2016-03-30
Drukarki, tak samo jak każde inne urządzenie i sprzęt, ulega dużej ewolucji i rozwojowi – warto wiedzieć, jakie są podstawowe typy drukarek. Jak wybrać tę, która będzie dla nas najbardziej odpowiednia?
Trzeba przyznać, że istnieje bardzo dużo różnych typów i odmian – począwszy od drukarek głowicowych, które mają wiele wspólnego z maszynami do pisania, na drukarkach wierszowych (służących tylko do druku tekstu) skończywszy. Skupmy się więc na 3 głównych typach, które wykorzystujemy obecnie najczęściej.
Drukarka igłowa/mozaikowa
Kiedyś – jedna z najpopularniejszych drukarek. W ramach swojego działania i druku wykorzystuje taśmę barwiącą, bardzo zbliżoną do tej, którą stosuje się w maszynach do pisania. Niewątpliwą zaletą tej drukarki są niewielkie koszty eksploatacji, jak również druk wielu kopii na papierze samokopiującym. Choć kiedyś wiodła prym na rynku, obecnie jest wykorzystywana na przykład do druku faktur.
Drukarka atramentowa
Wciąż popularny typ drukarek, które spotkamy w polskich domach i biurach. Zasada działania jest prosta – umieszczony tusz nanoszony jest za pomocą przesuwających się głowic. Jeśli nasza drukarka drukuje w kolorze, wykorzystuje do tego zaledwie cztery barwy: cyjan, magenta, żółty i czarny, a więc tak zwany model CMYK. Istnieją jednak drukarki, do których można dołączyć specjalne tusze „fotograficzne”, które rozszerzają nam spektrum barw o dodatkowe kolory bądź poziomy ich jasności. Co ciekawe – drukarki atramentowe jako jedne z nielicznych potrafią drukować także w kolorze białym. Niestety, pomimo zalet tego typu drukarek, jest też dużo wad, głównie pod kątem finansowym: drukarki atramentowe posiadają stosunkowo wysokie koszty eksploatacji (stosunek ceny tuszów do ilościowej możliwości pokrycia tym tuszem papieru to jeden z takich wskaźników, który to udowadnia). Poza tym, w związku z tym, że działamy za pomocą tuszu, musimy liczyć się z ewentualną nieostrością czy rozmazaniem, a także być świadomym, że tylko druk na wysokiej jakości papierze pozwoli nam na satysfakcjonujący efekt.
Drukarka laserowa
Coraz popularniejsza drukarka na rynku, która posiada najwięcej zalet spośród wyżej wymienionych. Druk odbywa się dzięki umieszczeniu na papierze cząstek tonera, a zasada działania jest zbliżona do działań kserokopiarki – wałek, który jest w drukarce, ulega zelektryzowaniu, a następnie naświetleniu. Miejsca, które zostały naświetlone, tracą ładunek elektryczny, nie przyciągając cząstek tonera – później toner z wałka przenoszony jest na papier, a następnie utrwalany termicznie. Zaletą drukarek laserowych, które dostrzegają i doceniają jej użytkownicy, to bardzo wysoka jakość wydruku (niezależnie od jakości papieru – w przeciwieństwie do drukarek atramentowych), druk nie rozpływa się także pod wpływem wody. Możliwy jest również druk w wysokich rozdzielczościach, np. 1200x1200 DPI w przypadku OKI841dn. Choć chodzą nieco głośniej od drukarek atramentowych, są od nich o wiele szybsze. I mimo że czasem może sprawiać opory ich cena początkowa, to warto pamiętać, że w przypadku drukarek o cenie nie decyduje tylko cena zakupu, ale także cena później eksploatacji – decydując się na drukarkę laserową, na pewno będzie to bardziej opłacalne.