Już wkrótce konferencja EuroGenGuide
27 listopada 2009 w hotelu Novotel Centrum w Warszawie odbędzie się konferencja „EuroGenGuide - leczenie i diagnostyka chorób genetycznych w Europie”, organizowana przez stowarzyszenie Genetic Interest Group przy wsparciu Komisji Europejskiej.
Projekt EuroGenGuide ukierunkowany jest na zwiększenie wiedzy na temat diagnostyki i leczenia chorób genetycznych w Europie. EuroGenGuide jest projektem współfinansowanym przez Komisję Europejską w ramach 6. Programu Ramowego „Badania i Rozwój Technologiczny”.
Projekt koordynowany jest przez brytyjską organizację pozarządową Genetic Interest Group działającą na rzecz osób dotkniętych chorobami genetycznymi. Głównym zadaniem EuroGenGuide jest dostarczanie pełnych, profesjonalnych informacji na temat leczenia i diagnostyki chorób genetycznych w Europie, co pozwoli pacjentom i ich rodzinom dokonywać świadomych wyborów, a specjalistom nieść odpowiednią pomoc medyczną osobom potrzebującym. Pacjenci i specjaliści potwierdzają, że EuroGenGuide pełni istotną rolę w procesie upowszechnienia wiedzy na temat możliwości leczenia i profilaktyki chorób genetycznych.
Konferencja EuroGenGuide – Patient Led Education and Development for Genetic Testing in Research and Medicine
27 listopada 2009 roku w Warszawie w związku z finalizacją prac nad projektem odbędzie się konferencja „EuroGenGuide - Patient Led Education and Development forGenetic Testing in Research and Medicine – leczenie i diagnostyka chorób genetycznych w Europie”. Spotkanie ma na celu przedstawianie ukończonego projektu oraz zwiększenie świadomości na temat wagi testów i badań genetycznych w Polsce i Europie.
Gospodarzem spotkania będzie Alastair Kent, dyrektor Genetic Interest Group. Na konferencji poruszone zostaną kwestie leczenia i diagnostyki chorób genetycznych ujęte w perspektywie krajowej oraz europejskiej. Zagadnienia te zostaną omówione z punktu widzenia rządu polskiego, pacjentów, lekarzy praktyków oraz badaczy genetyków. Minister Adam Fronczak z Ministerstwa Zdrowia opowie o roli projektów takich jak EuroGenGuide w polityce zdrowotnej oraz możliwościach usprawniania dostępu społeczeństwa do nowoczesnego leczenia chorób genetycznych. Maryze Schoneveld van der Linde, z organizacji World Alliance of Neuromuscular Disorders, podzieli się z uczestnikami spotkania doświadczeniami pacjenta, który poszukuje informacji na temat możliwości leczenia. Profesor Anna Tylki-Szymańska z Centrum Zdrowia Dziecka opowie w jaki sposób badania zintegrowane w Europie mogą polepszyć sytuację pacjentów w Polsce i Europie. Profesor Jan Lubiński z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawi naukowe aspekty integracji europejskiej w kontekście innowacyjnych badań dotyczących przyczyn chorób genetycznie warunkowanych. Spotkanie podsumuje Grzegorz Węgrzyn, prezes Central & Eastern European Genetic Network.
Kluczową kwestią we współczesnej medycynie staje się rozwój technologii, które pozwolą diagnozować i leczyć choroby o podłożu genetycznym. Rozwój genetyki i biotechnologii oraz proces integracji europejskiej otwierają nowe możliwości w leczeniu osób dotkniętych chorobami warunkowanymi genetycznie. Konferencja jest doskonałą okazją do dyskusji na temat upowszechniania kwestii związanych z diagnostyką i leczeniem chorób genetycznych w Polsce i Europie. Wydarzenie ma duże znaczenie dla promocji zdrowia oraz rozwoju ochrony zdrowia w Polsce.
Kontakt prasowy:
Magda Knefel, Konkret PR, ul. Jaracza 10/22, 00-378 Warszawa, m.knefel@konkretpr.pl, Tel. 507150480.
Nadesłał:
Konkret PR
|