Kolor dla odważnych – czerń
Czerń uchodzi na za kolor smutny i ponury. Podobnie jak biel, często nie jest brana pod uwagę w urządzaniu wnętrz. Czarne dodatki możemy jeszcze zaakceptować, ale czarne ściany? Tymczasem w niektórych pomieszczeniach czerń będzie strzałem w dziesiątkę.
Symbolika czerni
Czerń jest najciemniejszą z barw, a właściwie brakiem barwy. Niemal w 100% pochłania światło, przez co nie jesteśmy w stanie określić koloru danego ciemnego punktu w porównaniu do innych go otaczających.
W kulturze różnych krajów czerń nabiera odmiennych znaczeń. W kulturze zachodniej natomiast jest symbolem żałoby, smutku i śmierci. Jest to jednak tylko jedno oblicze tej barwy. Z drugiej strony jest symbolem elegancji i luksusu, bogactwa, szyku, nowoczesności, dostojności, tajemniczości i namiętności.
Gdzie wykorzystać czerń
Czerń możemy zastosować niemal w każdym pomieszczeniu. W kuchni, w łazience czy w salonie sprawdzi się doskonale, pod warunkiem, że zachowamy stosowny umiar. Pamiętajmy, że czerń, choć jest kolorem eleganckim, nie będzie rozwiązaniem dobrym dla pomieszczeń każdego metrażu. W dużych, dobrze oświetlonych otwartych przestrzeniach z pewnością możemy pokusić się o zastosowanie czerni, jednak w niewielkich pomieszczeniach kolor ten dodatkowo optycznie je pomniejszy. Jeżeli jednak w tym wypadku zależy nam na czerni, warto skorzystać z porady projektanta wnętrz, który doradzi w jaki sposób i w jakiej ilości ją zastosować, by efekt aranżacyjny był zadowalający, a nie przytłaczający.
Czerń możemy wykorzystać na podłogach i ścianach. Możemy zaakcentować tylko jedną część wybranej ściany lub pokryć ją w całości tym luksusowym kolorem. Możemy użyć farby bądź tapety. W łazience wykorzystajmy czarną glazurę, a w kuchni możemy np. skorzystać z farby tablicowej. Czerń, jako barwa wyrazista, posłuży doskonale za tło do wyeksponowania różnych elementów wyposażenia: regałów, obrazów lub ceramiki. Warto rozważyć też rozwiązanie bezpieczniejsze, a mianowicie dobór czarnych dodatków. Mogą to być meble lub blaty kuchenne czy tekstylia.
Czerń nie lubi samotności
Pamiętajmy, że aby ożywić czarne wnętrza, koniecznie musimy wprowadzić do nich elementy lżejsze i jaśniejsze. Warto postawić na dodatki w jednym konkretnym kolorze lub zastosować akcesoria wielobarwne. Czerń bardzo dobrze kontrastuje z bielą, ale też z czerwienia czy fioletem.
Dobrze przemyślana aranżacja i wystrój wnętrza pozwolą nam na zastosowanie czerni jednocześnie na ścianie i podłodze, bez wrażenia przytłoczenia. Jeśli więc decydujemy się na czerń, najlepiej zawczasu przemyślmy również kwestie dodatków, które będą miały do spełnienia w takim ciemnym wnętrzu niebagatelną rolę.
A o tym, w jaki sposób wybrać farbę do wnętrz przeczytacie tutaj.
Nadesłał:
Majkel007
|