Jak zneutralizować zapach psa w mieszkaniu
Nabywając psa, otrzymujemy w pakiecie także jego zapach, który potrafi być czasem wyjątkowo przykry. Istnieje wiele sposobów na pokonanie i zneutralizowanie go. Jednakże na samym początku, warto zadbać o źródło woni – poddając zwierzaka regularnym zabiegom pielęgnacyjnym.
Tapicerowane meble
Psy uwielbiają wręcz wylegiwać się na kanapie, pozostawiając na niej pamiątkę w postaci sierści i aromatu. Inne tapicerowane meble typu fotele, krzesła, leżanka dla pupila czy nawet poduszki, z którymi ma styczność, można odświeżyć za pomocą płynu do płukania ust. Najpierw należy dokładnie odkurzyć materiał i usunąć z niego ewentualne plamy. Następnie miksturą wody i płynu do płukania ust (proporcja 2:1) zraszamy delikatnie materiał i osuszamy go ręcznikami papierowymi. Po wyschnięciu, utrzymuje się delikatny zapach miętowy (charakterystyczny dla płynu) a psi odór znika.
Na rynku znajdziemy także wiele preparatów, przeznaczonych do czyszczenia tego typu mebli, mających funkcję neutralizowania zapachów. Posiadają one różnoraką formę i sposób użycia, jednakże ich główną ideą jest odświeżenie powierzchni materiału. Sposób z założenia słuszny, skuteczność swoją miewa różną.
Redukcja potencjalnych miejsc kumulowania się zapachu
Oczywiście nie chodzi tutaj o wydzielenie psu jednego pomieszczenia, w którym będzie mógł przebywać. Wszelkie tekstylia, z którymi ma styczność, wyjątkowo łatwo i trwale przesiąkają zapachem. Dywany, chodniki, łóżka, kanapy, poduszki, narzuty czy koce – to w nich głównie magazynuje i utrzymuje się zapach psa. Jeżeli, któryś z tych elementów dekoracji wnętrza, nie jest Ci niezbędny, to może zrezygnuj z niego, by zminimalizować ilość nośników nieprzyjemnej woni. Być może dywan z długim włosem będzie ładnie wyglądał, ale zgromadzi taką ilość sierści oraz zapachu, że gruntowne i regularne czyszczenie go, jest praktycznie niemożliwe do osiągnięcia (zwłaszcza w przypadku regularnego zalewania materiału moczem).
Neutralizatory zapachu na ratunek
Kolejnym rozwiązaniem, uzupełniającym regularne sprzątanie, jest neutralizacja zapachów. Są to środki które, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie neutralizować nieprzyjemną woń. Różnią się od odświeżaczy powietrza tym, że nie maskują, ale za pośrednictwem naturalnych składników, usuwają je. Preparaty te posiadają różnorodną formę: spray, płyn, mgiełka, proszek. Każdy z nich sprawdzi się na innej powierzchni. Neutralizatory zapachu w sprayu, posiadające odpowiednie atesty, można także stosować bezpośrednio na zwierzęta, by rozwiązać swój problem u podstaw. Świeżo wyprane legowisko, spryskane odpowiednim preparatem, znacznie dłużej utrzyma swój neutralny charakter. By zapewnić świeże powietrze w całym pomieszczeniu, warto skorzystać z neutralizatorów z automatycznym dozownikiem, które będą uwalniały substancje czynne w równych odstępach czasowych, gwarantując jednakowo zadowalający efekt, nawet do kilkudziesięciu dni. Decydując się na odpowiedni model, należy zwrócić uwagę na jego wydajność, podawaną w metrach kwadratowych. Ciekawym rozwiązaniem są także neutralizatory żelowe, które ustawia się w pomieszczeniu, gdzie stale rozwiązują problem niechcianego zapachu.
Więcej przydatnych informacji można znaleźć na stronie www.praniedywanubialystok.pl