Krótki przegląd innowacyjnych systemów grzewczych


Krótki przegląd innowacyjnych systemów grzewczych
2013-04-24
Wielu z nas dotkliwie odczuło koszty przedłużającej się w nieskończoność, ostatniej zimy. Dlatego warto może pomyśleć o innych, niż tradycyjne, urządzeniach.

W przypadku rozwiązań przyjaznych środowisku, często trzeba ponieść spore koszty inwestycyjne. Jednak przy wsparciu dopłat i w dłuższej perspektywie, modernizacja może okazać się strzałem w dziesiątkę. Ponadto stosowne uregulowania będą stopniowo wymuszały eliminowanie szkodliwych substancji do atmosfery. Zatem np. kotłownie wykorzystujące węgiel kamienny, i tak będą musiały przejść do historii. Nasi zachodni sąsiedzi już w tej chwili gros zapotrzebowania na ciepło czerpia z odnawialnych źródeł energii. Tam jednak OZE rozwinięte są na najwyższym poziomie, porównywalnym z realiami skandynawskimi. Nam osiągnięcie tego może zająć kilka dekad. Kluczowe staje się pytanie – rozwijać w Polsce dopiero raczkującą energetykę atomową czy skupić się na OZE? Jedno jest pewne: co najmniej przez kilkanaście najbliższych lat wciąż nad Wisłą kluczowy będzie węgiel.

 

Opłacalnym rozwiązaniem jest również zastosowanie kolektorów słonecznych, których ekspansję widać gołym okiem. Problemem jest jednak w ich wypadku wciąż relatywnie niska wydajność. Bardzo trudno wyobrazić sobie w tej chwili aby domowy pakiet kolektorów całkowicie spełniał zapotrzebowanie na ogrzewanie pomieszczeń oraz podgrzewanie wody użytkowej. Dużą popularność zyskują również instalacje wykorzystujące biopaliwa, np. tanie ogrzewanie peletem. Sprawdzają się one zwłaszcza w dużych nieruchomościach i zakładach potrzebujących energii cieplnej na skalę przemysłową, np. w piekarniach. Tu zyski z inwestycji zauważalne są już nawet po kilku miesiącach, zwłaszcza gdy zastosowano bardzo wydajne palniki z ruchomym rusztem. Niezwykle istotna jest również wygoda eksploatacji oraz czystość kotłowni, co wymiernie przyczynia się do oszczędności czasu.

Nadesłał:

marszym81

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl