Jak usunąć grzyb ze ścian?
Grzyby i pleśń domowa są w naszych warunkach klimatycznych powszechnym problemem.
Aby skutecznie walczyć z grzybem, należy nie tylko wyeliminować objawy w postaci szpecących wykwitów na ścianach, ale przede wszystkim - usunąć jego przyczynę.
Najważniejszą przyczyną występowania szpecących i niebezpiecznych skupisk grzybów na ścianach jest wilgoć. Długotrwałe utrzymywanie się wysokiej wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczenia jest często skutkiem braku odpowiedniej wentylacji. Unosząca się w powietrzu para wodna, skrapla się na ścianach w wyniku wahań temperatury. Regularnie gromadząca się w ten sposób rosa stanowi idealne środowisko dla rozwoju niebezpiecznych bakterii i grzybów.
Woda może również przedostawać się do pomieszczenia z zewnątrz, np. na skutek pękniętej rynny, nieszczelnego dachu lub innych wad konstrukcyjnych budynku. W takim przypadku, walkę z grzybem rozpoczynamy od usunięcia usterki.
Niepotrzebny remont
Co jednak zrobić z zagrzybionymi ścianami? Wbrew obiegowej opinii, wcale nie trzeba skuwać tynku do „gołej cegły”. Szpecącego problemu można pozbyć się w wielu przypadkach poprzez miejscowe zastosowanie Preparatu Grzybobójczego VIDARON. To specjalistyczny środek przeznaczony do zwalczania grzybów domowych i pleśni. Jego skuteczność opiera się na zastosowaniu najnowszej generacji biocydów, czyli związków zwalczających szkodliwe organizmy.
– Preparat Grzybobójczy VIDARON wnika w strukturę podłoża, dzięki czemu długotrwale i skutecznie eliminuje wykwity – komentuje Krzysztof Kędzior, Główny specjalista ds. aplikacji w FFiL Śnieżka SA. Nadaje się do używania na różnych powierzchniach: na drewnie, murach, ścianach i tynkach. ‑ Można go stosować na powłokach farb malarskich, klejowych i emulsyjnych oraz na innych materiałach budowlanych – dodaje ekspert.
Preparat Grzybobójczy VIDARON nadaje się do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynku. Dzięki niemu, skutecznie wydłużymy także żywotność np. elementów małej architektury ogrodowej z drewna.
Jak stosować?
Preparat najwygodniej nanosić na ścianę za pomocą rozpylacza bezpośrednio z pojemnika. W czasie stosowania pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa: odzieży oraz okularach ochronnych.
Po pierwszej aplikacji należy odczekać godzinę – w tym czasie grzybnia zauważalnie zblednie. Zaatakowane miejsce powinniśmy następnie dokładnie wyszorować. Na końcu wystarczy wymyć ścianę czystą wodą. Dla pewności, po całkowitym jej wyschnięciu, możemy nanieść kolejną warstwę preparatu.
Profilaktyczne srebro
Aby uniknąć problemu zagrzybienia w przyszłości, poza zapewnieniem odpowiedniej wentylacji, można do pomalowania zagrożonej ściany, wykorzystać farbę o specjalnym przeznaczeniu Śnieżka Kuchnia-Łazienka. Charakteryzuje się ona wysoką odpornością na działanie wilgoci. Dzięki zawartości czystego srebra, pomaga stabilizować ilość niebezpiecznych dla zdrowia pleśni, grzybów i bakterii, które zbierają się na ścianach.
Pamiętajmy, że w przeciwdziałaniu powstawania grzybów, najważniejsze jest zadbanie o właściwą wentylację i ogrzewanie mieszkania. ‑ Jeżeli na ścianach kuchni albo łazienki regularnie zbiera się wilgoć, powinniśmy często i intensywnie wietrzyć mieszkanie, gdy tylko pozwala na to pogoda – radzi Krzysztof Kędzior.
Wasze komentarze (4):
-
~Ewa, 2013-10-30 16:45:11
Miałam bardzo zagrzybiałą kuchnię. Kupiłam mieszkanie po kimś i jak już zaczęłam kapitalny remont to dopiero zobaczyłam co się dzieje... Od pół roku mam pomalowaną kuchnię śnieżką i spokój. Pilnuje tego bardzo, bo nie chcę więcej mieć czegoś takiego u siebie w domu. To było ohydne!
-
~Monika, 2013-09-30 11:24:20
Grzyba miałam w łazience strasznego. Zrobił się za pralką, okazało się, że gdzieś musiała kapać woda. Po odsunięciu pralki byłam w szoku. Teraz grzyb jest usuwany, mąż kładzie tam jakieś środki grzybobójcze, czymś smaruje itd. Bedziemy malować później, póki co Vidaronem mąż robi żeby właśnie grzyba się pozbyć na stałe.
-
~Gosia, 2013-09-17 20:23:48
Miałam grzyba na ścianach w łazience. Na szczęście nie był on duży i z powodzeniem za pomocą Vidaronu go usunęliśmy. Teraz częściej staram się łazienkę wietrzyć i za każdym razem po kąpieli wycieram wodę ze ścian, pomaga.
-
~Alka, 2013-09-12 18:54:49
to nie jest łatwa walka, wcale nie jest trudno dopuścić do zagrzybienia ściany, trudność pojawia się, kiedy trzeba go zlikwidować. Kiedy robiliśmy remont nie mieliśmy pojęcia o jakiś grzybobójczych preparatach, więc postępowaliśmy standardowo, zaczynając od kucia ściany, a na koniec odmalowaliśmy ściany śnieżką do kuchni i łazienek. Teraz mamy już spokój, ale remont był bardzo trudny i nieprzyjemny.