„Królowe nocy” – polskie drag queens na fotografiach Bartosza Dziamskiego w SWPS
Bartosz Dziamski dotarł do środowiska drag queens i w efekcie powstała jedna z najmocniejszych opowieści fotograficznych ostatnich lat o marginalnych społecznościach w Polsce. Wernisaż wystawy - 11 czerwca 2013 r. w Galerii Wysokich Napięć SWPS i zostanie połączony ze spotkaniem z artystą.
Twórca opowie o kulisach powstawania kolekcji „Królowe nocy” oraz zaprezentuje film nagrany podczas prób i przygotowań do występów drag queens. Przedstawi także inne fotodokumenty, nad którymi pracował, poświęcone m.in. berlińskiemu Christopher’s Day czy Pomarańczowej Rewolucji.
Otwarcie wystawy – godz. 18.00 (Galeria Wysokich Napięć, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, ul. Chodakowska 19/31, Warszawa).
Spotkanie z Bartoszem Dziamskim – godz. 18.50.
Wstęp wolny po uprzedniej rezerwacji miejsc. Zgłoszenia przyjmujemy do 9 czerwca 2013 r. pod adresem kultura@swps.edu.pl.
„Królowe nocy” to klasyczny fotoreportaż, bez stylizacji, bez kolorów, a jednak pełen emocji i tempa – w Galerii Wysokich Napięć będzie można obejrzeć kolekcję 37 prac. „Byłem cieniem artystów” – stwierdza Bartosz Dziamski. „Fotografowałem w garderobie, na scenie, w drodze na scenę. To kolosalne przeżycie dla zwykłego, heteroseksualnego Kowalskiego. Ten świat był totalnie różny od tego, jaki znałem, ale bardzo kolorowy, pozytywny” – podkreśla.
Drag queens to subkultura subkultury. Mężczyźni, uwielbiający przebierać się za kobiety, ale po to, by wystąpić na scenie. „Zdjęcia z tego świata mają siłę dynamitu, rozpierają je emocje, tempo, autokreacje bohaterów. Nie ma chwili na wyciszenie poza minutą przed lustrem, gdy maluje się oczy. Taki świat kogoś z zewnątrz obezwładnia, sam fotograf zauważył, że początkowo był stremowany” – mówi kurator wystawy Monika Piotrowska z poznańskiego Instytutu Fotografii Pro Fotografia. „Koloru jest tu aż tyle, że zdjęcia musiały być czarno-białe. Są wyraziste, mocne, po brzegi wypełnione wewnętrznym power królowych sceny i nocy. Jest w nich cała ich desperacja i jestestwo, z którymi z pewnością nie daje się łatwo żyć – podsumowuje Piotrowska.
Wystawę będzie można oglądać do 11 lipca 2013 r.
O autorze zdjęć:
Bartosz Dziamski (ur. 1983 r.)
Fotograf niezależny; pracuje nad autorskimi projektami i prowadzi działalność o charakterze fotograficznym. Współpracował z Agencją TAMTAM z Poznania oraz Agencją Reporter z Warszawy. Jest laureatem konkursów fotografii prasowej, m.in. BZ WBK Press Foto 2005, Wielkopolska Press Photo 2005 i 2012, VI edycji Konkursu Marszałka Województwa Wielkopolskiego 2005. Publikował m.in. w polskim wydaniu „Newsweeka”, „Przekroju”, „Forbes”; współpracuje z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.
Interesuje go życie na pograniczu polsko-niemieckim – brał udział w zbiorowej wystawie polsko-niemieckiej „Przez rzekę” (2006-2007, Zgorzelec, Berlin, Arles), pracuje nad projektem „Pogranicze”. Fotografuje życie codzienne i zjawiska społeczno-kulturowe zachodzące w Polsce (kilkuletni projekt PKS – osiem dni z życia powiatu kościańskiego, pozostające w trakcie realizacji: „Królowe nocy” i „Festyn”), ale też za granicą (Pomarańczowa Rewolucja na Ukrainie, Bułgaria przed wejściem do Unii Europejskiej).
W 2004 r. był zaangażowany w organizację wystawy „Galeria bezdomna” w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Poznaniu.