Jak zadbać o swoje koła w sezonie zimowym?
Koła i różne akcesoria z nimi związane są bardzo ważnym elementem, o który trzeba zadbać w każdym sezonie. Ta część samochodu wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale także na bezpieczeństwo zarówno podróżujących samochodem jak i innych uczestników ruchu. Jakie akcesoria są nam potrzebne?
Opony zimowe
Opony zimowe to podstawowy element, bez którego ciężko jest przejechać sezon zimowy. Co prawda w Polsce nie ma obowiązku, który mówi o konieczności posiadania tego rodzaju opon, ale w wielu państwach Europy takie przepisy już są.
Jednak pomimo braku obowiązku należy założyć opony zimowe na okres zimowy, który nie zaczyna się wraz z opadami pierwszego śniegu! … a wtedy, gdy temperatury w większości dni spadają poniżej tzw. temperatury „zeszklenia”, wynoszącej 7 stopni Celsjusza.
Wielu kierowców uważa, że mając opony z oznaczeniem M+S (Mud & Snow – błoto i śnieg), posiadają opony zimowe. Jednak oznaczenie to jest czasami także na oponach dla samochodów typu SUV,4x4 czy na oponach całorocznych.
Jedynym gwarantem, że opony są zimowe jest oznaczenie w postaci trójramiennego szczytu górskiego z płatekiem śniegu wewnątrz.
- Opony kolcowane
Na rynku, nawet polskim dostępne są opony kolcowane. Jednak są one zakazane w naszym kraju, ale można używać je tylko na specjalnie zorganizowanych rajdach czy wyścigach za zgodą organizatora. Czym one są?
Na zimowym bieżniku przyczepione są metalowe wypustki – kolce, które mają zwiększać przyczepność na drodze. Opony kolcowane posiadają różne ilości i rozmieszczenie kolców. Ale warto pamiętać, żeby NIE poruszać się na nich na terytorium naszego kraju.
- Opona nordycka
Innym rodzajem opony zimowej jest opona nordycka. Jest ona przeznaczona dla państw gdzie temperatura przez długi okres pozostaje poniżej zera, a drogi pokryte są lodem. Ten model popularny jest w państwach Skandynawskich oraz w Rosji. Od zwykłej opony zimowej odróżnia się kierunkowym bieżnikiem i gęsto osadzonymi lamelami.
Łańcuchy na śnieg
Niezbędnym rekwizytem dla Polaka, zwłaszcza mieszkającego w terenie górskim mogą być łańcuchy zimowe. Używanie ich niekiedy jest obowiązkowe, kiedy na drodze pojawi się znak C-18. Należy pamiętać, że używanie łańcuchów przeciwśniegowych jest dozwolone jedynie, gdy nawierzchnia pokryta jest śniegiem lub lodem.
Na rynku jest wiele rodzajów łańcuchów jak:
- drabinkowe – układają się w szczeble jak drabina na bieżniku?
- trapezowe, rombowe – na bieżniku są tytułowe figury z łańcucha
- szybko montażowe – zazwyczaj są bardzo drogie, ale nie trzeba ich przekładać przez całe koło.
- Skarpetka / opaska
Innym substytutem łańcuchów przeciwśniegowych mogą być materiałowe opaski, zwane też często skarpetami. Pokrywają one całe koło i zwiększają przyczepność na jezdni, jednak ich wadą jest szybkie zużywanie się. UWAGA: wg przepisów nie zastępują one prawnie łańcuchów.
Bardzo ważne jest zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt w zimie, ale do tego należy także przeczytać przepisy państw, do których będziemy się udawać w tym sezonie na przykład na ferie zimowe czy na narty. Podstawą są opony zimowe, które zapewnią odpowiednią przyczepność i bezpieczeństwo na drodze.
Nadesłał:
rezulteo_opony
|