Kaszel - objaw infekcji, którego nie należy lekceważyć


Kaszel - objaw infekcji, którego nie należy lekceważyć
2022-02-17
Jednym z objawów występujących w czasie infekcji jest kaszel. Kaszel to naturalny, fizjologiczny mechanizm obronny naszego organizmu.

Pomaga on oczyścić drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny, płynów czy ciał obcych. Przyczyną tej dolegliwości są przede wszystkim infekcje: wirusowe i bakteryjne. Warto podkreślić, ze kaszel nie jest jednostką chorobową, a jedynie objawem, którego nie warto bagatelizować.

Wirusy a kaszel

Kaszel najczęściej wywołują infekcje wirusowe. U dzieci odpowiadają aż za 70-85% zakażeń gardła i migdałków podniebiennych. Objawami infekcji wirusowej są przede wszystkim: wysięk z nosa, gorączka, ból gardła lub ucha, i oczywiście uporczywy kaszel. Wirusy atakują również krtań i tchawicę, co objawia się szczekający kaszlem, chrypką i dusznością. Infekcje wirusowe mogą spowodować groźne dla naszego zdrowia zapalenie oskrzeli i płuc.

Główne wirusy wywołujące infekcje dróg oddechowych to:
• Rinowirusy (odpowiedzialne za 30-50% zakażeń)
• Adenowirusy (około 5% wywołuje zakażenia górnych dróg oddechowych a 10% zapalenie płuc)
• Koronawirusy (wywołują za około 10-15%)
• Wirusy paragrypu (5% wszystkich infekcji)
• Wirusy grypy (około 10-15% infekcji)
• Wirus RSV
• Mononukleoza zakaźna EBV
• Enterowirusy (Coxackie A i B)

- Przy zakażeniu wirusowym nie podajemy antybiotyków. By poradzić sobie z infekcjami tego typu należy wdrożyć odpowiednią dietę (bogatą w witaminy i cynk). Polecam rosół, ponieważ rozgrzewa, ale można też spróbować herbaty z imbirem i miodem. Ważne jest również odpowiednie nawilżenie powietrza w domu oraz systematyczne inhalacje z użyciem soli morskiej, olejka eukaliptusowego lub sosnowego. W ten sposób nawilżamy drogi oddechowe, a to jest bardzo istotne – mówi dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, ekspert medycyny integracyjnej.

Zarażenia bakteryjne

Kaszel wywołują nie tylko wirusy, ale również bakterie. Mycoplasma pneumonia i Chlamydia pneumoniae to bakterie, które są głównie odpowiedzialne za wywołanie infekcji dróg oddechowych. Przebieg infekcji bakteryjnej w porównaniu do wirusowej zwykle jest gwałtowniejsza. Również gorączka jest wyższa niż przy zakażeniach wirusowych – powyżej 38 stopni Celsjusza. Kaszel przy infekcji bakteryjnej występuje rzadziej i zwykle jest to kaszel mokry. W przypadku tego rodzaju kaszlu leczenie polega na poprawie efektywności kaszlu. W większości przypadków pomogą domowe sposoby, jak również leki wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę (leki mukolityczne).

Podejmując temat kaszlu warto zwrócić uwagę na różnice nie tylko przy zakażeniach bakteryjnych i wirusowych, ale również na te przy infekcjach i alergii. Kaszel towarzyszący infekcjom występuje najczęściej wraz z innymi objawami. Natomiast kaszel alergiczny znika w momencie gdy nie będzie czynnika wywołującego odpowiedź immunologiczną organizmu. Pasożyty mogą wywołać kaszel, ale jest to bardziej pokasływanie w godzinach wieczornych.

Nadesłał:

Aneta Koszyczek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl