Kominek na pellet czy kominek standardowy?
Od lat kominki uchodzą za jedno z najładniejszych źródeł ciepła w naszych domach i mieszkaniach. Bogato zdobione piaskowcem, nowocześnie zbudowany jakby w ścianę czy też kamienne, obłożone drewnianymi deskami u szczytu – te piece z pewnością robią wrażenie na każdym.
Niestety nie każdy może wstawić lub wybudować tradycyjny kominek. Najczęstszymi przeszkodami są brak komina w pokoju dziennym, drewniana podłoga, niewielki rozmiar pomieszczenia, brak możliwości składowania drewna opałowwego czy po prostu niechęć do rozpalania i podkładania kilka razy w dzień i w nocy opału do paleniska.
Na szczęście dzisiaj można kupić kominki na pellet, które w przeciwieństwie do tradycyjnych nie są tak wymagające. Do największych wad kominków tradycyjnych należą: wysoki koszt drewna opałowego, brak możliwości regulowania temperatury, konieczność częstego usuwania popiołu i czyszczenia komina, zapach dymu, trudność w montażu - zwłaszcza instalacji rozprowadzających ciepło z kominka po całym domu, taki kominek nie może też być jedynym źrodłem ciepła. Dla porównania koszt pelletu to około 15 zł za 15 kg worek, a z 1 tony pelletu zostaje tylko 2 kg popiołu, co oznacza iż popiół wynosić będziemy raz na miesiąc. Kominki na pellet wyposażone są w programator, dzięki któremu uruchamiamy kominek i ustawiamy temperaturę na 24 h lub 7 dni. Żeby dołożyć pellet do paleniska nie musimy otwierać komory kominka, wystarczy zasypać go do podajnika, który jest autonomiczny, dzięki czemu w domu nigdy nie poczujemy zapachu spalenizny. Kominek na pellet wystarczy podłączyć jedną rurą odprowadzającą spaliny i pod gniazdko elektryczne, aby sterownik mógł działać. Tego typu kominki z powodzeniem mogą być jedynym źrodłem ciepła w domu lub w mieszkaniu, a ponadto można znaleźć modele z płaszczem wodnym, które ogrzewać będą wodę użytkową i mieszkanie po prostu grzejnikami.
Z kolei zaletami kominków tradycyjnych są ich dekoracyjny wygląd, możliwość zabudowy czy tani koszt zakupu. Co prawda kominki na pellet mogą przybierać nowoczesne formy, wygląd starych piecy kaflowych czy być obłożone porcelanowymi kaflami dla imitacji kamienia, ale są to modele wolnostojące. Tradycyjne wkłady kominkowe można zabudować i zrobić z nich integralną część ściany przez co wyglądają bardziej okazale. Nadal wkład kominkowy kosztuje mniej niż kominek na pellet, jednak wkład trzeba zbudować i poprowadzić odpowiednią instalację co w sumie zrównuje ceny. Największymi zaletami kominków na pellet są: możliwość automatycznego rozpalania, możliwość ustawienia konkretnej temperatury, ogrzewają mieszkanie w kilka minut, zasypywanie opału raz dziennie (w zależności od ustawionej wydajności i pojemności podajnika), brak konieczności codziennego wynoszenia popiołu, można w nich palić przez cały rok, nie emitują CO2 do atmosfery, nadają się do postawienia w domu, w mieszkaniu (nawet kawalerce), w miejscu pracy, a nawet w magazynach czy warsztatach.