Jak wybrać fundusz inwestycyjny?


2011-11-26
Które elementy należy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru funduszu inwestycyjnego aby był najkorzystniejszy?

Inwestycje w fundusze inwestycyjne to coraz bardziej znana metoda lokowania  środków finansowych. Ulokowanie swoich środków w funduszu inwestycyjnym wiąże się zazwyczaj z większym ryzykiem niż założenie zwykłej lokaty w banku. W zamian za to podwyższone ryzyko zyskujemy jednak możliwość osiągnięcia większych przychodów niż to jest na depozytach terminowych.


Właśnie rozważenie z jakim ryzykiem możemy spokojnie zasypiać jest jedną z ważniejszych spraw do rozstrzygnięcia przy wybieraniu funduszu inwestycyjnego i kwoty, którą chcemy w nim zainwestować.
Ryzyko jest związane z tym, że jakaś część środków w funduszu jest inwestowana przez wyspecjalizowanych pracowników w ryzykowniejsze niż lokaty bankowe instrumenty finansowe. Są to np. obligacje i akcje przedsiębiorstw. W związku z tym koniunktura giełdowa w większym albo mniejszym stopniu - w zależności od  wybranego funduszu - będzie oddziaływać na osiągane  zyski. Najbardziej ryzykowne są fundusze inwestujące większość środków w akcje, najmniej ryzykowne są te, które zarabiają na obligacjach oraz innych papierach wartościowych "wypuszczanych" przez Skarb Państwa.

W dłuższym okresie czasu większe zyski możliwe będą przy funduszach akcyjnych. Mamy tu jednak do czynienia z największym ryzykiem utraty części  pieniędzy. Pewny, ale niższy dochód przyniosą  bezpieczne fundusze lokujące środki na przykład w obligacje skarbowe.

Po rozważeniu na jaki poziom ryzyka się decydujemy oraz na jaki czas chcemy ulokować  oszczędności, trzeba zweryfikować w powszechnie publikowanych informacjach, na przykład w prasie lub Internecie, jakie historycznie osiągnięcia finansowe mają fundusze inwestycyjne. Dobrze jest zweryfikować również opłaty które powiązane będą z zakupem jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym a także ich przyszłym wycofaniem - kiedy zechcemy "skonsumować"  zyski.


I na podsumowanie dodatkowo jedna z najważniejszych reguł dotyczących inwestowania własnych środków:
Nie należy wkładać wszystkich swoich jajek do jednego koszyka
(ponieważ kiedy się przewrócimy to wszystkie mogą się potłuc).
Oznacza to , że dla większego bezpieczeństwa  środki powinniśmy rozdzelić i ulokować w różnych miejscach. Mamy do wyboru standardowe lokaty bankowe, lokaty strukturalne, fundusze inwestycyjne, niedużą sumę pożna pozostawić na koncie osobistym (polecam np. mBank i jego eKonto). Odważniejsi oraz bardziej doświadczeni mogą ponadto pomyśleć o  zainwestowaniu w akcje spółek giełdowych.

Nadesłał:

KREDYTY LOKATY KONTA
http://www.kredyty-lokaty-konta.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl