Jak zamontować ościeżnicę?


Jak zamontować ościeżnicę?
2013-10-23
Montaż nie jest tak skomplikowany, jak może się wydawać. Oto pięć kroków, które trzeba wykonać montując ościeżnice regulowane.
Nawet najbardziej skomplikowaną pracę można rozpisać na mniejsze etapy i w ten sposób oswoić. Ościeżnice regulowane nie są tutaj żadnym wyjątkiem. Dlatego przepis na ich montaż podajemy w pięciu krokach. 

Krok pierwszy – połączyć zestaw montażowy

Niezależnie od tego, czy jest to ościeżnica regulowana czy nie z reguły kupujemy ją w zestawie do składania. O ile niczego przycinać nie trzeba, to jednak montaż jest wymagany. Tak, jak w przypadku mebli znanej sieci. Ościeżnice składa się oczywiście przed rozpoczęciem dalszych prac związanych z montażem. 

Co wchodzi w skład zestawu? Przede wszystkim boki, czyli stojaki oraz część nadprożowa. Te trzy elementy należy połączyć ze sobą specjalnymi, sporymi śrubami. Dodatkowo może się zdążyć, że w zestawie znajdzie się dodatkowa listwa drewniana, ślepy próg, którą należy umieścić w dolnej części ościeżnicy. Zadaniem ślepego progu jest usztywnienie konstrukcji. 

Krok drugi – ościeżnica do otworu

Kiedy ościeżnica regulowana jest poskładana, można przystąpić do wpasowywania ją w otwór drzwiowy. Nie należy jednak robić tego na siłę. Przeciwnie, między stojakami a ścianą musi zostać około 2 cm luzu. Także u góry trzeba zostawić wolną przestrzeń – najlepiej do 1,5 cm. Jak to zrobić? 

Najlepiej wykorzystać drewniane kliny. Można je wbić między ościeżnicę i ścianę (zaczynając od góry) i w ten sposób uzyskać wymaganą przestrzeń. Ale uwaga: przy pomocy kątownika trzeba sprawdzać przez cały czas, czy ościeżnica regulowana zachowuje kąt prosty. Nachylenie konstrukcji można regulować poprzez dobijanie i wysuwanie klinów. 

Żeby wytłumić późniejsze hałasy związane z zamykaniem drzwi można podłożyć pod ościeżnicę filc lub podobny materiał. Żeby całość była stabilna, dobrze jest umieścić między stojakami specjalne rozpory. Wykonane z przyciętych na wymiar desek mają za zadanie utrzymać ościeżnicę na miejscu. 

Krok trzeci – przytwierdzić do ściany

Samo umieszczenie ościeżnicy w otworze drzwiowym to dopiero początek. Gdyby ją tak zostawić istniałoby ryzyko, że w pewnym momencie po prostu wysunie się, a cała konstrukcja runie. Można takiego scenariusza uniknąć. Jak? 

Jedynym w zasadzie sposobem jest przytwierdzenie ościeżnicy do ściany. Żeby to zrobić trzeba wywiercić dziury montażowe w trzech elementach konstrukcji, a później wykonać otwory w ścianie. W tak uzyskane miejsca należy wbić kotwy, które po dokręceniu śrub rozprężą się blokując wszelkie ruchy ościeżnicy. 

Krok czwarty – uszczelnienie pianką

Przestrzeń między ościeżnicą i ścianą nie znalazła się tam przypadkowo. W wolne miejsce należy wtłoczyć piankę montażową. Ponieważ wcześniej zostały ustawione między stojaki deski rozporowe, nie ma zagrożenia, że cała konstrukcja się przesunie. Uwaga: nie należy wypełniać całej przestrzeni pianką. Wystarczy zrobić to do połowy. Ta i tak spęcznieje, wypełniając resztę. 

Kiedy pianka wyschnie, wystarczy nożem poodcinać jej nadmiarowe części. 

Krok piąty – usunąć niepotrzebne

Kolejnymi elementami, o które należy zadbać są śruby kotew. Należy zamaskować je zaślepkami. Później wystarczy usunąć ślepy próg oraz deski rozporowe. I w zasadzie – zakończyć pracę.
 
Artykuł napisany we współpracy z firmą Doors24 - ościeżnice regulowane

Nadesłał:

sbart

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl