Jak wybrać pediatrę idealnego


Jak wybrać pediatrę idealnego
2015-07-13
Zaufana opieka medyczna dla dziecka to marzenie każdego rodzica. Ponieważ o dobrego pediatrę faktycznie wcale nie jest łatwo, warto wybrać tego specjalistę wyjątkowo rozważnie.

 

Obawa przed kitlem i sprzętem medycznym, opór, płacz dziecka i rozczarowanie rodziców – niestety takie scenariusze podczas wizyty u lekarza czasem się zdarzają. Żeby tego uniknąć, warto wyczulić się i zwrócić szczególną uwagę na cechy osobowościowe pediatry oraz otoczenie, w jakim pracuje. Najlepiej to zrobić zanim zdecydujemy się zabrać dziecko na pierwszą wizytę. W tym celu trzeba umówić się wcześniej z wybranym specjalistą, by go bliżej poznać i by ten opowiedział więcej o swojej praktyce. Oczywiście wcześniej powinno się uprzedzić o samej wizycie i jej charakterze. Śmiało można się przyznać, że rozważamy zapisanie do niego swojego dziecka i chcemy w związku z tym omówić kilka kwestii.

Przed bezpośrednią rozmową dobrze rozejrzeć się już w poczekalni – czystość, organizacja, a także ilość pacjentów w znacznym stopniu determinują już określoną opinię.

Oprócz środowiska pracy ważna jest oczywiście sama postać lekarza. Każdy rodzic powie, że powinien być kompetentny, ale musi także lubić dzieci. Dowiedzie tego sposób, w jaki pediatra komunikuje się oraz obchodzi z maluchem. Powinien z uśmiechem witać małych pacjentów, wykazać się dużą dozą cierpliwości, spokoju i życzliwego nastawienia. Jeśli dziecko już mówi, również z nim powinien rozmawiać o jego dolegliwościach, opowiedzieć o badaniu, chwaląc jednocześnie pacjenta za dzielną postawę. Kontakt ważny jest więc tak samo z rodzicem, jak i z dzieckiem.

Sama wizyta oprócz tego, że miła, powinna być także merytoryczna i nie powinna trwać krócej niż 15 minut, żeby lekarz miał czas na dokładne badanie i wyjaśnienie wszystkich wątpliwości.
Potwierdzeniem kompetencji będą również zdecydowanie wypowiadane, trafne diagnozy, które często (jeśli zachodzi taka potrzeba) będą poparte dodatkowymi badaniami. Lekarz powinien też wyjaśniać wszelkie wątpliwości dotyczące tematu szczepionek czy podawania preparatów witaminowych. Warto potraktować pediatrę równocześnie jako dietetyka, który doradzi, jak najlepiej powinno wyglądać menu dla naszej pociechy. Idealnym będzie jeśli sam przy pierwszej wizycie poruszy tę kwestię w celu bliższego poznania dziecka, ale można go także o to dopytać samodzielnie. Rodzice nie powinni czuć się w gabinecie lekarza ani skrępowani, ani lekceważeni.

Poczynione obserwacje można zweryfikować wśród znajomych lub w na forach internetowych oraz portalach, gdzie opiniowani są lekarze. Jeśli pediatra ma same pozytywne komentarze, warto umówić się na wizytę by je potwierdzić – ostatecznie ocenić musimy sami, a dziecko także ten wybór powinno zaakceptować. Oczywiście może się zdarzyć, że nasza opinia będzie rozbieżna w stosunku do zasłyszanej, ale należy pamiętać, że wybór danego specjalisty nie musi być decyzją ostateczną.

Wiemy, że preferencje względem pediatry są bardzo indywidualnie, szczególnie, że dla niektórych oprócz kompetencji ważny jest nawet wiek czy płeć specjalisty. Rozumiem obawy i potrzeby rodziców, dlatego w naszych placówkach zatrudniamy wielu pediatrów, nie wspominając o współpracujących z nimi lekarzach, jak np.: gastroenterolog, alergolog, chirurg, urolog i dermatolog – mówi Maciej Majewski, Dyrektor ds. Sprzedaży Prywatnej Lecznicy Certus z Poznania. Wśród lekarzy, o których powinni pamiętać rodzicie jest również laryngolog, kardiolog czy hematolog. Są to specjaliści stricte dziecięcy, wyczuleni na specyfikę pracy z małym, lękliwym często pacjentem – dodaje.

Drodzy rodzice, pamiętajcie jednak, że jeżeli zachowanie lekarza, podejście do dziecka czy sposób leczenia nie odpowiadają wam lub odpowiadać po prostu przestały, w każdej chwili możecie zmienić go na innego.

Nadesłał:

adStone

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl