Jak zostać emery-turystą? Czy w Polsce możliwa jest turystyka emerytalna?
Zgodnie z danymi Esaliens TFI, zebranymi wśród klientów, nawet 90% przyszłych emerytów chciałoby, po zakończeniu kariery zawodowej, spełniać marzenia związane z podróżami lub przeprowadzką do atrakcyjnego geograficznie kraju
Jak zostać emery-turystą? Czy w Polsce możliwa jest turystyka emerytalna?
Zgodnie z danymi Esaliens TFI, zebranymi wśród klientów, nawet 90% przyszłych emerytów chciałoby, po zakończeniu kariery zawodowej, spełniać marzenia związane z podróżami lub przeprowadzką do atrakcyjnego geograficznie kraju. Poważną przeszkodą w realizacji tego planu mogą być jednak pieniądze i prognozy dotyczące niskich przyszłych świadczeń emerytalnych.. Zdaniem ekspertów Esaliens TFI istnieją jednak sposoby, by uczynić to marzenie bardziej prawdopodobnym.
Z emeryturą często wiążemy plany wypoczynku, czy nawet przeprowadzki do ciepłych krajów. Okazuje się, że to marzenie nie jest pozbawione szans na realizację, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania. Problemem w takich przypadkach zwykle są środki finansowe i pogłębiająca się niepewność co do stabilności i wypłacalności systemu emerytalnego. Wyjściem jest samodzielne odkładanie pieniędzy na emeryturę, zwłaszcza, że obecnie na rynku funkcjonują rozwiązania z licznymi korzyściami podatkowymi, sprzyjające oszczędzającym - wyjaśnia Mateusz Szyłko z Esaliens TFI.
1) Należy samodzielnie oszczędzać na emeryturę
Zgodnie z podstawą obowiązującego repartycyjnego systemu emerytalnego, kolejne pokolenia pracujących osób utrzymują aktualnych emerytów. Wobec faktu, że w 2014 r. na 1 000 osób w wieku 15-64 przypadało 209 osób w wieku 65+, a także prognoz dotyczących tego, że liczba ta wzrośnie do 519 w 2050 roku[1], istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie komu pracować i finansować bieżące emerytury w przyszłości. Dlatego warto samodzielnie oszczędzać na emeryturę, by poprawić jakość swojego życia w okresie, gdy już nie będziemy pracować.
2) Proces oszczędzania na emeryturę warto rozpocząć jak najwcześniej
By zbudować solidny kapitał z oszczędności, potrzebujemy czasu, dlatego warto rozpocząć ten proces w jak najmłodszym wieku. Trzeba zdać sobie sprawę, że nawet odkładanie drobnych kwot, za to regularnie, ma głęboki sens. Nawet 50 czy 100 zł miesięcznie, oszczędzane systematycznie, tworzy w perspektywie kilkunastu lat znaczącą sumę.
[2]
Komfort życia na emeryturze można również uzyskać, zmieniając swoje otoczenie. Na Zachodzie, od lat popularnym rozwiązaniem jest zamiana domów lub przeprowadzka do innego miasta, regionu lub kraju, gdzie koszty utrzymania są niższe. Przykładowo, w Rumunii i Bułgarii koszty życia są znacznie niższe niż w naszym kraju. Dużo taniej niż w Polsce żyje się również w bardziej odległych miejscach, takich jak popularna wśród Polaków Gruzja, czy egzotyczna Indonezja lub Meksyk.
[1] Infos nr 3(207) z 18 lutego 2016 r., BAS - Biuro Analiz Sejmowych, Piotr Russel, Wpływ zmian demograficznych na system emerytalny w Polsce str. 2
[2] Źródło: Porównanie kosztów życia za stroną: https://www.expatistan.com/cost-of-living [dostęp 21.12.2017 r.].