Jesień w kuchni


Jesień w kuchni
2015-09-28
Każda z pór roku rozpieszcza nas obfitością smaków i aromatów świeżych warzyw i owoców. Jesienią jest wyjątkowo smacznie, kolorowo i zdrowo. Które warzywa warto jeść o tej porze roku, aby w pełni wykorzystać ich bogactwo witamin i minerałów? Podpowiadamy.

Sezonowe warzywa to prawdziwa bomba witaminowa, szczególnie jesienią, kiedy mamy dostęp do wielu wartościowych produktów. I mimo, że wiele z nich jest dostępnych przez cały rok, to właśnie teraz są najbardziej wartościowe i tańsze. Na straganach wszechobecne są dynie, cukinie, marchew, papryka, ziemniaki czy brokuły. Dlaczego powinny trafić na nasz jesienny stół?

Dynia to źródło witaminy A, C oraz witamin z grupy B. Zawiera też minerały, tj.: potas, magnez, żelazo i wapń. Jej kolejną zaletą jest niskokaloryczność i bardzo niska zawartość tłuszczu. Można z niej przygotować wszystko – od placków, przez zupy do deserów. Nadaje się do marynowania, smażenia, gotowania i pieczenia.

Marchew, podobnie jak dynia, jest bogata w witaminy A, C, witaminy z grupy B, także w witaminy E, H, K oraz PP i beta-karoten. W warzywie tym znajduje się także cała gama składników mineralnych, m.in.: miedź, cynk, żelazo, wapń, potas, magnez i kobalt. Zawiera też duże ilości pektyn. Możemy spożywać ją na surowo, smażoną bądź gotowaną, a także w postaci soków lub przecierów. Doskonale sprawdza się jako dodatek bądź składnik wielu dań.

Papryka z kolei obfituje w witaminę C oraz beta-karoten. Dzięki swoim właściwościom ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, wspomaga także działanie układu immunologicznego, dlatego jesienią szczególnie warto wprowadzić ją do menu. Można ją mrozić, marynować, kwasić lub suszyć. Jest świetnym dodatkiem do sałatek, dań gotowanych lub pieczonych.

Ziemniaki, które w polskiej kuchni cieszą się dużą popularnością, są bogate w witaminy z grupy B, witaminę PP, K oraz dużą ilość składników mineralnych. Posiadają dużo białka roślinnego i błonnika. W codziennej diecie świetnie sprawdzą się jako jeden z głównych składników potraw, ale też w postaci klusek czy dodatku do sałatek.

Brokuły zawierają błonnik, witaminy A, C, K, żelazo i wiele innych cennych składników. Można przygotować z nich sałatkę czy zupę krem z dodatkiem czosnku, a także podawać z serami pleśniowymi, drobiem czy rybami.  

Poniżej przedstawiamy propozycje dań, które warto wprowadzić do jesiennego jadłospisu. Z uwagi na swoje smakowe właściwości, bogactwo witamin i minerałów, pomogą uodpornić się na nadchodzące chłody.

Risotto z warzywami w marynacie sojowej

Składniki:

6 łyżek sosu sojowego Kikkoman

1 łyżeczka TABASCO® Sauce

1 łyżka soku z cytryny

2 cukinie pokrojone w skośne plastry

225 g pokrojonych w kostkę pieczarek

1 żółta papryka, bez pestek, pokrojona w paski

2 łyżki oliwy z oliwek

225 g ryżu Arborio

900 ml bulionu warzywnego

25 g startego sera parmezan

liście rukoli

Sposób przygotowania:

Wymieszaj razem sos sojowy Kikkoman, sos TABASCO® i sok z cytryny. Polej po cukinii, pieczarkach i papryce i odstaw na bok. Rozgrzej jedną łyżkę oliwy na patelni i wsyp ryż. Dodawaj stopniowo bulion, utrzymując mały ogień i cały czas mieszając, tak aby ryż pochłaniał wywar. Po ok. 25 minutach zdejmij patelnię z ognia i dodaj starty parmezan. Rozgrzej wok i dodaj pozostałą oliwę. Smaż warzywa w marynacie, nie zapominając o mieszaniu. Dodaj resztę marynaty i smaż skwierczące warzywa przez 2 minuty. Dodaj ryż do gotowych warzyw i nałóż danie do miseczek. Na wierzchu ułóż liście rukoli.

Złocisty gulasz z warzyw korzeniowych

 

Składniki:

3 łyżki oliwy z oliwek

3 marchewki (około 1,5 szklanki) obrane i pokrojone na plasterki o grubości ok. 1,5 cm

2 pasternaki, obrane i pokrojone na plasterki o grubości ok. 1,5 cm

2 ziemniaki, pokrojone na niewielkie kawałki

1 por, pokrojony w plasterki

2 posiekane ząbki czosnku

1 dynia piżmowa, obrana, pozbawiona nasion i pokrojona na niewielkie kawałki

1 puszka (400 ml) bulionu warzywnego

3/4 szklanki wody

2 łyżeczki TABASCO® Sauce

1/2 łyżeczki soli

1 szklanka różyczek brokułu lub fasolki szparagowej, pokrojonych na kawałki o wielkości 3 cm

1 łyżka mąki

posiekana natka pietruszki do przybrania

Sposób przygotowania:

W 3,5-litrowym rondlu podsmaż marchew na 1 łyżce oliwy na średnim gazie, często mieszając, aż do lekkiego zbrązowienia. Przełóż do miski za pomocą łyżki cedzakowej. Do rondla wlej łyżkę oliwy, podsmaż pasternak do lekkiego zrumienienia, często mieszając. Przełóż do miski za pomocą łyżki cedzakowej. Do rondla wlej łyżkę oliwy, podsmaż ziemniaki, często mieszając.

Dodaj pora i czosnek. Podsmaż do lekkiego zrumienienia. Dodaj dynię piżmową, bulion warzywny, ½ szklanki wody, sos TABASCO® i sól. Podgrzej na dużym gazie i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz gaz na mały, przykryj i gotuj na wolnym ogniu przez 25 minut, od czasu do czasu mieszając. Dodaj brokuły. Gotuj na wolnym ogniu przez 5 minut.

W szklance wymieszaj na gładką masę mąkę i pozostałą 1/4 szklanki wody. Dodaj do gulaszu. Doprowadź do wrzenia na dużym gazie, mieszając całość aż do zgęstnienia.

Możesz podawać gulasz w wydrążonych małych dyniach. Posyp posiekaną natką pietruszki.

Smacznego!

Nadesłał:

DownStreet

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl