Kleje do podłóg. Jak właściwie je stosować?


2014-08-06
Wybór kleju podłogowego to dość zaawansowany proces, podczas którego musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Liczy się bowiem wielkość i budowa elementów posadzki, rodzaj podłoża czy gatunek drewna.

Czy wiesz, czym się różni klej jednoskładnikowy od dwuskładnikowego? A czy wiesz, do czego stosować klej poliuretanowo-epoksydowy lub dyspersyjny? O tym wszystkim przeczytasz w naszym poradniku.


Elementy warstwowe? Jak klej jest najlepszy?

Co prawda dzięki krzyżowemu ułożeniu warstw drewna jego praca jest w dość znaczącym stopniu ograniczona - nawet o 70%, jednakże nie możemy pozwolić sobie na dowolność w kwestii wyboru kleju. Warstwy są ze sobą sklejone, a taka konstrukcja skutecznie utrudnia odparowanie wilgoci, która znajduje się w kleju. Bywa to jeszcze bardziej utrudnione, kiedy warstwa użytkowa drewna jest dodatkowo zabezpieczona lakierem. Pamiętajmy, że z tego powodu, do warstwowych elementów nie możemy stosować klejów dyspersyjnych, zawierających wodę. Powinniśmy przyklejać je do podłoża klejami, zalecanymi przez producentów (te informacje znajdziemy na karcie produktu lub na opakowaniu).

Posadzka z drewna litego? Jaki klej będzie najbardziej odpowiedni?

Drewno lite ma to do siebie, że potrafi dość znacznie zmieniać wymiary pod wpływem wahań temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Wielkość odkształceń potrafi być spora, lecz zależy tak naprawdę od wielkości drewnianych elementów, z których ma być ułożona posadzka. Im większe są drewniane elementy, tym odkształcenia mogą być bardziej znaczne. Stąd prosty wniosek, iż wybór kleju do drewna zależy tak naprawdę od ich wymiarów. Do tych największych najlepsze są kleje elastyczne, ale też trwałe i wytrzymałe. Najlepszy klej dla takiego przypadku to poliuretan i MS polimer.

A jaki klej na podłoże gruntowane?

Niestety, po zagruntowaniu podłoża nasz wybór w zakresie najbardziej odpowiedniego kleju zostaje ograniczony. Tak naprawdę, najważniejsze znaczenie odgrywa wtedy rodzaj wykorzystanego gruntu. Na przykład, kleje dyspersyjne współpracować będą zgodnie jedynie z gruntami dyspersyjnymi, lecz już dwuskładnikowe poliuretany możemy stosować na gruntach: poliuretanowych, epoksydowych czy lateksowo-epoksydowo-cementowych. Warto pamiętać, iż klejów dwuskładnikowych poliuretanowo-epoksydowych, MS polimerów i jednoskładnikowych poliuretanów nie możemy nanosić na podłoża zagruntowane preparatem rozpuszczalnikowym. Jednocześnie, kleje rozpuszczalnikowe z żywicami syntetycznymi mogą być stosowane razem z gruntem rozpuszczalnikowym. Podsumowując, zasada jest taka, iż najlepiej, jak zastosujemy zestaw idealnie dopasowanych do siebie produktów, czyli kleju i gruntu tego samego producenta.

Klej jednoskładnikowy czy dwuskładnikowy? Który lepszy?

I na koniec, rozgrywka między tymi dwoma klejami. Od razu warto obalić mit, jakoby klej dwuskładnikowy posiadał lepsze parametry. Na przykład, jednoskładnikowe poliuretanowe odznaczają się większą elastycznością niż dwuskładnikowe. Oczywiście, miejmy na uwadze, że wysoka elastyczność nie zawsze jest potrzebna, gdyż czasami potrzebny jest klej, który po prostu ograniczy pracę drewnianej posadzki. Podstawową wada klejów dwuskładnikowych jest natomiast pewna trudność podczas jego stosowania. Z jednej strony, należy dokładnie wymieszać oba składniki, a z drugiej zaś, tak przygotowany klej powinien zostać wykorzystany w czasie, który dokładnie określił producent. A może to być jedynie godzina lub dwie od wymieszania składników. Jak widać więc, stosowanie tego kleju staje się dość problematyczne.

Nadesłał:

Majkel007

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl