Kaspersky Lab wprowadza Polys - bezpieczny system głosowania online oparty na łańcuchu bloków
Kaspersky Lab informuje o innowacji opracowanej we własnym inkubatorze Kaspersky Lab Business Incubator: zindywidualizowanej platformie głosowania online Polys przeznaczonej dla organizacji niekomercyjnych, firm i społeczności.
Opiera się ona na technologii łańcucha bloków (ang. blockchain) i jest zabezpieczona przy pomocy transparentnych algorytmów szyfrowania.
Podczas dyskusji Kaspersky Lab zaprezentował eksperymentalny projekt o nazwie "Polys", nowy produkt komercyjny rozwinięty w ramach wewnętrznej inicjatywy Kaspersky Lab Business Incubator, aby umożliwić przeprowadzanie bezpiecznego, anonimowego i skalowalnego głosowania online bez możliwości zmiany wyników przez uczestników lub organizatorów.
Wartan Minasjan, dyrektor ds. inwestycji i innowacji, Kaspersky Lab, powiedział: W Kaspersky Lab Business Incubator wspieramy zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne zespoły w rozwoju pomysłów i technologii, w których istotną rolę odgrywa bezpieczeństwo. Jednym z takich obszarów jest głosownie online. Badając możliwe zastosowania technologii łańcucha bloków, nasz zespół zdał sobie sprawę, że mechanizm ten, w połączeniu z ekspercką wiedzą firmy w zakresie cyberbezpieczeństwa, może rozwiązać kluczowe problemy związane z prywatnością, transparentnością oraz bezpieczeństwem głosowania online. Jesteśmy podekscytowani, że udało nam się przygotować odpowiednie środowisko dla tej wewnętrznej innowacji.
Polys opiera się na inteligentnych kontraktach w kryptowalucie Ethereum (niekiedy określanych jako Blockchain 2.0), które umożliwiają weryfikację głosowania oraz zliczanie głosów w zdecentralizowany sposób. Korzyści dla bezpieczeństwa, jakie daje głosowanie oparte na technologii łańcucha bloków, są znaczące:
- Dzięki decentralizacji łańcucha bloków uczestnicy sieci mogą dokonać weryfikacji prawidłowości przeprowadzenia głosowania. Wszystkie dane dotyczące głosowania są przechowywane nie na serwerach, ale w blokach informacji na komputerach wszystkich uczestników sieci. W celu ich usunięcia haker musiałby włamać się do wszystkich komputerów i uzyskać dostęp do indywidualnych zestawów danych.
- Technologia łańcucha bloków umożliwia głosującemu sprawdzenie, czy jego głos został poprawnie zarejestrowany, przez co fałszowanie wyników głosowania stanie się automatycznie widoczne.
- Transparentność technologii ułatwia monitorowanie głosowania i przeprowadzenie audytu głosowania przez niezależne osoby.
- Mechanizm głosowania nie wymaga dodatkowych zasobów ani fizycznej obecności personelu.
- W ramach systemu głosowania Polys łańcuch bloków jest szyfrowany i wspierany algorytmami matematycznymi. Pomagają one zapewnić anonimowość, ukryć wyniki pośrednie i wykonać obliczenia na zaszyfrowanych danych, co nie jest możliwe w innych systemach opartych na technologii łańcucha bloków ze względu na jej rozproszony i otwarty charakter.
- Kod źródłowy Polys jest publicznie dostępny, dzięki czemu każdy entuzjasta technologii łańcucha bloków, osoba przeprowadzająca testy penetracji czy zwolennik głosowania elektronicznego może przetestować, zweryfikować i zbadać w serwisie GitHub technologię, na której jest on oparty: https://github.com/polys-vote/polys-protocol.
Osoby, które chcą wypróbować nową usługę, mogą skorzystać z ogólnodostępnej oferty freemium. Polys oferuje również zindywidualizowaną platformę, która jest w pełni skalowalna, z możliwością udziału tysięcy głosujących, i może być dostosowana do określonych wymagań pod względem autoryzacji, projektu interfejsu czy integracji z innymi usługami.
Więcej informacji na temat rozwiązań i technologii zastosowanych w projekcie Polys znajduje się na stronie https://polys.me.
Informacje o Kaspersky Lab Business Incubator
W 2015 r. Kaspersky Lab stworzył własny inkubator biznesowy - dział wspierający zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne zespoły w rozwoju innowacyjnych pomysłów oraz technologii. Kaspersky Lab Business Incubator jest otwarty dla wczesnych startupów w branżach, w których istotną rolę odgrywa bezpieczeństwo. Inicjatywa pomaga przedsiębiorcom rozwijać ich projekty w bezpiecznym środowisku - wewnątrz firmy - poprzez dostarczanie całej niezbędnej infrastruktury, wiedzy eksperckiej, dostępu do kanałów sprzedaży oraz finansowania. Inkubator to jedna z inicjatyw firmy Kaspersky Lab, której celem jest zachęcanie do innowacji korporacyjnych. Założyciele startupów zainteresowani współpracą z Kaspersky Lab mogą zgłaszać się na adres incubator@kaspersky.com.Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.
Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.