Jak znaleźć siebie w pracy?


2014-09-11
Kilka miesięcy temu Artur Florczak opublikował na swoim blogu natemat.pl wyniki ankiety, z której jasno wynika, że ludzie cenią bardziej dobrą atmosferę i sympatycznych przełożonych od wysokiej wypłaty. Jak się okazuje znalezienie pracy jest tylko pierwszym krokiem.

Satysfakcja zawodowa wspiera rozwój, który owocuje sukcesem. Może się wydawać abstrakcyjnym pojęciem, jednak jest przedmiotem poważnych, naukowych dociekań. Specjaliści twierdzą, że emocje, które towarzyszą życiu zawodowemu, łączą się przede wszystkim z miejscem pracy i stosunkiem do przedsiębiorcy. Nie bez znaczenia pozostaje także styl życia samego pracownika, jego pasje w odniesieniu do codziennych obowiązków, celowość ich wykonywania czy atmosfera.


Jak znaleźć swoje miejsce?

Poziom satysfakcji zawodowej to pojecie złożone i nierzadko bardzo indywidualne. Warto zatem przyjrzeć się wykonywanej pracy w trzech obszarach. Po pierwsze, czy odpowiada nam atmosfera, środowisko, stosunki z przełożonymi oraz współpracownikami. Równie istotna jest satysfakcja w obszarze finansowym, sprowadzająca się nie tylko do samej wypłaty, ale również dodatkowych gratyfikacji czy świadczeń socjalnych. Trzecim obszarem, który ma istotny wpływ na poziom zadowolenia z życia zawodowego jest samo wykonywane zajęcie. Ważne jest nie tylko to, czy obowiązki pokrywają się z kompetencjami zawodowymi, profilem wykształcenia lub preferowanym przebiegiem kariery zawodowej. Szczególnie istotne może się okazać, czy wykonywane zajęcie jest spójne także z zainteresowaniami oraz czy posiadamy tzw. kompetencje miękkie do jego wykonywania. - Moje doświadczenia pokazują, że połączenie pracy zawodowej z pasją i typem osobowości przynosi najlepsze rezultaty. Właśnie w  ten sposób zbudowałem w Anglii efektywny zespół, który dobrze się bawiąc i będąc w zgodzie ze swoim stylem życia odniósł duży sukces - mówi John Holowaty, presidential marketing director w Juice PLUS+, wcześniej: trener osobisty. - Teraz przenoszę to doświadczenie na polski grunt: w ramach akcji Be-yourselfie.com, kompletuję zespół aktywnych młodych ludzi, którzy razem ze mną wyjadą we wrześniu na szkolenie do Anglii - dodaje.

 

Pierwszy krok

Warto też pamiętać, że atmosfera pracy, wynagrodzenie i rodzaj wykonywanego zajęcia, nie zawsze idą w parze. Część wymienionych czynników wzajemnie się wyklucza, dlatego warto już na wstępie świadomie określić swoje priorytety. Pomocne może się okazać po prostu sporządzenie listy oczekiwań. Warto zrobić to w oparciu o swoje mocne i słabe strony. - Szczególnie wśród osób dopiero zaczynających karierę zawodową to właśnie kompetencje miękkie mogą się okazać kluczowym wyróżnikiem na rynku pracy. Na przykład umiejętność autoprezentacji jest niezwykle przydatna niezależnie od rodzaju poszukiwanej pracy, ale by ją mieć, niezbędny jest odpowiedni poziom świadomości własnej osoby - komentuje John Holowaty. - Dlatego, obok zdolności komunikacyjnych, jest to istotny element organizowanego przeze mnie szkolenia - dodaje.

Dobre CV nie jest jedynym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę. By znaleźć pracę, która daje satysfakcję, potrzebny jest pomysł i chęć do działania. Pierwszym krokiem na tej drodze jest ustalenie własnego celu, a następnie środków do jego osiągnięcia. Można zacząć od przyjrzenia się swoim umiejętnościom i pasjom. Ważna pozostaje też niezmiennie odwaga podążania za własnymi potrzebami i ambicjami.


 

Więcej informacji na temat możliwości rozwoju zawodowego można znaleźć na stronie: www. http://be-yourselfie.com/.

Nadesłał:

BrandVoice

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl