zdobionych ramach oraz odważne, nieoczywiste aranżacje łączące elementy klasyczne, vintage oraz industrialne. W takim przypadku warto postawić na jednorodną, spokojną kolorystykę, którą ożywimy pojedynczymi intensywnymi akcentami. Dzięki temu unikniemy chaosu, a przestrzeń będzie spójna i harmonijna.

 

„Pamiętajmy, że zabawa różnymi estetykami może być swego rodzaju pułapką. Łączenie zbyt różnorodnej stylistyki z bogatą gamą barw jest ryzykowne, a w efekcie otrzymamy chaotycznie, nieuporządkowane wnętrze. Harmonię możemy uzyskać między innymi poprzez powielanie pewnego elementu i kolorystyki we wszystkich pomieszczeniach.” - podpowiada projektant z portalu Homebook.pl. Na takie rozwiązanie postawiła w jedna z pracowni w realizacji, którą znajdziemy w albumie Homebook Design 2016. Wykończenie mebli matowymi lakierami i fornirem w odcieniu orzecha amerykańskiego sprawia, że przestrzeń zyskała spójność. Dodatkowo wnętrza ujednolicone są poprzez zastosowanie stonowanych barw w odcieniach bieli i szarości oraz zastosowanie sztukaterii, która spaja pomieszczenia,  a dodatkowo doskonale oddaje klimat domu z lat 30. ubiegłego wieku.

 

Futurystyczny ascetyzm

 

Minimalistyczne, proste formy i przestronne wnętrza były zdecydowanym faworytem jeśli chodzi o aranżację. Styl nowoczesny skradł serca miłośników designu i zawładnął tegoroczną edycją albumu Homebook Design. W projektach przeważały odcienie szarości, brązu i beżu, a także delikatne pastele. Ascetyczne formy i zachowawcze kolory dają nam możliwość zabawy kontrastującymi wzorami i fakturami, bez ryzyka uzyskania chaotycznego efektu. Minimalistyczne wnętrze zostało ożywione poprzez zestawienie ze sobą płytek o różnych wykończeniach i deseniach. Pomimo tego, że całość utrzymana jest w odcieniach czarni i szarości, dzięki temu zabiegowi wnętrze zyskało własny, niepowtarzalny charakter. Jednak prawdziwym hitem minionego roku są trójwymiarowe płytki i panele ścienne. Mogą być zastosowane na całej ścianie lub jej fragmencie. W połączeniu z delikatnym oświetleniem tworzą delikatny światłocień, który wprowadzi we wnętrzu przytulny klimat. Dodatkowo wykorzystanie takich paneli w kilku pomieszczeniach pomoże spoić całą koncepcję.

 

Mówiąc o nowoczesnych wnętrzach, warto poświęcić uwagę oświetleniu. Wszyscy wiemy, że prawidłowo dobrane światło potrafi diametralnie zmienić klimat wnętrza, ale rozwiązania pokazane w albumie Homebook Design 2016 to coś więcej. Tutaj dekoratorzy pozwolili sobie na pełne szaleństwo. Fantazyjne kształty i kolory sprawiają, że żyrandol czy lampa podłogowa zyskują rangę dzieła sztuki i pełnią rolę dekoracyjną w minimalistycznych, nowoczesnych aranżacjach. Nasza szczególna uwagę przykuła lampa wisząca Vertigo, której konstrukcja z metalowych prętów jest ciekawym elementem wystroju, a jednocześnie nie przytłacza wnętrza. Dostępna jest ona w kilku kolorach i rozmiarach, dzięki czemu pasuje do wielu - nie tylko nowoczesnych - projektów.

 

Miniony rok był różnorodny pod względem trendów w aranżacji wnętrz. Ciężko wyłonić jeden styl, który dominował w 2016, ale zdecydowanie przeważały stonowane, uniwersalne kolory i klasyczne rozwiązania połączone z niestandardowymi elementami - takimi jak bogate w detal, wzorzyste posadzki czy przestrzenne kafle. Pamiętajmy jednak, że wnętrze ma nam służyć przez lata, więc zamiast ślepo podążać za trendami zdajmy się na własny gust i stwórzmy przestrzeń, która jak najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Zdjęcia gotowych realizacji, z których możemy zaczerpnąć pomysły i inspiracje znajdziemy w albumie Homebook Design 2016 oraz na portalu Homebook.pl.

Nadesłał:

GutPR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl