Kapelusze Pierre Cardin - kulisy projektu


2015-08-26
O kulisach powstania kolekcji nakryć głowy Pierre Cardin, z Alicją Dudą, autorką projektu, rozmawiała Agnieszka Błachowska.

Co stało się inspiracją do stworzenia kolekcji kapeluszy Pierre Cardin? 

Impulsem, który natchnął nas do stworzenia kolekcji Pierre Cardin była podróż do Włoch. Spędzaliśmy tam czas wybierając dodatki (taśmy, pióra i inne detale do kapeluszy). Obserwowaliśmy trendy mody i charakterystyczne palety barw w kraju, gdzie urodził się Pierre Cardin. Dopełnieniem a zarazem olbrzymią inspiracją było osobiste spotkanie z Mistrzem w Paryżu. Uskrzydliła nas jego bardzo pozytywna opinia o zaprezentowanych kapeluszach: o ich jakości wykończenia powierzchni, kolorystyce, fasonach i dodatkach. Podczas tego spotkania sam Pierre Cardin wybrał kapelusze, które wystawiane będą w jego autorskiej galerii. 

Czym charakteryzują się i wyróżniają kapelusze wybrane przez Pierre Cardin?  

Wspólnym mianownikiem tej prestiżowej kolekcji jest perfekcyjne wykonanie każdego modelu. Produkujemy kapelusze z najwyższej jakości surowca: wełny australijskiej o wykończeniu gładkim i puchu króliczego o wykończeniu powierzchni welurowym, zamszowym. Zdobienia kapeluszy wykonujemy włoskimi taśmami, piórami, paskami, satynami.

Warto zwrócić uwagę na przykład, na męskie kapelusze  z wełny. W ich produkcji zastosowaliśmy technologię Crushable, dzięki której kapelusze zyskują elastyczność, miękkość, oferują wygodę noszenia i komfort w podróży. Można taki kapelusz zrolować i schować, np. do torby podróżnej. Po wyjęciu z niej idealnie nadaje się do ponownego założenia. Za tę technologię Polkap w 2011 roku otrzymał „Złoty Medal” Międzynarodowych Targów Poznańskich. 

Ile i jakie wzory obejmuje ta kolekcja? 

Kolekcja Pierre Cardin obejmuje 19 (w tym 2 rodzaje kaszkietu) kapeluszy męskich, 9 kapeluszy damskich oraz 2 kapelusiki dziecięce (dla dziewczynki i chłopca).  

Czy w tej kolekcji są wzory, do których jest Pani szczególnie przywiązana? 

Szczególne dla mnie modele to kapelusze dla pań „Samanta” i „Penelope”. Są to wzory, które w wyjątkowy sposób przykuły uwagę Pierre Cardin. Pierwszy z nich jest wykonany z puchu króliczego o wykończeniu welurowym, w kolorze „brick” – ciepły powiew liści jesieni, ozdobiony włoskim paskiem (w 3 odcieniach: od złamanej rdzy, poprzez ciemną zieleń, do ciemnego brązu). Drugi model wykonany jest z wełny australijskiej o wykończeniu gładkim w dwóch kolorach „black/white” – biało – czarny, z przepięknym „bukietem” włoskich piór. 

Czy można powiedzieć, że kapelusze obecnie wracają do łask konsumentów? Na co można zwrócić uwagę klientów, aby zachęcić ich do kupowania i satysfakcjonującego noszenia kapeluszy? 

Zgadzam się z powiedzeniem, że „kapelusze mają duszę”. Podobnie jak rama dopełnia obraz, one dopełniają wizerunek noszących je osób. Ponadto obiektywnie można zauważyć, że kapelusze wracają ostatnio „na salony” i „na ulice”. Stają się bardzo modnym dodatkiem, zarówno dla pokolenia ludzi starszych, jak i osób coraz młodszych.

Chcę podkreślić, że każdy fason kapelusza należy dopasować do sylwetki, twarzy i rozmiaru głowy (najlepiej przy zakupie kapelusza zmierzyć metrem krawieckim obmiar głowy 1 cm nad uchem). Natomiast co do zasad noszenia kapeluszy, uważam, że należy się kierować po prostu dążeniem do efektów: wspaniałego samopoczucia i komfortu w nakryciu głowy. 

Czy firma planuje kreację kolejnej kolekcji dla marki Pierre Cardin? 

Zapewniam, że powstaną kolejne kolekcje Pierre Cardin. 

Dziękuję za rozmowę. 

 

Alicja Duda, autorka najnowszej kolekcji nakryć głowy Pierre Cardin

Jej przygoda z kapeluszami rozpoczęła się 1984 roku w Skoczowskiej Fabryce Kapeluszy Polkap. Z wykształcenia ekonomista. Designerem-technologiem w kapelusznictwie została z zamiłowania i pasji. Przez pierwsze lata pracy poznawała od podstaw proces technologiczny tworzenia półproduktu, a następnie kapelusza wełnianego i włosowego. Następnie skoncentrowała się na pracy związanej z zarządzaniem zespołem Wzorcowni, gdzie projektowała kapelusze i kolekcje skierowane do poszczególnych odbiorców zagranicznych i krajowych firmy. Wdrażała do produkcji innowacje technologiczne i organizowała pokazy mody wspólnie z firmami odzieżowymi. Dziś Alicja Duda jest w Polkapie ekspertem w projektowaniu półproduktu oraz kolekcji kapeluszy damskich i męskich. Nadal jej praca polega również na wdrażaniu nakryć głowy bezpośrednio do produkcji oraz na rozwoju i wdrażaniu nowości technologicznych.  

Nadesłał:

Promedia Jerzy Osika

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl