Kradzieże bez skrupułów – coraz bardziej powszechne?


Kradzieże bez skrupułów – coraz bardziej powszechne?
2014-01-31
Polacy coraz częściej boją się opuszczać dom podczas przerw wakacyjnych i zimowych, wpływa na to rosnąca przestępczość i kradzieże, które mają miejsce na niestrzeżonych osiedlach polskich miast.

Według specjalistów http://iknx.pl, zajmujących się zakładaniem systemów alarmowych, Polacy są coraz bardziej świadomi niebezpieczeństwa kradzieży i czasem wolą zostać w domu niż udać się na wakacje. Oczywiście najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest właśnie ubezpieczenie swojego dobytku, założenie systemu alarmowego i na wszelki wypadek poproszenie kogoś z sąsiadów o wpadanie od czasu do czasu, zapalenie świateł i stworzenie wrażenia „sztucznej” obecności, tak, aby nie kusić złodzieja.


Jak jeszcze można się ustrzec przed niechcianą kradzieżą?

Najlepiej nie rozpowiadać o planowanej nieobecności. Porada ta przeczy zasadom zaufania, które powinny panować w każdej sąsiedzkiej społeczności, ale statystyki są jasne i nieubłagane. Większość kradzieży ma miejsce podczas nieobecności właścicieli, co dobitnie świadczy o tym, że w którymś momencie wypłynęła informacja o wyjeździe i skusiła potencjalnego złodzieja.

Sposób polegający na zostawieniu zapalonego światła w mieszkaniu może się wydawać pomocny, ale jest dosyć naiwny. Każdy obserwator zauważy po dłuższej chwili, że tak naprawdę nikt w mieszkaniu nie przebywa i jeśli zechce i tak wykorzysta okazję.

Coraz częściej również w społeczeństwie polskim mamy do czynienia z kradzieżami na tzw. „pomylenie mieszkania” (może to również dotyczyć klatki, piętra itp.). Złodziej wchodzi do otwartego mieszkania w bloku i kradnie pierwsze dobra materialne, które mu się nawiną pod rękę. Jeśli zostanie złapany, tłumaczy się roztargnieniem i pomyłką. Często takich kradzieży dokonują osoby starsze wyglądające, na pierwszy rzut oka, bardzo niewinnie. Warto zatem zamykać drzwi na dodatkowy zamek, nawet podczas naszej obecności w mieszkaniu, a wszystkie podejrzane sytuacje traktować z nieufnością, sprawdzając wcześniej, czy taka osoba nie zdążyła nic ukraść, bo jak to mówią: „strzeżonego Pan Bóg strzeże”.

Choć roztropność i podejrzliwe podejście na pewno będzie pomocne, pamiętajmy o tym, że nic nie zapewni nam tak spokojnego snu jak pomoc specjalistów. W dzisiejszych czasach zastosowanie technologii do ochrony swojego mienia wydaje się niewątpliwą koniecznością. Na szczęście, na rynku istnieje wiele rozwiązań spełniających potrzeby i będących na poziomie finansowym każdego. Monitoring, systemy alarmowe, zamki antywłamaniowe to tylko część z dostępnych opcji.

Dość nowa propozycja to tzw. „inteligentny budynek”, czyli integracja sterowania i nadzoru wszystkich urządzeń w mieszkaniu. W tym również urządzeń odpowiedzialnych za kontrolę i dostęp do obiektu. Oczywiście nie musimy zaczynać od tak dużych kroków, na początek warto założyć chociaż prowizoryczny monitoring, który można kontrolować za pomocą telefonu lub smartfonu.

Podsumowując, podjęcie wszystkich wymienionych kroków, czyli: ostrożność, w planowaniu wyjazdu, zadbanie o zabezpieczenie mieszkania w czasie naszej nieobecności, a także na co dzień oraz zainstalowanie jakiejkolwiek formy ochrony mienia, na pewno przyczynią się do zwiększenia naszego poczucia bezpieczeństwa i zapewnią nam spokojny wyjazd chroniąc nas przed coraz powszechniejszymi kradzieżami.


Nadesłał:

JagodaG

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl