Kilka faktów na temat ubezwłasnowolnienia


2015-08-06
Ubezwłasnowolnienie należy do jednych z najbardziej dotkliwych form ograniczenia prawa do wolności.
 Warto jednak wiedzieć, iż instytucja ta jest przewidziana nie po to, by krzywdzić lub karać, ale by chronić. Na czym polega ubezwłasnowolnienie w świetle prawa?

Czym jest ubezwłasnowolnienie

Ubezwłasnowolnienie polega na ograniczeniu lub pozbawieniu prawa do czynności prawnych. Istnieją dwie formy ubezwłasnowolnienia: całkowite oraz częściowe. Ubezwłasnowolnienie częściowe dotyczy sytuacji, w której osoba pełnoletnia wykazuje pewne zaburzenia psychiczne czy stwierdzono u niej stopień niedorozwoju umysłowego, bądź osoba ta posiada inne zaburzenia spowodowane alkoholizmem lub narkomanią.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Okoliczności ubezwłasnowolnienia

Dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo Sąd orzeka o przydzieleniu kuratelę.

Z kolei ubezwłasnowolnienie całkowite jest najbardziej restrykcyjną formą tej instytucji. Może objąć osobę, która ukończyła 13-ty rok życia, która w wyniku zaburzeń psychicznych, alkoholizmowi bądź narkomani nie potrafi samodzielnie wykonywać codziennych czynności oraz podejmować decyzji. Osobie ubezwłasnowolnionej całkowicie Sąd Opiekuńczy przydziela opiekuna, o ile nie znajduje się jeszcze pod opieką rodzicielską. 
 
Procedura ubezwłasnowolnienia
 
W celu dokonania ubezwłasnowolnienia w stosunku do danej ooby, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do Sądu Okręgowego. Wniosek ten powinien zawierać zereg niezbędnych informacji, na podstawie których Sąd może orzec o ubezwłasnowolnieniu. Informacje te opisuje wyżej cytowany artykuł.
 
Warto również wiedzieć, iż wniosek o ubezwłasnowolnienie może zostać w sądzie złożony jedynie przez współmałżonka, krewnych w linii prostej, rodzeństwo bądź przez przedstawiciela ustawowego. 
 
Źródło informacji:Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

Nadesłał:

easylife

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl