Kradzież dokumentów. Jak uniknąć przykrych konsekwencji?
Sprzęt RTV, biżuteria, dzieła sztuki czy gotówka to nie jedyne przedmioty, które padają łupem włamywaczy.
Wbrew pozorom ich zainteresowaniem cieszą się również dokumenty, takie jak dowód osobisty, prawo jazdy czy karty płatnicze. Sprawdź, jakie konsekwencje może nieść za sobą ich utrata, gdzie należy zgłosić ich zaginięcie oraz jak uzyskać nowe.
Według danych GUS* w Polsce na koniec 2014 r. było 14 mln mieszkań, z czego najwięcej z nich znajdowało się w pięciu największych polskich miastach, tj.: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu. Jak wynika ze statystyk, z roku na rok przybywa mieszkań, a chętnych na ich zakup nie brakuje. Zanim jednak zdecydujemy się na własne M często okresem przejściowym jest wynajem. Dla wielu osób zakup mieszkania wiąże się ze stabilizacją. To właśnie dopiero wtedy zaczynają one zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo. – Fakt, że nie jesteśmy właścicielem mieszkania sprawia, że kwestie bezpieczeństwa spadają na dalszy plan. Takie podejście może przysporzyć wielu problemów, gdyż mieszkanie staje się łatwym łupem dla włamywaczy – mówi Radosław Pallach, ekspert ds. smart home security z firmy Elephant.
Najczęściej zdajemy sobie z tego sprawę po odkryciu włamania. I choć mogłoby się wydawać, że największą materialną stratą w takiej sytuacji będzie dla nas kradzież sprzętu elektronicznego, biżuterii, czy innych wartościowych przedmiotów, to nic bardziej mylnego. Łupem złodziei mogą paść także dokumenty. Konsekwencje ich utraty mogą być o wiele bardziej dotkliwe finansowo niż skradziony laptop czy telewizor.
Jak wyjaśnia Radosław Pallach, ograniczenie strat np. tylko do uszkodzonego zamka w drzwiach wcale nie jest takie trudne. – Przede wszystkim należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, m. in. zamykać drzwi mieszkania nawet jeśli idziemy tylko wynieść śmieci, reagować kiedy przy drzwiach sąsiada znajduje się podejrzana osoba, czy też zaopatrzyć się w system alarmowy, który uruchomi głośną syrenę dźwiękową zanim nieproszony gość wejdzie do środka – mówi Radosław Pallach ekspert ds. smart home security z firmy Elephant. Co jeśli jednak włamywaczowi udało się dostać do wewnątrz, a z naszego mieszkania zniknęły nie tylko wartościowe przedmioty, ale również dokumenty?
Najważniejszy pierwszy krok
Jeśli doszło do kradzieży dokumentów należy bezzwłocznie poinformować o tym fakcie odpowiednie instytucje – w przypadku:
- dowodu osobistego: policję, dowolny urząd gminy oraz bank, w którym posiadamy konto,
- prawa jazdy: policję, wydział komunikacyjny starostwa powiatowego oraz bank,
- karty płatniczej: policję oraz bank,
- dowodu rejestracyjnego: policję oraz wydział komunikacji starostwa powiatowego lub urzędu miasta oraz bank,
- paszportu: policję, jeden z punktów paszportowych (przebywając za granicą jednostkę konsularną) oraz bank.
- dowodu osobistego można złożyć poprzez internet lub w dowolnym urzędzie gminy, czas oczekiwania do 30 dni,
- prawa jazdy przyjmuje urząd starostwa powiatowego w miejscu zamieszkania, urząd miasta (jeśli mieszkamy w mieście na prawach powiatu), urząd dzielnicy właściwej dla twojego miejsca zamieszkania (jeśli mieszkamy w Warszawie), czas oczekiwania do 9 dni roboczych od dnia, w którym urząd dostał potwierdzenie opłaty za prawo jazdy,
- karty płatniczej przyjmuje bank, w którym posiadamy konto, czas oczekiwania najczęściej ok. 14 dni,
- dowodu rejestracyjnego przyjmuje wydział komunikacji starostwa lub urzędu miasta właściwego do miejsca zamieszkania, czas oczekiwania do 30 dni,
- paszportu przyjmuje dowolny punkt paszportowy w urzędzie wojewódzkim, czas oczekiwania do 30 dni.
Nadesłał:
dotPR
|