Jak zadbać o drewniane ściany i sufity w naszych domach?


Jak zadbać o drewniane ściany i sufity w naszych domach?
2014-11-04
Osoby, które cenią niebanalne wnętrza, coraz częściej zamiast tradycyjnie pomalowanych ścian czy sufitów, wybierają drewniane powierzchnie, które nadają wnętrzu ciepła, przytulności oraz stają się ciekawym elementem aranżacji.

Duża oferta materiałów, kolorów oraz gatunków drewna pozwala nadać pomieszczeniom indywidualny charakter. Żeby jak najdłużej cieszyło oko doskonałym stanem, powinniśmy odpowiednio je zabezpieczyć. Zastosowanie drewna na ścianach, a nawet suficie, ociepli pokój, ale trzeba uważać by nie przesadzić z jego ilością.

– Ogólna zasada jest taka, że wybór drewna powinien być podyktowany przeznaczeniem wnętrza. Powierzchnie na ścianie i suficie nie należą do mocno eksploatowanych, dlatego możemy wykorzystać zarówno miękkie, jak i twarde gatunki. Niemal każdy gatunek drewna można wykorzystać wewnątrz salonów lub sypialni. Z kolei w przypadku kuchni czy łazienek, lepiej jest użyć bardziej wytrzymałych rodzajów drewna: z polskich  gatunków może to być dąb czy modrzew, a z egzotycznych tek, iroko lub merbau  – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny Altax.

By powierzchnie cieszyły nas przez lata, do ochrony drewnianych powierzchni należy stosować wysokiej jakości preparaty, które zagwarantują solidną ochronę przed eksploatacją.

Chcąc podkreślić piękny wygląd powierzchni z drewna krajowego najlepiej jest wykorzystać szybkoschnące lakiery i lakierobejce, które dodatkowo je zabezpieczą. Ze względu na fakt, że wysychają już 20 minut po nałożeniu, idealnie nadają się do używania podczas okresu jesienno-zimowego. Produkty szybkoschnące nie posiadają drażniącego. Dzięki skutecznym i łatwym w użyciu środkom, renowację drewna możemy wykonać sami.

Wykorzystanie drewna wewnątrz naszych domów jest bardzo funkcjonalne, szczególnie jeśli wcześniej odpowiednio je zabezpieczymy. Zastosowanie lakieru lub lakierobejcy sprawi, ze drewno będzie bardziej odporne na działanie wody, co pozwali nam na czyszczenie zabrudzonych miejsc. Dodatkowo po kilku latach, gdy wierzchnia warstwa preparatu straci swoje walory będziemy mogli w prosty sposób ponownie zabezpieczyć drewnianą powierzchnię, poprzez usunięcie za pomocą papieru ściernego starych powłok malarskich i nałożenie nowej warstwy lakieru lub lakierobejcy – radzi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. Jeśli natomiast w domu mamy drewno egzotyczne polecam stosowanie olejów – dodaje.

Lakiery podkreślają naturalny kolor drewna, nie zmieniając jego koloru oraz dobrze zabezpieczają nawet miękkie gatunki drewna przed uszkodzeniami. Z kolei lakierobejce barwią drewniane powierzchnie, podkreślając rysunek słojów i nadając im szlachetny połysk. Oba produkty są w pełni bezpieczne, bowiem spełniają europejską normę bezpieczeństwa zabawek.

Ściany i sufity nie muszą być nudne. Zastosowanie w naszych domach naturalnego materiału budowlanego, jakim jest drewno, i jego odpowiednia pielęgnacja sprawią, że nasze wnętrza nabiorą nieszablonowego wyglądu.

Nadesłał:

FortePR s.c.

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl