Jak wybrać temat pracy magisterskiej?


2015-07-22
Praca magisterska jest odzwierciedleniem zainteresowań studenta. Sygnalizuje też, w czym autor się specjalizuje i w jakiej dziedzinie dalej zamierza się rozwijać. Jednak mimo sprecyzowanych zainteresowań zdarza się, że wybór i sformułowanie tematu jest dla studenta kwestią problematyczną.

Każdy student interesuje się konkretną dziedziną związaną z kierunkiem kształcenia. W związku z tym jest w stanie przynajmniej ogólnie określić zagadnienia warte przeanalizowania. Wątpliwości pojawiają się jednak zawsze, gdy konieczne staje się dokładne sprecyzowanie tematu: http://www.forum.pisanie-prac.org.pl/topics142/prace-magisterskie-przyklady-vt2011.htm. Okazuje się, że studenci zastanawiają się wówczas, czy:

  • temat pracy jest oryginalny,
  • temat jest odpowiedni na pracę magisterką,
  • zagadnienie było już analizowane w jakiejkolwiek pracy dyplomowej,
  • realne jest opracowanie danego zagadnienia,
  • dostępne będą materiały potrzebne do analizy zagadnienia.

Pytań oczywiście może pojawić się więcej, a wszystko zależy od kierunku studiów – zupełnie inne wymagania odnośnie tematów prac obowiązują na studiach humanistycznych i na ścisłych. Jednak każdy student w końcu musi podjąć decyzję i zdecydować się na temat, który zapewni mu tytuł zawodowy magistra. Jak zatem podjąć decyzję?

1.    Wybór promotora.

Nie bez znaczenia przy wyborze tematu jest osoba promotora, który jest w stanie odpowiedzieć studentowi na większość nurtujących go pytań związanych z możliwością opracowania wybranego zagadnienia. Dlatego zawsze należy zwrócić się do osoby specjalizującej się w dziedzinie, która jest przedmiotem zainteresowania. Wówczas student otrzyma pomoc od promotora zarówno na etapie wyboru i formułowania tematu, jak i później, podczas przygotowywania pracy magisterskiej.

2.    Oryginalność tematu.

Informacje na temat tego, czy dane zagadnienie było analizowane w pracy magisterskiej można uzyskać od promotora lub władz uczelni. Każda szkoła wyższa posiada spis prac magisterskich i dyplomowych, natomiast promotorzy często przygotowują własne listy ze zweryfikowanymi tematami dla swoich seminarzystów.

3.    Wartość naukowa pracy.

O wartości naukowej pracy magisterskiej na wybrany temat decyduje przede wszystkim promotor. Jeśli więc uzna, że zagadnienie nie jest odpowiednie, a praca będzie zbyt ogólna, może zakwestionować pomysł studenta lub podpowiedzieć, jak go dopracować.

4.    Weryfikacja materiałów.

Aby upewnić się, czy możliwe będzie rzetelne i wyczerpujące opracowanie tematu, należy dokonać wstępnej weryfikacji materiałów. Za pośrednictwem Internetu można sprawdzić, czy w zbiorach bibliotecznych znajdują się pozycje dotyczące wybranego zagadnienia. Można również zwrócić się z pytaniem o materiały do archiwów czy instytucji – jeśli jest ona tematem pracy.

5.    Metoda badawcza.

Charakter pracy magisterskiej, a tym samym jej temat, zależy też od poziomu znajomości metod badawczych, przy czym temat pracy opisowej (najczęściej kompilacyjnej) będzie znacząco się różnił od tematu pracy badawczej.

Nadesłał:

Suzi

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl