Jesień i zima – uwaga na niedobory witaminy D


Jesień i zima – uwaga na niedobory witaminy D
2012-09-05
Naturalnym źródłem witamin są owoce i warzywa, natomiast w przypadku witaminy D, jednego z podstawowych budulców układu kostnego jest to przede wszystkim słońce. Pod jego wpływem nasz organizm potrafi sam wytworzyć witaminę D. Co zatem robić, gdy za oknem chmury i słońca brak?

Witamina D jest jedną z najważniejszych witamin, jakie potrzebuje nasz organizm.

Wzmacnia układ kostny, reguluje wydzielanie insuliny, działa przeciwzapalnie. Pobudzając wchłanianie wapnia i fosforu, wpływa również na kształtowanie się zębów. Obecna jest w przetworach mlecznych i rybach, ale w niewystarczających ilościach.  Niedobór witamy D może powodować krzywicę, w późniejszym wieku osteoporozę, zwiększać ryzyko chorób krążenia, chorób serca, a nawet prowadzić do niektórych rodzajów nowotworów. Na jej niedobór narażeni jesteśmy wszyscy. Jako, że sama dieta nie zawsze wystarczy by nadrobić witaminowe braki, odpowiednia suplementacja – zwłaszcza jesienią i zimą – jest bardzo ważna.  

Witamina D powinna być suplementowana u dzieci i młodzieży w okresie rozwojowym. Od października do marca zalecana dawka dla dzieci powyżej 1 roku życia to 400 j.m witaminy D na dobę[1]. Taką dawkę zapewni kapsułka „twist off” Vita D Bambino przeznaczona dla dzieci powyżej 1 roku życia. W przypadku dzieci z nadwagą dawka może zostać zwiększona przez lekarza do 800-1000 j.m na dobę.

Dzieci w wieku powyżej 1 roku powinny otrzymywać: 

  • 400 j.m. witaminy D na dobę w miesiącach od października do marca,

  • 400 j.m. witaminy D na dobę przez cały rok, jeśli w miesiącach letnich brak odpowiedniej syntezy skórnej witaminy D, czyli zawartość 1 otwieranej kapsułki twist-off Vita D  Bambino na dobę.

 

[1] Aktualne (2009) polskie zalecenia dotyczące profilaktyki niedoboru witaminy D. Medycyna Praktyczna nr 1/2010.

Nadesłał:

multi_comm

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl