Kompania Piwowarska przestrzega praw człowieka i zarządza różnorodnością w firmie


Kompania Piwowarska przestrzega praw człowieka i zarządza różnorodnością w firmie
2012-12-10
Przestrzeganie praw człowieka zazwyczaj kojarzy się konfliktami zbrojnymi i międzynarodową polityką. Tymczasem to zagadnienie dotyczy – choć w innej skali – każdego pracownika i pracodawcy. Warto zwrócić na nie uwagę w Dzień Praw Człowieka, obchodzony 10 grudnia.
Zagwarantowanie przestrzegania praw człowieka powinno być celem każdej firmy, która chce być postrzegana jako atrakcyjne miejsce pracy, przyciągać do siebie najlepszych specjalistów i budować zdrowe, trwałe relacje z lokalnymi społecznościami. Jest to wyzwanie zwłaszcza dla firm wielonarodowych, takich jak Grupa SABMiller, która jest obecna w ponad 75 krajach na sześciu kontynentach. Działalność na skalę globalną umożliwia wymianę wiedzy i doświadczeń, ale jednocześnie trzeba mieć świadomość, że w ramach jednej grupy występuje wiele różnorodnych kultur narodowych i różnice w systemach prawnych, normach i tradycjach, które należy szanować. 
 
Bycie liderem zobowiązuje
Na międzynarodowych koncernach – zwłaszcza tych, które działają zgodnie z zasadami United Nations Global Compact (UNCG) – spoczywa obowiązek zarówno przestrzegania praw człowieka, jak i ich promowania. Dodatkowo Kompanię Piwowarską, jako spółkę należąca do SABMiller, do poszanowania praw człowieka zobowiązuje jeden z 10 priorytetów zrównoważonego rozwoju przyjętych przez całą Grupę. SABMiller w zakresie praw pracowniczych respektuje zapisy Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ, Trójstronnej Deklaracji Zasad Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO), dotyczącej przedsiębiorstw wielonarodowych i polityki socjalnej, Głównej Konwencji ILO w sprawie norm pracy oraz Wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych. W związku z tym Grupa SABMiller i Kompania Piwowarska gwarantują swoim pracownikom: wolność zrzeszania się oraz uznanie prawa do układu zbiorowego pracy, zakaz pracy przymusowej, zniesienie pracy dzieci, nietolerowanie dyskryminacji, uczciwe i konkurencyjne wynagrodzenie i świadczenia, bezpieczeństwo i higienę pracy, bezpieczeństwo pracowników oraz zobowiązania względem społeczności. 
 
„Nasi ludzie stanowią naszą najtrwalszą przewagę” 
To jedna z wartości Kompanii Piwowarskiej, która towarzyszy firmie od początku jej istnienia, a efektem jej realizacji jest troska o pracowników. W KP nie tylko przestrzegane są prawa człowieka, ale także zarządza się różnorodnością, do czego firma zobowiązała się, podpisując w lutym 2012 r. Kartę Różnorodności. To międzynarodowa inicjatywa wspierana przez Komisję Europejską i realizowana w krajach UE, będąca pisemnym zobowiązaniem organizacji do wdrożenia skutecznych rozwiązań na rzecz rozwoju polityki równego traktowania i zarządzania różnorodnością w miejscu pracy oraz ich upowszechniania wśród partnerów biznesowych i społecznych. Polska wersja Karty Różnorodności powstała dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Forum Odpowiedzialnego Biznesu, a honorowym patronatem objęły ją Minister Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania, oraz prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.
 
Do chwili obecnej do projektu przystąpiło kilkadziesiąt firm, jednak Kompania Piwowarska, jako partner strategiczny FOB, była jednym z 14 pierwszych sygnatariuszy polskiej Karty Różnorodności. Jesteśmy z tego niezmiernie dumni – mówi Małgorzata Walędzińska-Półtorak, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej.
 
Wspomniany dokument wykracza poza przepisy polskiego Kodeksu pracy i tzw. ustawy równościowej, obligując sygnatariuszy do wprowadzenia monitoringu antymobbingowego i antydyskryminacyjnego, wskazania osoby lub zespołu koordynującego zarządzanie różnorodnością w organizacji, cyklicznej edukacji wszystkich osób zatrudnionych w firmie czy wreszcie raportowania o podjętych działaniach i ich rezultatach. Warto podkreślić, że Kompania Piwowarska, dając dowód szeroko rozumianej odpowiedzialności społecznej, dba o poszanowanie praw człowieka nie tylko wewnątrz własnej organizacji, ale także w całym łańcuchu wartości.
 
W filozofii biznesu KP dużą rolę odgrywa – oprócz wymienionych już wartości – przestrzeganie zasad etycznych w organizacji, co przekłada się na jej wizerunek. Wszyscy pracownicy Kompanii Piwowarskiej mają nie tylko prawo, ale także obowiązek podania w wątpliwość ewentualnych nieetycznych zachowań i zgłaszania ich przełożonym. Dotyczy to także wszelkich podmiotów współpracujących z firmą. W tym celu opracowane zostały Ogólne Warunki Postępowania, które stanowią dopełnienie obowiązującego już Kodeksu Postępowania i Planu reagowania na zgłoszenia przypadków naruszenia zasad etyki. Ponadto od 1 sierpnia Komisja ds. Etyki w KP – która wcześniej miała charakter doraźny – funkcjonuje jako komisja stała, zajmując się wszystkimi sprawami dotyczącymi etyki, aktywnie promując standardy etyki w KP oraz służąc jako organ konsultacyjno-doradczy dla wszystkich pracowników. Przewodniczącym Komisji ds. Etyki jest Paweł Sudoł, który przez wiele lat piastował stanowisko prezesa Kompanii Piwowarskiej. 
 
Więcej informacji na temat poszanowania praw człowieka, zarządzania różnorodnością i etyki w Kompanii Piwowarskiej można znaleźć w najnowszym Raporcie zrównoważonego rozwoju: http://www.kp.pl/documents/article/SD_raportKP_2012.pdf
 

 

Nadesłał:

Kompania Piwowarska

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl