Jak zostać detektywem


Jak zostać detektywem
2013-01-24
W ostatnim czasie głośno było o pracy detektywa Rutkowskiego. Wielu osobom bardzo podoba się tego typu praca i marzą o tym, by samemu zostać detektywem.

Z pewnością tropienie przestępców, szukanie zaginionych osób, ratowanie ludzi z kłopotów to zajęcie pasjonujące, ale przyznać trzeba, że często także niebezpieczne. Może przynieść wiele satysfakcji i sławę, albo wręcz przeciwnie. Wszystkim, którzy mimo wszystko marzą o tym, by zostać detektywem, podpowiadam, jakie warunki trzeba spełnić, by móc to marzenie zrealizować.

Zawód detektywa może w Polsce uprawiać praktycznie każdy. O licencję ubiegać się może osoba, która ma ukończone 21 lat i jest obywatelem Polski lub też innego państwa należącego do Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu. Trzeba mieć co najmniej średnie wykształcenie, zdolność do czynności prawnych oraz nieskazitelną przeszłość prawną (przeciwko osobie ubiegającej się o licencję detektywa nie może toczyć się żadne postępowanie o umyślne przestępstwo). Dodatkowo potrzebne jest również orzeczenie lekarskie potwierdzające pełną sprawność umysłową i dobrą kondycję psychiczną.

Aby móc świadczyć usługi detektywistyczne, należy zdać państwowy egzamin. Jest on przeprowadzany raz w roku, centralnie, przez Komendanta Głównego Policji. Do egzaminu można przystąpić po złożeniu pisemnego wniosku o dopuszczenie do egzaminu (wniosek składa się do Komendanta Głównego Policji najpóźniej 30 dni przed datą egzaminu) oraz uiszczeniu opłaty egzaminacyjnej (stanowi ona 20% średniej pensji w gospodarce narodowej z ostatniego kwartału minionego roku).

Egzamin na detektywa obejmuje sprawdzenie wiedzy z zakresu znajomości Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, organizacji i funkcjonowania organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, kryminalistyki i kryminologii, trzeba się również wykazać znajomością przepisów o ochronie informacji niejawnych, ochronie danych osobowych, znać prawo cywilne i karne (materialne oraz procesowe) oraz być zorientowanym w przepisach dotyczących wykonywania działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług detektywistycznych. Egzamin składa się z części pisemnej, w której należy odpowiedzieć na 80 pytań testowych, oraz z części ustnej, gdzie jest kolejnych 6 pytań. Warunkiem dopuszczenia do części ustnej jest zdanie egzaminu pisemnego. Zaliczenie egzaminu udokumentowane jest zaświadczeniem, które wystawia przewodniczący komisji egzaminacyjnej.

Jak widać, wymagania stawiane wobec przyszłego detektywa są wysokie. Dlatego też, przygotowując się do egzaminu na licencję detektywa, warto, oprócz zdobycia teoretycznej wiedzy z zakresu prawa, zagadnień kryminalistyki czy kryminologii, spróbować swoich sił w prywatnym przedsiębiorstwie detektywistycznym, jako asystent detektywa. Praca u boku licencjonowanego detektywa pozwoli na poznanie procedur związanych ze zbieraniem materiałów i prowadzeniem śledztwa – praktyka dostarczy znacznie więcej wiadomości i umiejętności, pozwoli zobaczyć, jak w rzeczywistości wygląda praca detektywa, pozwoli upewnić się, czy rzeczywiście jest to zawód, który chcemy wykonywać i ułatwi podjęcie decyzji o wybraniu dodatkowych studiów czy kursów przed przystąpieniem do egzaminu.

Oczywiście nie każdy ma szansę odnieść tak wielki sukces i być tak sławnym jak detektyw Rutkowski. Niemniej jednak, jeśli dla kogoś jest to zawód pasjonujący i ciekawy, to na pewno warto spróbować.

Nadesłał:

Kolorowe

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl