Jaki osuszacz powietrza kupić?
Zbyt duża wilgotność w mieszkaniu może spowodować rozwój pleśni, drobnoustrojów i grzybów, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie.
Osuszacze przydają się nie tylko w warunkach domowych, ale również w piwnicach czy pomieszczeniach gospodarczych, w których przechowywane są produkty wrażliwe na wilgoć.
Sposób działania osuszacza
Na rynku dostępne są osuszacze przeznaczone do użytku domowego oraz półprofesjonalne i profesjonalne, które wykorzystywane mogą być na większych powierzchniach. Działanie osuszacza domowego pozwala nie tylko na usunięcie nadmiaru wilgoci, ale również zapobiega rozwojowi bakterii i powstawaniu pleśni. Jeżeli w naszym mieszkaniu uciążliwe są nieprzyjemne zapachy, to warto wybrać model ze specjalnym filtrem, który je zniweluje. Większość nowoczesnych osuszaczu posiada wbudowany higrostat, dzięki któremu możemy utrzymać stałą wilgotność w powietrzu. Osuszacze profesjonalne to urządzenia kondensacyjne. Ich działanie w głównej mierze opiera się na filtrach, przez które przechodzi wilgotne powietrze. W procesie tym wyłapywane są kurz i pył, a oczyszczone w taki sposób powietrze trafia do parownika. Zostaje tam schłodzone, więc para wodna skrapla się do specjalnego zbiornika.
Najważniejsze parametry osuszaczy
Kupując osuszacz do mieszkania zależy nam przede wszystkim na jego skutecznym działaniu. Najważniejsza będzie dla nas zatem wydajność urządzenia, która przez producentów określana jest w litrach na godzinę lub dobę. Im większy jest poziom wilgotności i metraż pomieszczenia, tym większą wydajnością powinien cechować się osuszacz. Wydajność osuszaczy domowych, czyli absorpcyjnych waha się od 4 do 20 litrów na dobę. Większą skuteczność mają modele kondensacyjne – od 10 do 45 l/24h. Wybierając osuszacz należy zwrócić również uwagę na przepływ powietrza. Określa on objętość powietrza, jaką urządzenie jest w stanie osuszyć. Kupując kolejne urządzenie elektryczne do naszego mieszkania na pewno obawiamy się kosztów, które związane będą z jego eksploatacją. Nie bez znaczenia jest zatem pobór mocy, który w przypadku osuszaczy może wynosić od 200 do 850W. Decydujący wpływ na wysokość kosztów będzie miał czas działania urządzenia. Jeżeli mamy duży problem z wilgotnością i osuszacz będzie działa przynajmniej kilka godzin dziennie, to musimy liczyć się ze wzrostem rachunków za prąd o kilkadziesiąt złotych. W przypadku dłużej pracy działanie urządzenia może być dla nas uciążliwe, dlatego warto zwrócić również uwagę na poziom hałasu. Modele określane jako ciche nie przekraczają 40 dB – jeżeli wartość ta będzie wyższa, to prawdopodobnie przy dłuższym użytkowaniu może nas drażnić.
Nadesłał:
Piszacyzbiurka
|