Kolory w biurze – pomagają efektywniej pracować i dobrze się czuć


Kolory w biurze – pomagają efektywniej pracować i dobrze się czuć
2017-06-20
Jakie barwy powinny dominować w biurze by pracownicy czuli się w jego przestrzeni lepiej i wydajniej realizowali swoje obowiązki?

Psycholodzy koloru mają na ten temat wiele teorii - od ogólnych zasad - znajdujących zastosowanie nie tylko w biurowych przestrzeniach, po dopasowanie kolorystycznej tonacji do branży w której pracuje firma. Jedno jest pewne - ta kolorystyka nie może być dziełem przypadku. Eksperci z EVERSPACE podpowiadają jak opanować kolor we wnętrzu!


Choć to jak odbieramy kolory i jak na nie reagujemy jest sprawą indywidualną, nie da się ukryć, że oddziałują one na nas i naszą psychikę. Kolory ścian, mebli, podłóg i innych elementów wyposażenia mają więc niebagatelny wpływ na to, jak funkcjonujemy w danej przestrzeni - zwłaszcza gdy musimy spędzić tam 8 godzin dziennie.

Generalna zasada dotycząca kolorystyki biur jest dość prosta: powinny w nich dominować kolory ciepłe, jasne i niezbyt nasycone. Ciepłe kolory sprawiają, że wnętrza są przytulne. Jasne poprawiają nastrój, zwłaszcza w pomieszczeniach gdzie brakuje światła naturalnego, pastelowe i złamane odcienie są delikatne i nie oddziałują na nas tak intensywnie, jak barwy czyste. Ta sama zasada pokazuje czego należy unikać: barwy chłodne stosowane w nadmiarze sprawiają, że wnętrze odbieramy jako nieprzytulne, dlatego nawet jeśli je stosujemy warto je zrównoważyć akcentami w kolorach ciepłych. Ciemne ściany, podłoga i meble potrafią dać przytłaczający efekt, którego nie zrównoważy nawet oświetlenie. Z kolei zbyt dużo żywych barw - czy to pojedynczo czy też różnych -będzie nas rozpraszać. Szczególnie niebezpieczny jest kontrast kolorów dopełniających się np. zieleni i czerwieni, żółci i niebieskiego.

Zgodnie z ogólnymi zasadami stosowania kolorów jedną z najlepszych barw do biur powinien być niebieski - sprzyjający skupieniu, pracy umysłowej, uspokajający. To na pewno dobry wybór do sali konferencyjnej, miejsca szkoleń czy do pokoi pracowników wykonujących szczególnie odpowiedzialne zadania. Niebieskim można też „wychłodzić" wizualnie pomieszczenia zbyt ciepłe, np. pokoje od południowej strony. Niebieski - podobnie jak w przypadku ubrań - ma też wiele pozytywnych konotacji - to barwa, którą lubi większość ludzi, która wzbudza zaufanie i kojarzy się z profesjonalizmem. Dlatego warto ją zastosować w urzędzie, w banku, biurze firmy ubezpieczeniowej.

Podobnie wpływa na nas zieleń. Zgodnie z najnowszymi tendencjami najlepiej ją zastosować w postaci żywych roślin. Efektowne zielone ściany, obsadzone zielenią pojemniki czy po prostu pojedyncze kwiatki stojące na biurkach nie tylko pozytywnie wpływają na nasz nastrój, ale także poprawiają jakość powietrza w biurach, ich mikroklimat, neutralizują szkodliwe substancje. Warto więc wykorzystywać ich dobroczynny wpływ. Zieleń jako kolor ścian czy innych elementów wyposażenia daje wrażenie czystości, przestrzenności - oczywiście w postaci jasnych, pastelowych odcieni. Dlatego projektanci chętnie stosują ją w szpitalach, placówkach medycznych, szkołach.

Czerwień to jeden z najintensywniej oddziałujących na nasz organizm barw. Atawistycznie kojarzymy ją z krwią, zagrożeniem, dlatego „napędza" nasz organizm do działania - podnosi ciśnienie, przyspiesza puls. Nic dziwnego, że tak intensywny bodziec lepiej dawkować ostrożnie. Są jednak miejsca, gdzie odrobina czerwonej energii nie zaszkodzi - stanowiska obsługi klienta, punkty serwisowe - zwłaszcza w branży spedycyjnej, motoryzacyjnej, transportowej.  To także dobry kolor do przestrzeni „hot desking", czyli miejsc gdzie pracują tymczasowo pracownicy zazwyczaj spędzający większość czasu w terenie: serwisanci, kurierzy, doradcy techniczni, monterzy.

Uniwersalne i eleganckie są kolory ziemi: brązy, beże, piaskowe żółcie, ciepłe szarości, złamane biele. Takie barwy dobrze też wpływają na naszą psychikę, bo znamy je z naszego naturalnego otoczenia od tysięcy lat. To świetny wybór jeśli chodzi o kolory bazowe, dominujące w przestrzeni, ale warto dodać do nich kilka bardziej żywych akcentów. Zawsze modne i stylowe są dobrym wyborem do pomieszczeń reprezentacyjnych, gabinetów - miejsc, których wyposażenie wiąże się z większymi wydatkami.

Żółty i pomarańczowy w wersji nasyconej najlepiej stosować w wyłącznie postaci akcentów ożywiających wnętrza i towarzyszących innym barwom. Znacznie lepiej sprawdzą się w wersjach pastelowych, przełamanych - ocieplą przestrzeń, zrównoważą chłodne barwy.

Co jeszcze warto wiedzieć o kolorach w biurach? Na pewno warto unikać błędów, które jeszcze niedawno determinowały wygląd takich przestrzeni, np. nachalnego stosowania firmowej kolorystyki. Równie niekorzystny efekt daje rygorystyczne trzymanie się tego samego zestawienia kolorów w całym biurze, niezależnie od rodzaju pomieszczenia i charakteru pracy która jest tam wykonywana - całość jest wtedy nudna i przytłaczająca, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z większym pomieszczeniem czy budynkiem.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo na www.everspace.pl

Nadesłał:

OKK!

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    ~Robert, 2017-07-03 12:27:10

    Jak najbardziej kolor zielony uspokaja i dodaje energii do pracy, dlatego w naszym biurze zrobiliśmy zieloną ścianę, która to pomaga naszym pracownikom. Polecam firmę http://divinegreen.pl/oferta/zielona-sciana/


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl