KONWENT AHEC 2011 W WARSZAWIE PRZEDSTAWIA MOŻLIWOŚCI RYNKOWE DLA AMERYKAŃSKIEGO DREWNA LIŚCIASTEGO


KONWENT AHEC 2011 W WARSZAWIE PRZEDSTAWIA MOŻLIWOŚCI RYNKOWE DLA AMERYKAŃSKIEGO DREWNA LIŚCIASTEGO
2011-11-15
W dniach 27 i 28 października 2011 roku w Warszawie odbył się Europejski Konwent AHEC (Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego, www.americanhardwood.org).

Po raz pierwszy w historii spotkanie miało miejsce w Polsce i zgromadziło imponującą liczbę 170 delegatów pochodzących z ponad 20 krajów z całego świata.

Organizowany co dwa lata Konwent AHEC  jest bardzo ważnym międzynarodowym spotkaniem przedstawicieli przemysłu drzewnego. W trakcie Konwentu prezentowane są prognozy oraz informacje na temat trendów rynkowych dotyczących przemysłu drewna liściastego, które w przyszłości będą miały wpływ na działalność firm z tego sektora. Konwent AHEC stanowił także znakomitą okazję do nawiązywania kontaktów biznesowych.

Tegoroczny Konwent AHEC odbywał się pod hasłem „Odnawialne zasoby amerykańskiego drewna liściastego - nowe możliwości współpracy rynkowej", które znalazło odzwierciedlenie w licznych odczytach, prezentacjach oraz warsztatach. Mike Snow, dyrektor wykonawczy AHEC z Waszyngtonu zaprezentował prowadzone z pasją na świecie działania AHEC, które promują amerykańskie drewno liściaste. Przypomniał także delegatom, że lokalne biura AHEC służą pomocą przedstawicielom rynku drzewnego, udostępniając aktualne informacje techniczne, opisy projektów z wykorzystaniem amerykańskiego drewna liściastego, a także organizując seminaria dotyczące klasyfikacji jakościowej tego surowca.

„Drewno jako surowiec ma przed sobą unikalne możliwości rynkowe. Europa jest bardzo ważnym i perspektywicznym rynkiem oraz wyznacza kierunki w zakresie innowacji i rozwoju technologii związanych z obróbką drewna, które następnie są powielane na świecie. W ten sposób amerykańskie drewno liściaste znajduje nowe zastosowania, na przykład w konstrukcjach budynków, stolarce zewnętrznej oraz innych wyrobach stolarskich przeznaczonych do użytku zewnętrznego" - powiedział Mark Snow.

David Venables, dyrektor AHEC na Europę moderował dyskusję poświęconą zwiększającemu się udziałowi amerykańskiego drewna liściastego w rynku europejskim. W trakcie debaty poruszono kluczowe kwestie, począwszy od zwiększającej się podaży na rynku mieszkaniowym i związanej z nią tendencji do modernizacji mieszkań w Niemczech, gdzie ludzie raczej inwestują w domy i mieszkania niż powierzają oszczędności bankom, aż po charakteryzujący się zmiennym zapotrzebowaniem rynek włoski, gdzie dobrze przyjmowana jest różnorodna i elastyczna oferta amerykańskiego drewna liściastego.

Rupert Oliver z firmy doradczej Forest Industries Intelligence oraz Rachel Butler, doradca ds. zrównoważonego rozwoju przy Europejskiej Federacji Handlu Drewnem (European Timber Trade Federation) przedstawili szczegóły dotyczące rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej (EUTR), ustanawiającego obowiązki podmiotów wprowadzających do obrotu drewno i produkty z drewna w zakresie potwierdzenia legalności surowca. Rozporządzenie wchodzi w życie 3 marca 2013 roku. Zastanawiali się także nad tym czy stanowi ono szansę zwiększenia udziału w rynku amerykańskiego drewna liściastego. Rupert Olivier wyjaśnił, że eksporterzy amerykańskiego drewna liściastego będą mogli w stosunkowo prosty sposób spełnić wymogi europejskiego rozporządzenia.

„Rozporządzenie nie różni się znacząco od amerykańskiej ustawy the Lacey Act. Potrzebne informacje są już dostępne i stanowią część danych, które są wymagane, aby amerykańskie drewno liściaste mogło być eksportowane do Europy" - powiedział Rupert Olivier.

Studium Seneca Creek będące niezależnym raportem przygotowanym na zlecenie AHEC w 2008 roku pokazuje, że istnieje znikome ryzyko, że amerykańskie drewno liściaste pochodzi z nielegalnych źródeł. Rupert Olivier powiedział, że „Europejscy importerzy amerykańskiego drewna liściastego będą musieli tylko potwierdzić, że drewno rzeczywiście pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, wykorzystując w tym celu istniejące i standardowe dokumenty wystawiane na potrzeby eksportu, czyli faktury oraz świadectwa fitosanitarne. Dzięki temu zostanie dowiedzione, że analiza due diligence jest zgodna z rozporządzeniem EUTR".

