Konstrukcje budynków
W konstrukcjach różnych budynków mamy bardzo często zastosowane specjalne przerwy dylatacyjne lub robocze, które mają określoną funkcję konstrukcyjną. Są one niezbędne, szczególnie w obiektach nośnych, takich jak wiadukty, mosty itp. Jednak takie rozwiązania wymagają odpowiedniego zabezpieczenia.
Szczeliny dylatacyjne mają różne funkcje i przeznaczenie. Mogą mieć za zadanie rozładowanie naprężeń, które wynikają z ruchu konstrukcji lub z jej użytkowania, na przykład przez dużą ilość przejeżdżających samochodów. Wówczas, dzięki takiemu zastosowaniu mamy pewność, że nie będzie dochodzić do uszkodzenia konstrukcji. Potrzebne jest jednak uszczelnianie dylatacji, mające na celu uodpornienie na korozję i inne czynniki.
Szczeliny robocze czy dylatacyjne są niezbędnym elementem również w przypadku jeśli chcemy zmniejszyć opór, jaki powstaje w wyniku podnoszenia się temperatury. Wówczas konstrukcja narażona jest na odkształcenia, a w wyniku tego potrzebne są prace naprawiające nawierzchnię, co generuje duże koszty. Mamy także problem z zamarzaniem nawierzchni przy niskich temperaturach, co skutkuje większym naprężeniem, a w wyniku tego również łatwiejszym uszkodzeniem nawierzchni czy konstrukcji.
Samo uszczelnianie dylatacji jednak ma tu duże znaczenie, ponieważ brak owej izolacji może prowadzić do uszkodzenia przerw czy szczelin, a w wyniku tego nie będą dobrze spełniać swoich funkcji. Uszczelnianie zazwyczaj wykonuje się przez wprowadzenie węży iniekcyjnych w szczeliny dylatacyjne, a po ich zagęszczeniu betonem, węże wypełniane są substancją uszczelniającą. Dzięki temu mamy pewność, że szczeliny nie będą napełnione wodą.
Jak widać budowle i różnego rodzaju obiekty są bardzo złożone i trudno jest dostrzec tą złożoność konstrukcji gołym okien. Wielką pracę wykonują konstruktorzy i podziwiamy ich pracę.
Nadesłał:
l.nowak1815
|