Księgowość spółki pomoc
Prowadzenie firmowej księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Ewidencja zdarzeń gospodarczych mających miejsce w firmie jest nader istotna, gdyż na podstawie tych danych przedsiębiorca musi rozliczyć się z państwem za pomocą podatków. Istnieją dwie podstawowe formy prowadzenia księgowości:
1. Księgowość uproszczona
Do jej prowadzenia uprawnione są osoby fizyczne, spółki cywilne i jawne osób fizycznych, a także spółki partnerskie oraz spółdzielnie socjalne, których przychody z tytuły sprzedaży produktów i usług nie przekroczyły równowartości 2 000 0000 euro.
Wyróżnia się trzy podstawowe formy prowadzenia księgowości w formie uproszczonej. Pierwszą z nich jest karta podatkowa. Polega ona na opłacaniu stałej, comiesięcznej kwoty podatku. Jego wysokość zależy od rodzaju prowadzonej działalności, ilości zatrudnionych pracowników, a także liczby mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność.
Kolejnym wariantem jest ryczałt ewidencjonowany, w ramach którego podatek określany jest na podstawie uzyskanych przychodów. Jego stawki są o wiele niższe niż w pozostałych wariantach, jednak przedsiębiorca musi go płacić nawet jeśli jego firma przynosi straty. Ostatnią możliwością jest podatkowa książka przychodów i rozchodów. Wariant ten zakłada generowanie podatku na podstawie sumy przychodów i kosztów ponoszonych przez firmę.
2. Księgowość pełna
Prowadzić księgowość w formie pełnej podobnie jak w jej uproszczonym odpowiedniku zobowiązane są osoby fizyczne, spółki cywilne i jawne osób fizycznych, a także spółki partnerskie, jednakże których przychody przekroczyły równowartość 2 000 000 euro.
Księgowość pełna to zaawansowany system służący do ewidencji nawet najdrobniejszej operacji, które miały miejsce w firmie. Zapisów dokonuje się w księgach rachunkowych obowiązkowo w sposób systematyczny i chronologiczny.
Zasadniczą zaletą tej formy księgowości jest możliwość dokonywania analizy ekonomicznej na podstawie zgromadzonych danych. To z kolei przedstawia jasny i pełny obraz firmy, a także pozwala zaplanować jej dalsze działania.
Przedsiębiorca prowadzący księgowość uproszczoną jest upoważniony do samodzielnego wykonywania niezbędnych rozliczeń. Należy jednak zaznaczyć, że to również on będzie obarczony konsekwencjami wynikłymi z wszelkich pomyłek oraz zaniedbań. Przedsiębiorca taki może wesprzeć się w pracy programem księgowym lub księgowością internetową. Prowadzenie ksiąg rachunkowych, jak ma to miejsce w księgowości pełnej, wymusza na założycielu firmy przekazanie firmowych akt profesjonalnym księgowym. W tym celu zobowiązany jest on do zatrudnienia księgowego bądź też skorzystania z usług biura rachunkowego. Jednostki tego typu oferują księgowość spółki pomoc, dzięki czemu przedsiębiorca może poświęcić się swojej pracy bez obaw o własne rozliczenia.
Należy jednak podkreślić, że usługi tego typu jednostek wiążą się ze sporymi kosztami, dlatego też początkujący przedsiębiorca powinien zdecydować się na założenie podmiotu, który umożliwi mu rozliczania się według zasad księgowości uproszczonej.
Nadesłał:
Konsultant_Finansowy
|