W trakcie innej dyskusji panelowej zastanawiano się nad tym, czy ocena cyklu życia (LCA) drewna może zadecydować o przewadze rynkowej amerykańskiego drewna liściastego nad innymi materiałami. Paneliści doszli do wniosku, że „tak". Ocena cyklu życia amerykańskiego drewna liściastego przeprowadzona przez firmę doradczą PE International pokazuje, że począwszy od wycinki drzew, aż po dostarczenie drewna klientom w Europie i Azji, poziom emisji dwutlenku węgla podczas transportu tego surowca jest zniwelowany dzięki ilości dwutlenku węgla zmagazynowanej w tarcicy z amerykańskiego drewna liściastego.

Rupert Olivier zaznaczył, że wkrótce zostaną wprowadzone Deklaracje Środowiskowe Produktu (Environmental Product Declarations), czyli łatwe do zrozumienia informacje nt. produktów, które przypominają dane umieszczane na etykietach produktów żywnościowych. „Deklaracje Środowiskowe Produktu są już wymagane w przypadku wyboru materiałów stosowanych do konstruowanych w Europie budynkach, aby móc otrzymać brytyjski certyfikat BREEAM oraz Niemiecki Certyfikat Budownictwa Zrównoważonego (DGNB). Obecnie rząd francuski pracuje nad projektem ustawy, w wyniku której Deklaracje Środowiskowe Produktu mają stać się obowiązkowe w przypadku wszystkich wyrobów przeznaczonych dla konsumentów. Deklaracje Środowiskowe Produktu przeciwdziałają zjawisku „greenwash", czyli kreowaniu proekologicznego wizerunku firmy, która w rzeczywistości wywiera szkodliwy wpływ na środowisko. Zapobiegają także rzekomym roszczeniom, formułowanym w oparciu o jednostkowe przypadki lub niewiarygodne dowody, wysuwanym przez dostawców materiałów. Ocena wpływu amerykańskiego drewna liściastego na środowisko jest dokonywana na wszystkich etapach, począwszy od lasu, a skończywszy na dostarczeniu drewna klientom w Europie. Inne materiały muszą spełniać takie same standardy".

„Wierzymy, że w przyszłości ustawy i rozporządzenia wymuszą znaczącą zmianę na rynku, a wyniki naszego obecnego badania dotyczącego oceny cyklu życia (LCA), rozwieją wszelkie wątpliwości dotyczące amerykańskiego drewna liściastego" - podsumował David Venables.

Jameson French, prezes firmy Northland Forest Products podsumował sesję słowami: „Musimy przekazać światu informację, że drewno jest najbardziej «zielonym materiałem» wykorzystywanym w budownictwie" i fakt ten można potwierdzić dowodami naukowymi.

Neil Summers z firmy Timber Dimension przedstawił poparte wynikami aktualnych badań informacje na temat możliwości większego wykorzystywania amerykańskiego drewna liściastego na zewnątrz budynków.

Natomiast Ruth Slavid, dziennikarka zajmująca się architekturą oraz Belinda Cobden-Ramsay z europejskiego biura AHEC, przybliżyły olbrzymi potencjał, który tkwi w amerykańskim czerwonym dębie w przypadku jego zastosowań strukturalnych. Omówiły to zagadnienie na przykładzie procesu projektowania i realizacji ambitnego projektu „Timber Wave", czyli 12-metrowej konstrukcji z amerykańskiego czerwonego dębu, zaprojektowanej przez biuro architektoniczne AL_A i wykonanej przez firmę Arup. Została ona zamówiona przez AHEC z okazji Festiwalu Designu w Londynie.

David Venables podsumował Europejski Konwent AHEC 2011 w Warszawie słowami: „Rolą Konwentu AHEC jest dostarczanie użytecznych i unikalnych informacji tak, aby pomóc zarówno firmom z Europy, jak i przedstawicielom przemysłu amerykańskiego drewna liściastego w planowaniu działań oraz rozwiązywaniu trudnych zagadnień, takich jak np. nadchodzące regulacje prawne oraz kwestie związane z zastępowaniem materiałów i gatunków drewna". Ponadto David Venables podkreślił kwestię stale zwiększającego się potencjału amerykańskiego drewna liściastego.

Więcej informacji oraz przykładów zastosowania amerykańskiego drewna liściastego znajduje się na stronie: www.americanhardwood.org.

Informacje o AHECStowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) jest wiodącą, międzynarodową organizacją handlową, która reprezentuje amerykański przemysł drewna liściastego, w tym głównych eksporterów oraz wszystkie kluczowe stowarzyszenia zrzeszające producentów amerykańskiego drewna liściastego. AHEC koncentruje się na dostarczaniu informacji na temat dostępnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego, źródeł jego pochodzenia oraz oferowanych produktów architektom, projektantom oraz użytkownikom końcowym. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www.americanhardwood.org.

Nadesłał:

Jarosław Soroczyński

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl