Jednoosobowe spółki z o.o.


Jednoosobowe spółki z o.o.
2013-02-27
Jednoosobową spółkę z o.o. tworzy osoba fizyczna lub inny podmiot. Wyjątkiem jest inna jednoosobowa spółka z o.o., która z natury nie może być jedynym udziałowcem kolejnej jednoosobowej spółki.

Czym jest spółka jednoosobowa

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych art. 4 ust 1 pkt 3 spółka jednoosobowa to spółka kapitałowa, której wszystkie udziały albo akcje należą do jednego wspólnika albo akcjonariusza. Jednoosobowymi spółkami mogą być zarówno spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna. Kodeks spółek handlowych przewiduje dla jednoosobowej spółki z o. o. pewne odrębności na etapie tworzenia takich spółek oraz w trakcie ich funkcjonowania w obrocie.


Ograniczenia w funkcjonowaniu


Dla spółek jednoosobowych kodeks spółek handlowych przewiduje dwa kluczowe i główne ograniczenia które dotyczą czynności prawnych zawieranych pomiędzy tą spółką a jej jedynym wspólnikiem. I tak w przypadku gdy jedyny wspólnik spółki, składa oświadczenie woli spółce, wówczas oświadczenie to powinno być złożone w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Ma to miejsce jeżeli czynność ta nie przekracza zakresu zwykłych czynności spółki. W sytuacji gdy czynność jest zawierana między jedynym wspólnikiem, a spółką i przekracza ona zakres zwykłych czynności spółki, to wówczas oświadczenie wspólnika wymaga formy pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym.


Wspólnik jako członek zarządu

Ograniczenia są jeszcze bardziej większy w sytuacji gdy jedyny wspólnik spółki jest dodatkowo jedynym członkiem zarządu. Osoba jedynego wspólnika może więc wykonywać wszystkie uprawnienia zgromadzenia wspólników.


Nadesłał:

Quetzal

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl