Jak zwiększyć swoją motywację do działania
Prawie każdy z nas doświadczył w swoim życiu sytuacji, w której odczuł, że może przenosić góry, że wykona każde, chociażby najtrudniejsze, zadanie.
Jednak częściej czujemy brak sił do osiągania celów i przez to rezygnujemy z naprawdę obiecujących okazji. Czy można to zmienić? Oczywiście. Kilka naprawdę prostych kroków wystarczy, by stać się człowiekiem bardziej zmotywowanym do pracy i działania.
Krok 1: wyznaczanie celów
Łatwiej jest osiągnąć cel, jeżeli dobrze go znamy. Nie bójmy się też ambitnych oczekiwań wobec siebie, gdyż budzą w nas kreatywność, przez co stajemy się bardziej efektywni. A stąd już prosta droga do tego, co sobie wyznaczyliśmy.
Jeżeli osiągnięcie dużego celu jest dla nas za trudne, “rozbijmy” go na kilka mniejszych. Zapamiętanie wszystkich ułatwi nam kartka papieru i długopis. Zapiszmy cele i powieśmy kartkę w widocznym miejscu.
Krok 2: wizualizacja
Mimo, iż jest działaniem zupełnie abstrakcyjnym, warto się do niej przekonać. Znajdźmy chwilę w ciągu dnia na zaszycie się w cichym miejscu i wyobrażenie sobie sytuacji w której osiągnęliśmy nasz cel. Dzięki temu podniesie się nasza pewność siebie, co jest kluczowym czynnikiem w motywacji.
Krok 3: ułożenie planu
Wypiszmy sobie dokładnie krok po kroku, jak będziemy dochodzić do realizacji założonego celu. Łatwiej będzie odczuwać motywację do działania, kiedy zobaczymy, jak niewiele punktów z listy zostało nam do osiągnięcia tego, co zamierzamy.
Krok 4: poznanie korzyści
Tak samo jak plan, wyszczególnijmy to, co zyskamy my i nasi bliscy w związku z naszym sukcesem. Może nie pomyśleliśmy o niektórych aspektach, a ich uświadomienie jak nic innego zachęci nas do pracy.
Krok 5: cel nadrzędny
Pomyślmy, co uzyskamy dzięki osiągniętemu celowi. Na przykład: ukończę kurs - znajdę lepszą pracę - będę więcej zarabiał - wyjadę z rodziną na egzotyczne wakacje. Nic tak nie motywuje, jak perspektywa zrobienia czegoś dla przyjemności dzięki własnej pracy.
Krok 6: pozytywne nastawienie
Myślenie pozytywne działa cuda. To jak programowanie umysłu na sukces. Nie dopuszczajmy więc do siebie czarnych myśli, powtarzajmy sobie “uda mi się”, “jestem w tym dobry”, “jak nie ja, to kto”. Myśli przekładają się na czyny, więc jak będziemy o sobie myśleć, tak też będziemy działać.
Krok 7: nagrody
Ludzie zbyt często karają się za porażki, a zapominają o nagrodach za osiąganie sukcesów. Zmieńmy to! Jeśli uda nam się coś zrealizować, nagrodźmy samych siebie. Może wyjściem do kina, książką, chwilą relaksu? To pomaga nam być pozytywnie nastawionymi do działania.
Możesz wykorzystać wszystkie powyższe punkty albo tylko niektóre. Możesz też je pozmieniać w zależności od potrzeby. Efekt będzie jednak zawsze taki sam - nastawienie na osiąganie sukcesów. Powodzenia w działaniu!
Gowork.pl - aktualne ogłoszenia o pracę