Komfortowa łazienka dla każdego
Współczesna łazienka powinna zapewniać komfort wszystkim użytkownikom, niezależnie od wieku i sprawności fizycznej. Dlatego producenci starają się oferować rozwiązania, które nie tylko dobrze wyglądają, ale są również optymalnie dostosowane do potrzeb wszystkich generacji domowników.
Łazienka bez barier to tylko jeden wymiar tego problemu. Drugą kwestią są funkcjonalne produkty, ułatwiające życie ludziom w każdym wieku. Na co jednak powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i jak powinna wyglądać komfortowa łazienka?
Jeśli łazienka ma spełniać wymagania użytkowników w każdym wieku, trzeba zwrócić uwagę na ich potrzeby już na etapie planowania. Podstawowe kwestie to funkcjonalny design i wystarczająca ilość miejsca do swobodnego poruszania się. Kiedy mamy już odpowiedni projekt, urządzenie komfortowej łazienki dla różnych pokoleń jest stosunkowo proste w realizacji, zarówno w przypadku budowy „od zera”, jak i podczas modernizacji. Na rynku dostępne są niezbędne rozwiązania techniczne i szeroka oferta produktów sanitarnych o różnorodnym designie.
Wanna czy prysznic?
Często pierwsze pytanie podczas planowania łazienki brzmi: wanna czy prysznic? W kontekście komfortowej łazienki dla wszystkich pokoleń odpowiedź jest prosta: i jedno i drugie. Zarówno wanna jak i prysznic spełniają specyficzne wymagania różnych generacji. Dla dzieci wanna jest jednocześnie miejscem do mycia i placem zabaw. Dorośli natomiast korzystają z niej kiedy chcą się odprężyć albo zregenerować ciało w przypadku dolegliwości zdrowotnych. Inni członkowie rodziny nie wyobrażają sobie z kolei poranku bez pobudzającego prysznica. Z wiekiem coraz ważniejszy staje się temat łazienki bez barier. Jeżeli cała strefa mokra zaaranżowana została na poziomie podłogi, nie tylko powiększa to optycznie przestrzeń, ale jest również inwestycją na przyszłość. Szczególnie, jeśli od samego początku pomyślano o miejscu do siedzenia pod prysznicem w formie wbudowanego siedziska lub klasycznego siedzenia rozkładanego montowanego na ścianie. Rozkładane siedzenie i uchwyty można obecnie w subtelny sposób zintegrować i dopasować formą do reszty wyposażenia. Uchwyty są przydatne również w przypadku wanny, zwiększając bezpieczeństwo podczas wchodzenia i wychodzenia.
Wygodne korzystanie z WC
Kolejną kluczową kwestią podczas planowania łazienki jest umiejscowienie WC. Eksperci doradzają by, jeśli tylko mamy wystarczającą ilość miejsca, umieścić toaletę w osobnym pomieszczeniu lub przynajmniej schować ją za przesuwanymi drzwiami. Innym problemem jest wysokość montażowa miski ustępowej, która ma zasadniczy wpływ na komfort użytkowania. Dzieciom jest zdecydowanie wygodniej, jeśli miska jest zawieszona niżej. Dorośli, a szczególnie osoby starsze, wolą gdy znajduje się ona nieco wyżej, ponieważ ułatwia to wstawanie. Dlatego firma Viega oferuje specjalny stelaż z serii Viega Eco Plus z możliwością indywidualnego dopasowania wysokości zawieszenia ceramiki. Za pomocą przycisku przesuwamy miskę o 8 cm w górę lub w dół, bez żadnej elektroniki.
Inteligentne rozwiązania łazienkowe
Podczas projektowania łazienki warto również zwrócić uwagę na produkty, które ułatwiają życie i podnoszą komfort. Zaawansowane technicznie rozwiązania muszą być jednocześnie proste w obsłudze. Dobrym przykładem są sterowane elektronicznie armatury wannowe z serii Multiplex Trio E firmy Viega, które czuwają nad właściwą temperaturą wody podczas napełniania wanny, a po osiągnięciu zaprogramowanego poziomu wody automatycznie odcinają dalszy jej dopływ. Inne inteligentne rozwiązania mogą pozostawać niewidoczne dla oka, tak jak nowoczesne podtynkowe elementy instalacyjne, pozwalające dowolnie zaaranżować zabudowę bez żadnych kompromisów i dopasować ją do indywidualnych potrzeb. Warto również zwrócić uwagę na bezdotykowe systemy uruchamiające spłukiwanie, które zdecydowanie podnoszą poziom higieny i komfort użytkowania. Firma Viega oferuje tutaj bezdotykowe płytki uruchamiające Visign for More sensitive, których dodatkowym atutem jest unikalne wzornictwo wyróżnione licznymi nagrodami w dziedzinie designu.