Coś do jedzenia
Jedną z podstawowych rzeczy, bez których trudno się obejść, jest karma dla kota. Jeśli pod swój dach przyjmujemy małego kotka, to karma ma być przeznaczona dla kociąt. Różni się zdecydowanie od tej dla dorosłych kotów, ponieważ dostarcza wszystkich niezbędnych składników do prawidłowego ich rozwoju.
W przypadku dużych kotów mowa tu o zbilansowanej diecie. Właściwe karmienie jest niezwykle istotne, aby pupile były zdrowe. Lepiej nie podawać im jedzenia domowego, ponieważ może im zaszkodzić.
Kocie miseczki
Dobrze jeśli kot ma swoją miskę, a raczej miski. Najlepiej zaopatrzyć się w trzy sztuki do karmy suchej, mokrej i wody. W sklepach zoologicznych można kupić łączone miseczki lub pojedyncze sztuki, jak kto woli.
Kuweta i te sprawy
Kot to nie pies. Swoje potrzeby fizjologiczne załatwia w kuwecie, dlatego dobrze się w nią zaopatrzyć, zanim kot zagości w domu.
Jeśli są to kotki z hodowli, zazwyczaj już wiedzą po co jest kuweta i jak z niej korzystać. Kociaki zgarnięte z ulicy trzeba nauczyć jak z nią postępować. Są różne ich rodzaje, na początek wystarczy kuweta otwarta, tzn. bez dachu.
Nieodłącznym elementem kuwety jest żwirek. Są różne rodzaje żwirku. W przypadku kiedy mamy do czynienia z kotem rasowym, warto hodowcę podpytać do jakiego jest kot przyzwyczajony. Dla małych kociąt najlepszy będzie drobnoziarnisty żwirek.
Pomimo że koty to czyste stworzenia, jednak trzeba sprzątać to, co pozostało w kuwecie. Dlatego dobrze mieć w zanadrzu specjalne łopatki, które znacznie ułatwią sprzątanie kociej toalety.
Niekoniecznie, ale warto mieć
Innym elementem wyprawki, być może niekoniecznym, ale czasami bardzo pożytecznym są transportery. Pomogą nam przewieźć kota np. do weterynarza.
Są różne rozdaje transporterów, ale najlepszym rozwiązaniem wydają się być te, wykonane z tworzywa sztucznego. Są sztywne i wytrzymałe, a kociakowi na pewno nic się w nich nie stanie.
Na swoje miejsce
Można zaopatrzyć się także w legowisko dla kota, które będzie stanowić jego azyl, a zarazem miejsce do spania. Nierzadko koty śpią z ich właścicielami w łóżku, ale jest to niehigieniczne, więc lepiej od małego je przyzwyczajać do legowiska.
Coś do drapania
Koty drapią wszystko co się da. Nowe meble, skórzane obicia stanowią raj dla kotów. Dlatego warto im zapewnić atrakcyjną alternatywę w postaci drapaków. Mają różne kształty i rozmiary. Mogą być wykonane z tektury, sizalu lub innych tworzyw.
Pielęgnacja jest ważna
Odpowiednia karma dla kota sprawia, że futerko będzie lśnić. Nie oznacza to jednak, że na tym kończy się jego pielęgnacja. Warto zaopatrzyć się w szczotki do sierści, a także szampon, jeśli kot się ubrudzi i trzeba będzie go wykąpać.
Coś do zabawy
Koty to bardzo rozrywkowe zwierzęta. Uwielbiają bawić się i psocić. Potrafią mieć frajdę ze zwykłego worka foliowego. Jednak, żeby im urozmaicić zabawę, warto kupić parę akcesoriów. Mogą być to specjalne tunele, szeleszczące zabawki lub lasery, które koty uwielbiają.
Witaminy dla pupili
W przypadku problemów ze zdrowiem, zwykła karma do kotów nie wystarczy. Być może będą potrzebne specjalne witaminy i odżywki, które będą wspomagać leczenie. Wtedy warto skonsultować to z weterynarzem, który dobierze odpowiednie suplementy diety dla kota.
Kocia literatura
Dla osób, które po raz pierwszy będą mieć w domu zwierzaka, przydatne mogą okazać się książki lub czasopisma kotach. Jeśli decydujemy się na kota rasowego, powinny stanowić niezbędnik.
Można dowiedzieć się z nich o różnych dolegliwościach dotykających koty, a także o ich zwyczajach i zachowaniach.
Niektóre z wymienionych powyżej rzeczy są naprawdę niezbędne jak właściwa karma dla kota. Z kolei inne mogą być tylko dodatkiem i z powodzeniem zastąpione czymś innym np. transportery. Nie mniej jednak warto rozważyć co powinniśmy mieć już, a co później ewentualnie można dokupić.